Jacksonville HS Indoor Class AJacksonville, IL
3/7/2020

< Back

#5 Boys 400 Meters Results

Finals Section: 1

HPL Athlete Yr. Team Time Splits Pts PL
1 Aidan KENYON FR Cuba1:17.83
36.93 40.91
(36.93) (1:17.83)
  45
2 Mathew STEAD JR Cuba1:22.58
35.21 47.38
(35.21) (1:22.58)
  46


Finals Section: 2

HPL Athlete Yr. Team Time Splits Pts PL
1 Tommy WILSON JR Rushville-Industry1:00.78
27.40 33.38
(27.40) (1:00.78)
  25
2 Colton STEWART SO Alton Marquette1:01.13
28.96 32.17
(28.96) (1:01.13)
  26
3 Zach MUENCH SR New Berlin1:01.74
28.68 33.06
(28.68) (1:01.74)
  29
4 Adam HERNANDEZ FR Pawnee1:04.10
30.12 33.98
(30.12) (1:04.10)
  40
5 Jack RANGE SR Gibault Catholic1:07.83
29.65 38.18
(29.65) (1:07.83)
  42
6 Riddick WORKMAN FR Virginia1:08.87
32.13 36.74
(32.13) (1:08.87)
  43


Finals Section: 3

HPL Athlete Yr. Team Time Splits Pts PL
1 Ethan RICE SO Shelbyville59.46
26.57 32.89
(26.57) (59.46)
  18
2 Jason BAKUNAS FR Auburn1:00.56
27.23 33.34
(27.23) (1:00.56)
  23
3 Lane TRAMMEL SO Wesclin1:01.64
28.27 33.37
(28.27) (1:01.64)
  28
4 Kohen HOOTS FR Routt1:01.93
28.69 33.24
(28.69) (1:01.93)
  32
5 Dennis COREY FR Virden1:03.33
28.07 35.27
(28.07) (1:03.33)
  39
6 Connor WOOD JR Okaw Valley1:07.30
32.90 34.40
(32.90) (1:07.30)
  41


Finals Section: 4

HPL Athlete Yr. Team Time Splits Pts PL
1 Jackson KERN FR Auburn57.87
27.64 30.24
(27.64) (57.87)
2 7
2 Asher LINKOUS SR Alton Marquette59.16
27.02 32.14
(27.02) (59.16)
  16
3 Luke ADAMS JR Athens1:00.68
28.35 32.33
(28.35) (1:00.68)
  24
4 Jacob MUEHLHER SR Gibault Catholic1:01.22
28.13 33.10
(28.13) (1:01.22)
  27
5 Antonio REESE JR Pleasant Plains1:01.89
27.52 34.38
(27.52) (1:01.89)
  31


Finals Section: 5

HPL Athlete Yr. Team Time Splits Pts PL
1 Ronin DOIRON SR Steeleville1:01.77
31.12 30.66
(31.12) (1:01.77)
  30
2 Brayden KOONCE SR Dupo1:02.24
30.21 32.04
(30.21) (1:02.24)
  34
3 Isaac NOLAN FR Knoxville1:02.43
29.24 33.19
(29.24) (1:02.43)
  35
4 Logan STEDMAN FR Tremont1:02.70
30.65 32.05
(30.65) (1:02.70)
  36
5 Michael WEST SO Tremont1:03.12
29.66 33.46
(29.66) (1:03.12)
  38
6 Skyler ROSS FR Dupo1:09.17
31.43 37.74
(31.43) (1:09.17)
  44


Finals Section: 6

HPL Athlete Yr. Team Time Splits Pts PL
1 Matthew RUSSELL FR Williamsville58.51
28.49 30.03
(28.49) (58.51)
  13
2 Dylan ADAMS SR Warsaw59.36
28.24 31.12
(28.24) (59.36)
  17
3 Colton KNOWLES SO Deer Creek-Mackinaw1:00.06
28.74 31.32
(28.74) (1:00.06)
  21
4 Justin KERWIN SO Springfield Lutheran1:02.19
29.23 32.96
(29.23) (1:02.19)
  33


Finals Section: 7

HPL Athlete Yr. Team Time Splits Pts PL
1 John Ross HESS SO Lewistown58.45
27.66 30.79
(27.66) (58.45)
  11
2 Will BATEMAN FR Virginia58.85
27.44 31.42
(27.44) (58.85)
  14
3 Brock RICHARDS FR Maroa-Forsyth1:00.39
28.82 31.57
(28.82) (1:00.39)
  22
4 Jared PHILLIPS SR Steeleville1:02.90
29.58 33.32
(29.58) (1:02.90)
  37


Finals Section: 8

HPL Athlete Yr. Team Time Splits Pts PL
1 Chance POINTER JR Carlinville58.08
27.04 31.04
(27.04) (58.08)
1 8
2 Kaeden WHITEMAN SR Lewistown58.41
28.56 29.86
(28.56) (58.41)
  10
3 Andrew DUPY JR Father McGivney Catholic58.97
27.50 31.48
(27.50) (58.97)
  15
4 Zach BRASEL SR Father McGivney Catholic59.60
28.43 31.17
(28.43) (59.60)
  19
5 Josh TRIPLETT SR Rushville-Industry59.70
28.11 31.60
(28.11) (59.70)
  20


Finals Section: 9

HPL Athlete Yr. Team Time Splits Pts PL
1 Brennan SMITH JR Sangamon Valley55.48
26.63 28.86
(26.63) (55.48)
6 3
2 Cannon ANDERSON SR PORTA55.68
27.60 28.09
(27.60) (55.68)
5 4
3 Max COUCH JR Pittsfield56.58
25.96 30.62
(25.96) (56.58)
3 6
4 Felipo BOSIO SR Shiloh58.15
28.07 30.09
(28.07) (58.15)
  9


Finals Section: 10

HPL Athlete Yr. Team Time Splits Pts PL
1 Cameron CROW SO Litchfield54.56
26.89 27.67
(26.89) (54.56)
10 1
2 Matt MCDOWELL SO Carthage54.98
26.36 28.63
(26.36) (54.98)
8 2
3 Cecil HUNT SO Unity (Mendon)56.08
26.66 29.42
(26.66) (56.08)
4 5
4 James GOODENOW SR Athens58.47
27.09 31.38
(27.09) (58.47)
  12