Southwestern XC Championship

October 17, 2014


Endurance Race Timing http://enduranceracetiming.com

Overall Finish List - Boys

Boys Varsity 3M

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

1

1

839

Dorrian Gordon O'Fallon

14:59.12

5:00/M

12

 

2

2

717

Brydon Groves-Scott Edwardsville

15:20.85

5:07/M

12

 

3

3

868

Logan Whorton O'Fallon

15:24.31

5:08/M

12

 

4

4

733

Wes Schoenthal Edwardsville

15:37.55

5:12/M

12

 

5

5

828

Severin Blenkush O'Fallon

15:46.65

5:15/M

12

 

6

6

761

Will O'Keefe Granite City

15:48.19

5:16/M

10

 

7

7

851

Erik McMillan O'Fallon

15:55.15

5:18/M

12

 

8

8

734

Joe Shannon Edwardsville

15:56.00

5:19/M

12

 

9

9

856

Spencer Phillips O'Fallon

15:59.93

5:20/M

12

 

10

10

730

Zain Pyarali Edwardsville

16:05.31

5:22/M

12

 

11

11

740

Ethan Townzen Edwardsville

16:07.85

5:22/M

11

 

12

12

758

Tyler Manion Granite City

16:10.56

5:23/M

12

 

13

13

860

Romeo Scagliarini O'Fallon

16:15.67

5:25/M

12

 

14

14

515

Arie Macias Alton (Sr.)

16:21.34

5:27/M

10

 

15

15

835

Benjamin Eickmeier O'Fallon

16:22.12

5:27/M

12

 

16

16

600

Brian Gichuru Belleville (West)

16:31.42

5:30/M

10

 

17

17

557

Amani Franklin Belleville (East)

16:33.56

5:31/M

11

 

18

18

759

Zachary Manion Granite City

16:34.77

5:31/M

12

 

19

19

517

Evan Rathgeb Alton (Sr.)

16:40.96

5:33/M

10

 

20

20

719

Hunter Hessler Edwardsville

16:48.37

5:36/M

12

 

21

21

598

Hunter Cason Belleville (West)

17:01.54

5:40/M

11

 

22

22

721

Jack Lever Edwardsville

17:03.95

5:41/M

12

 

23

23

561

Nick Lopez Belleville (East)

17:04.99

5:41/M

12

 

24

24

560

Joseph Kraus Belleville (East)

17:13.89

5:44/M

11

 

25

25

665

Bryuan Manuel East St. Louis

17:14.59

5:45/M

9

 

26

26

636

Brendan Peterson Collinsville

17:17.98

5:46/M

10

 

27

27

559

Xavier Hall Belleville (East)

17:21.63

5:47/M

12

 

28

28

555

Lucus Bernal Belleville (East)

17:25.09

5:48/M

12

 

29

29

762

Jake Roustio Granite City

17:30.11

5:50/M

10

 

30

30

597

Anthony Brown Belleville (West)

17:31.15

5:50/M

12

 

31

31

562

Jared Brockmeyer Belleville (East)

17:38.09

5:53/M

11

 

32

32

514

Sam Gentelin Alton (Sr.)

17:39.39

5:53/M

10

 

33

33

765

Matt Kline Granite City

17:41.70

5:54/M

10

 

34

34

602

Josh McGinnis Belleville (West)

17:44.63

5:55/M

12

 

35

35

630

Drake Claxton Collinsville

17:45.46

5:55/M

11

 

36

36

662

Dayshawn Gilmore East St. Louis

17:50.57

5:57/M

11

 

37

37

628

Jacob Bednara Collinsville

17:51.59

5:57/M

11

 

38

38

641

T.J. Verning Collinsville

17:52.73

5:57/M

9

 

39

39

513

Alex Davis Alton (Sr.)

17:54.85

5:58/M

10

 

40

40

604

Nate Robben Belleville (West)

18:03.48

6:01/M

10

 

41

41

642

Bryce Whitehead Collinsville

18:04.72

6:01/M

12

 

42

42

660

Dashawn Baldwin East St. Louis

18:07.35

6:02/M

11

 

43

43

671

Corey Jones East St. Louis

18:08.33

6:03/M

10

 

44

44

760

Leo Nikonowicz Granite City

18:10.15

6:03/M

10

 

45

45

558

Patrick Gaul Belleville (East)

18:18.60

6:06/M

11

 

46

46

631

Robert Frisbee Collinsville

18:23.48

6:08/M

10

 

47

47

756

Kariem Ali Granite City

18:27.45

6:09/M

10

 

48

48

670

Michael Hudspeth East St. Louis

18:31.82

6:10/M

10

 

49

49

519

James Steinman Alton (Sr.)

18:44.57

6:15/M

10

 

50

50

627

Will Autenrieth Collinsville

19:06.58

6:22/M

10

 

51

51

516

Tim McCarvey Alton (Sr.)

19:26.13

6:29/M

12

 

52

52

524

Christian Held Alton (Sr.)

19:40.10

6:33/M

11

 

53

53

603

Isreal Renteria Belleville (West)

19:54.68

6:38/M

11

 

54

54

673

Kortez Matthews East St. Louis

19:55.56

6:38/M

9

 

 

Overall Finish List - Boys

 

Boys JV 3M

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

1

1

826

Joey Black O'Fallon

16:36.58

5:32/M

10

 

2

2

846

Joshua Kolb O'Fallon

16:39.04

5:33/M

11

 

3

3

864

Caleb Walton O'Fallon

16:51.26

5:37/M

11

 

4

4

857

Quinlin Preston O'Fallon

16:56.12

5:39/M

12

 

5

5

716

Zach Gabel Edwardsville

16:57.73

5:39/M

12

 

6

6

837

Matthew Gilster O'Fallon

16:59.86

5:40/M

9

 

7

7

862

Tristan Vaira O'Fallon

17:00.03

5:40/M

10

 

8

8

838

Lucas Goldschmidt O'Fallon

17:04.61

5:41/M

12

 

9

(> 7)

827

Garrett Blenkush O'Fallon

17:14.14

5:45/M

9

 

10

9

723

Dalton Masterson Edwardsville

17:20.15

5:47/M

12

 

11

10

732

Jacob Schoenthal Edwardsville

17:20.16

5:47/M

10

 

12

(> 7)

824

D'Angelo Baker O'Fallon

17:29.18

5:50/M

11

 

13

11

714

Connor Dunaway Edwardsville

17:34.03

5:51/M

12

 

14

12

731

Luke Raffaelle Edwardsville

17:36.21

5:52/M

10

 

15

13

737

Matt Swanson Edwardsville

17:46.85

5:55/M

9

 

16

14

609

William Harrison Belleville (West)

17:47.19

5:56/M

12

 

17

(> 7)

825

Wesley Barnes O'Fallon

17:47.67

5:56/M

12

 

18

15

757

George Diak Granite City

17:53.99

5:58/M

12

 

19

16

715

Tyler Farrar Edwardsville

17:58.27

5:59/M

10

 

20

17

767

Joshua Royce Granite City

18:00.66

6:00/M

10

 

21

(> 7)

724

Sam McCormick Edwardsville

18:02.25

6:01/M

10

 

22

(> 7)

728

Holden Potter Edwardsville

18:04.37

6:01/M

9

 

23

(< 5)

638

Jacob Sewell Collinsville

18:04.53

6:01/M

9

 

24

18

572

Remington Ibarra Belleville (East)

18:04.96

6:01/M

12

 

25

(> 7)

707

Nick Aramowicz Edwardsville

18:05.60

6:02/M

11

 

26

(> 7)

833

Tim Cargle O'Fallon

18:10.27

6:03/M

11

 

27

19

564

Aidan Cole Belleville (East)

18:10.32

6:03/M

12

 

28

(> 7)

847

Anthony (TJ) Lambert O'Fallon

18:10.90

6:03/M

11

 

29

(> 7)

832

Ryan Byrnes O'Fallon

18:11.34

6:04/M

11

 

30

20

610

Peter Hobson Belleville (West)

18:13.53

6:04/M

12

 

31

(> 7)

841

Griffen Henderson O'Fallon

18:16.88

6:05/M

12

 

32

(> 7)

870

Spencer Woll O'Fallon

18:18.87

6:06/M

9

 

33

21

556

Jason Erb Belleville (East)

18:29.69

6:10/M

12

 

34

22

569

Nicholas Hill Belleville (East)

18:30.60

6:10/M

9

 

35

(< 5)

639

Clay Stephens Collinsville

18:35.47

6:12/M

12

 

36

(< 5)

629

Ben Carlson Collinsville

18:37.34

6:12/M

10

 

37

(> 7)

729

Logan Pursell Edwardsville

18:37.54

6:12/M

9

 

38

(> 7)

871

Hayden Ybarra O'Fallon

18:39.37

6:13/M

9

 

39

(> 7)

844

Nick Kelly O'Fallon

18:40.40

6:13/M

11

 

40

(> 7)

858

Aaron Reuter O'Fallon

18:41.61

6:14/M

10

 

41

(> 7)

720

Cameron Johnston Edwardsville

18:43.66

6:14/M

10

 

42

23

563

Thomas Carter Belleville (East)

18:44.34

6:15/M

12

 

43

(> 7)

726

Andrew Nolen Edwardsville

18:46.59

6:15/M

12

 

44

24

583

Benjamin Thuringer Belleville (East)

18:48.42

6:16/M

12

 

45

(> 7)

823

Ryan Aquino O'Fallon

18:49.55

6:16/M

12

 

46

(> 7)

848

Jack Larimer O'Fallon

18:52.06

6:17/M

12

 

47

(> 7)

866

Zach Wells O'Fallon

18:52.34

6:17/M

11

 

48

(> 7)

829

Sam Bohnenstiehl O'Fallon

18:52.45

6:17/M

12

 

49

(> 7)

712

Kevin Cushing Edwardsville

18:55.00

6:18/M

9

 

50

(> 7)

741

Nick Trueb Edwardsville

18:56.54

6:19/M

9

 

51

(> 7)

852

Bryon Miller O'Fallon

18:56.62

6:19/M

11

 

52

(> 7)

831

Brock Bundy O'Fallon

18:57.58

6:19/M

9

 

53

25

614

Lucas Robben Belleville (West)

18:58.59

6:19/M

9

 

54

(> 7)

834

Phillip Casey O'Fallon

19:01.50

6:20/M

11

 

55

(> 7)

736

Thomas Siganga Edwardsville

19:13.04

6:24/M

9

 

56

26

613

Brendan Preston Belleville (West)

19:21.11

6:27/M

10

 

57

27

518

Jacob Smith Alton (Sr.)

19:21.54

6:27/M

9

 

58

(> 7)

821

Nicholas Abalos O'Fallon

19:22.55

6:27/M

12

 

59

(> 7)

830

Michael Brown O'Fallon

19:23.34

6:28/M

11

 

60

(> 7)

850

Ryan Mank O'Fallon

19:23.63

6:28/M

9

 

61

28

525

Nick Northway Alton (Sr.)

19:27.00

6:29/M

9

 

62

29

611

Ethan Lamons Belleville (West)

19:28.79

6:29/M

10

 

63

30

615

Jake Vallandingham Belleville (West)

19:29.04

6:30/M

12

 

64

31

599

Nick Ernst Belleville (West)

19:30.33

6:30/M

11

 

65

32

576

Sean Mills Belleville (East)

19:33.62

6:31/M

12

 

66

(> 7)

711

Raleigh Brazier Edwardsville

19:36.95

6:32/M

9

 

67

(> 7)

708

Mathew Barton Edwardsville

19:42.43

6:34/M

10

 

68

(> 7)

573

Joshua Jones Belleville (East)

19:49.51

6:36/M

11

 

69

33

680

Detray Westbrook East St. Louis

19:51.62

6:37/M

9

 

70

(> 7)

855

Jacob O'Neill O'Fallon

19:51.66

6:37/M

11

 

71

(> 7)

738

Grant Theide Edwardsville

19:53.74

6:38/M

10

 

72

(> 7)

861

Austin Stout O'Fallon

19:55.29

6:38/M

11

 

73

34

769

Tyler Tindall Granite City

19:55.69

6:38/M

9

 

74

(> 7)

840

Brandon Harbour O'Fallon

19:57.02

6:39/M

11

 

75

(< 5)

640

Cameron Tanzyus Collinsville

19:57.40

6:39/M

11

 

76

35

766

Isaiah Mizell Granite City

20:00.27

6:40/M

9

 

77

36

763

Jack Blomme Granite City

20:01.37

6:40/M

9

 

78

(> 7)

872

Gunnar Moffitt O'Fallon

20:06.64

6:42/M

9

 

79

37

521

Alex Basler Alton (Sr.)

20:09.33

6:43/M

10

 

80

(> 7)

739

Devonte Tincher Edwardsville

20:10.42

6:43/M

10

 

81

38

522

Daniel Boyd Alton (Sr.)

20:16.39

6:45/M

9

 

82

39

679

Joshua Tolson East St. Louis

20:29.81

6:50/M

10

 

83

(> 7)

565

Nicholas DeAngelo Belleville (East)

20:30.15

6:50/M

11

 

84

(> 7)

869

Grant Wilhelm O'Fallon

20:31.20

6:50/M

12

 

85

40

681

Taylon Wright East St. Louis

20:32.04

6:51/M

9

 

86

41

526

Brandon Rose Alton (Sr.)

20:33.07

6:51/M

12

 

87

(> 7)

744

Corey Wilkinson Edwardsville

20:41.59

6:54/M

10

 

88

(> 7)

608

John Gibson Belleville (West)

20:43.07

6:54/M

12

 

89

(> 7)

843

Johnathon Kaltenbaugh O'Fallon

20:43.24

6:54/M

12

 

90

(> 7)

584

Austin Thurman Belleville (East)

20:50.46

6:57/M

10

 

91

(> 7)

743

Jack Viagniaux Edwardsville

20:50.52

6:57/M

10

 

92

42

527

Greg Sanders Alton (Sr.)

21:02.61

7:01/M

12

 

93

(> 7)

725

Andrew Meng Edwardsville

21:03.45

7:01/M

9

 

94

43

672

Anthony King East St. Louis

21:04.75

7:01/M

9

 

95

(> 7)

742

Austin Turner Edwardsville

21:08.52

7:03/M

10

 

96

(> 7)

853

Malik Mitchell O'Fallon

21:08.94

7:03/M

11

 

97

(> 7)

566

Matthew Erb Belleville (East)

21:09.48

7:03/M

10

 

98

(> 7)

836

TJ Ferrenbach O'Fallon

21:12.55

7:04/M

9

 

99

44

664

Cortez Harris East St. Louis

21:18.86

7:06/M

11

 

100

(> 7)

722

Joel Magee Edwardsville

21:22.71

7:07/M

12

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

101

(> 7)

735

Ryan Shustrin Edwardsville

21:36.95

7:12/M

9

 

102

(> 7)

579

Kristopher Poettgen Belleville (East)

21:45.66

7:15/M

12

 

103

(> 7)

577

Tony Nguyen Belleville (East)

22:08.02

7:23/M

11

 

104

45

764

Trent Jones Granite City

22:09.59

7:23/M

11

 

105

46

523

Andrew Das Alton (Sr.)

22:20.78

7:27/M

10

 

106

(> 7)

713

Myles Daugherty Edwardsville

22:24.73

7:28/M

9

 

107

(> 7)

605

Deshaun Brown Belleville (West)

22:25.70

7:28/M

9

 

108

(> 7)

710

John Brandenburg Edwardsville

22:26.77

7:29/M

12

 

109

47

669

Montez Holten East St. Louis

22:27.56

7:29/M

9

 

110

(> 7)

845

Nicolas Kjosa O'Fallon

22:35.94

7:32/M

9

 

111

(> 7)

709

Sam Bertels Edwardsville

22:45.87

7:35/M

12

 

112

(> 7)

842

Fernando Jara O'Fallon

22:52.63

7:37/M

12

 

113

(> 7)

606

Evan Burgess Belleville (West)

23:37.48

7:52/M

12

 

114

(> 7)

582

Micheal Sellers Belleville (East)

23:47.75

7:56/M

12

 

115

(> 7)

854

Adriel Moran O'Fallon

23:48.50

7:56/M

11

 

116

(> 7)

859

Taylor Ryal O'Fallon

23:55.31

7:58/M

12

 

117

48

768

Aiden Sampson Granite City

23:59.10

8:00/M

9

 

118

(> 7)

607

Jake Donahue Belleville (West)

24:37.20

8:12/M

11

 

119

(> 7)

574

victor Ly Belleville (East)

24:49.75

8:16/M

12

 

120

(> 7)

612

Garrett McNally Belleville (West)

25:13.60

8:24/M

9

 

Team Summary Report - Boys

Boys Varsity 3M

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

O'Fallon

25

1

3

5

7

9

13

15

 

 

Top 5 Times: 1:18:05.16

 

2

Edwardsville

35

2

4

8

10

11

20

22

 

 

Top 5 Times: 1:19:07.56

 

3

Granite City

98

6

12

18

29

33

44

47

 

 

Top 5 Times: 1:23:45.33

 

4

Belleville (East)

119

17

23

24

27

28

31

45

 

 

Top 5 Times: 1:25:39.16

 

5

Belleville (West)

141

16

21

30

34

40

53

 

 

Top 5 Times: 1:26:52.22

 

6

Alton (Sr.)

153

14

19

32

39

49

51

52

 

 

Top 5 Times: 1:27:21.11

 

7

Collinsville

177

26

35

37

38

41

46

50

 

 

Top 5 Times: 1:28:52.48

 

8

East St. Louis

194

25

36

42

43

48

54

 

 

Top 5 Times: 1:29:52.66

 
 

Team Summary Report - Boys

Boys JV 3M

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

O'Fallon

16

1

2

3

4

6

7

8

 

 

Top 5 Times: 1:24:02.86

 

2

Edwardsville

47

5

9

10

11

12

13

16

 

 

Top 5 Times: 1:26:48.28

 

3

Belleville (East)

103

18

19

21

22

23

24

32

 

 

Top 5 Times: 1:31:59.91

 

4

Belleville (West)

114

14

20

25

26

29

30

31

 

 

Top 5 Times: 1:33:49.21

 

5

Granite City

137

15

17

34

35

36

45

48

 

 

Top 5 Times: 1:35:51.98

 

6

Alton (Sr.)

171

27

28

37

38

41

42

46

 

 

Top 5 Times: 1:39:47.33

 

7

East St. Louis

199

33

39

40

43

44

47

 

 

Top 5 Times: 1:43:17.08

 

Inc.

Collinsville

4 finishers

 

 

 
 

Overall Finish List - Girls

Girls Varsity 3M

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

1

1

698

Lizzie Lynn Edwardsville

18:30.26

6:10/M

12

 

2

2

789

Sarah Duffy O'Fallon

18:53.60

6:18/M

11

 

3

3

819

Brooke Witzel O'Fallon

18:59.50

6:20/M

9

 

4

4

774

Angela Buch O'Fallon

19:05.59

6:22/M

12

 

5

5

777

Tami Cardenas O'Fallon

19:06.98

6:22/M

12

 

6

6

690

Julianna Determan Edwardsville

19:08.17

6:23/M

10

 

7

7

810

Rachel Russel O'Fallon

19:19.54

6:26/M

12

 

8

8

683

Haley Allard Edwardsville

19:25.81

6:28/M

9

 

9

9

682

Kennison Adams Edwardsville

19:29.91

6:30/M

9

 

10

10

790

Noelle Gilster O'Fallon

19:46.30

6:35/M

12

 

11

11

691

Honor Dimick Edwardsville

19:50.14

6:37/M

9

 

12

12

588

Olivia Horton Belleville (West)

19:52.35

6:37/M

12

 

13

13

586

Sarah Dintleman Belleville (West)

20:04.08

6:41/M

11

 

14

14

806

Hannah Nabb O'Fallon

20:04.40

6:41/M

11

 

15

15

529

Sarah Gompers Belleville (East)

20:19.80

6:46/M

11

 

16

16

616

Andrea Frerker Collinsville

20:22.44

6:47/M

10

 

17

17

705

Melissa Spencer Edwardsville

20:40.29

6:53/M

9

 

18

18

502

Becca Adney Alton (Sr.)

20:43.84

6:54/M

12

 

19

19

702

Rachel Schoenecker Edwardsville

20:44.52

6:55/M

11

 

20

20

645

Jada Marshall East St. Louis

20:48.88

6:56/M

10

 

21

21

587

Emily Fulton Belleville (West)

20:50.65

6:57/M

12

 

22

22

585

Milie Alejo Belleville (West)

20:56.19

6:59/M

12

 

23

23

531

Haley Inyart Belleville (East)

20:57.33

6:59/M

11

 

24

24

534

Seleiya Wilson Belleville (East)

20:58.74

6:59/M

9

 

25

25

503

Hanah Batchler Alton (Sr.)

21:14.38

7:05/M

12

 

26

26

530

Sydney Hartung Belleville (East)

21:14.56

7:05/M

10

 

27

27

745

Alyssa Comer Granite City

21:28.50

7:09/M

9

 

28

28

751

Bailey Whitehead Granite City

21:32.83

7:11/M

9

 

29

29

528

Cassady Anderson Belleville (East)

21:41.41

7:14/M

10

 

30

30

618

Kaitlyn Frisbee Collinsville

21:45.20

7:15/M

12

 

31

31

646

Nyjae McNeal East St. Louis

21:53.09

7:18/M

12

 

32

32

593

Sarah Branson Belleville (West)

22:00.14

7:20/M

11

 

33

33

591

Ana Sauerwein Belleville (West)

22:04.79

7:21/M

11

 

34

34

623

Alana Moore Collinsville

22:08.61

7:23/M

11

 

35

35

533

Kaitlynn Sanchez Belleville (East)

22:21.74

7:27/M

11

 

36

36

657

JoAnn Johnson East St. Louis

22:24.74

7:28/M

9

 

37

37

532

Megan Korte Belleville (East)

22:25.30

7:28/M

10

 

38

38

748

Sam Penrod Granite City

22:42.26

7:34/M

12

 

39

39

747

Kori Nesbit Granite City

22:44.31

7:35/M

11

 

40

40

622

Addie Moore Collinsville

22:59.08

7:40/M

10

 

41

41

647

Kymyenna Mitchell East St. Louis

23:07.56

7:42/M

12

 

42

42

589

Brigid Keeley Belleville (West)

23:08.42

7:43/M

11

 

43

43

624

Cindy Morales Collinsville

23:16.11

7:45/M

11

 

44

44

755

Emily Webb Granite City

23:18.31

7:46/M

9

 

45

45

750

Irene Walton Granite City

24:15.06

8:05/M

9

 

46

46

652

Marsha'lle Chester East St. Louis

24:17.64

8:06/M

12

 

47

47

617

Christine Frisbee Collinsville

24:41.19

8:14/M

9

 

48

48

505

Savanna Durr Alton (Sr.)

24:59.54

8:20/M

11

 

49

49

656

McKenzie Handy East St. Louis

25:03.13

8:21/M

9

 

50

50

620

Addyson Horras Collinsville

25:59.34

8:40/M

9

 

51

51

753

Tara Khounsana Granite City

26:20.47

8:47/M

9

 

52

52

508

Anna Scoggins Alton (Sr.)

27:32.95

9:11/M

12

 

53

53

507

Rachel Held Alton (Sr.)

28:49.89

9:36/M

9

 

 

Overall Finish List - Girls

 

Girls JV 3M

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

1

1

783

Caitlyn Clinton O'Fallon

19:40.25

6:33/M

11

 

2

2

785

Maddie Collins O'Fallon

19:41.43

6:34/M

9

 

3

3

771

Annie Amrhein O'Fallon

20:14.97

6:45/M

9

 

4

4

704

Katelyn Singh Edwardsville

20:16.80

6:45/M

9

 

5

5

798

Danna Jenkins O'Fallon

20:20.46

6:47/M

10

 

6

6

706

Victoria Vegher Edwardsville

20:27.68

6:49/M

10

 

7

7

809

Annie Roberts O'Fallon

20:32.31

6:51/M

10

 

8

8

786

Ashley Cornuet O'Fallon

20:39.73

6:53/M

11

 

9

9

788

Erin Dittus O'Fallon

20:43.27

6:54/M

9

 

10

10

699

Nara Markowitz Edwardsville

20:47.32

6:56/M

10

 

11

11

688

Colleen Corkery Edwardsville

20:50.36

6:57/M

11

 

12

(> 7)

804

Casey Moffitt O'Fallon

20:52.98

6:57/M

11

 

13

(> 7)

808

Mary Kate Porath O'Fallon

21:04.82

7:01/M

10

 

14

(> 7)

780

Casey Carter O'Fallon

21:34.27

7:11/M

11

 

15

(> 7)

800

Anna Langevin O'Fallon

21:41.62

7:14/M

11

 

16

(> 7)

815

Janelle Vollmer O'Fallon

21:43.23

7:14/M

10

 

17

(> 7)

807

Elissa Porath O'Fallon

22:03.84

7:21/M

12

 

18

(> 7)

794

Maica Hernandez O'Fallon

22:03.98

7:21/M

9

 

19

12

685

Claire Ashby Edwardsville

22:11.04

7:24/M

11

 

20

(> 7)

817

Elaina Whorton O'Fallon

22:13.16

7:24/M

10

 

21

13

549

Allison Kraus Belleville (East)

22:27.27

7:29/M

9

 

22

(> 7)

772

Natalie Bak O'Fallon

22:28.92

7:29/M

10

 

23

(> 7)

811

Charity Surrey O'Fallon

22:31.17

7:30/M

12

 

24

14

684

Brook Allen Edwardsville

22:31.50

7:30/M

11

 

25

15

693

Kayla Gluntz Edwardsville

22:41.07

7:34/M

9

 

26

(< 5)

590

Kara Luechtefeld Belleville (West)

22:49.63

7:36/M

11

 

27

(> 7)

820

Sierra Workman O'Fallon

22:49.72

7:36/M

9

 

28

(> 7)

700

Shannon O'Brien Edwardsville

22:51.77

7:37/M

11

 

29

(< 5)

746

Alexandra McLaren Granite City

23:06.24

7:42/M

9

 

30

(> 7)

799

Alley Johnson O'Fallon

23:07.23

7:42/M

10

 

31

(> 7)

818

Brenna Witzel O'Fallon

23:10.59

7:43/M

11

 

32

(> 7)

776

Erin Byrnes O'Fallon

23:13.97

7:44/M

9

 

33

(> 7)

694

Samantha Higgerson Edwardsville

23:15.35

7:45/M

11

 

34

(> 7)

814

Geryn Van Zwienen O'Fallon

23:17.24

7:46/M

11

 

35

(> 7)

779

Emma Carley O'Fallon

23:23.44

7:48/M

9

 

36

(> 7)

695

Lydia Keasey Edwardsville

23:32.46

7:51/M

11

 

37

16

535

Alexis Anderson Belleville (East)

23:37.93

7:52/M

10

 

38

(< 5)

596

Brianna Schaefer Belleville (West)

23:47.05

7:56/M

10

 

39

(> 7)

793

Alexis Guy O'Fallon

23:51.85

7:57/M

10

 

40

(> 7)

692

Katie Edmonds Edwardsville

24:03.82

8:01/M

11

 

41

(> 7)

686

Molly Baker Edwardsville

24:15.33

8:05/M

12

 

42

(> 7)

795

Amanda Horsey O'Fallon

24:16.34

8:05/M

12

 

43

(> 7)

801

Heather Lee O'Fallon

24:31.16

8:10/M

12

 

44

(> 7)

773

Natalie Bartimus O'Fallon

24:33.25

8:11/M

9

 

45

17

546

Erin Holl Belleville (East)

24:35.82

8:12/M

12

 

46

(> 7)

696

Kara Lowry Edwardsville

24:42.73

8:14/M

9

 

47

(> 7)

805

Melissa Mueller O'Fallon

24:47.56

8:16/M

12

 

48

(< 5)

749

Alissa Spears Granite City

24:50.16

8:17/M

9

 

49

(> 7)

781

Carissa Christensen O'Fallon

24:51.73

8:17/M

9

 

50

18

540

Nandia Doll-Hines Belleville (East)

24:51.80

8:17/M

10

 

51

19

543

Ceejae Gardner Belleville (East)

24:58.44

8:19/M

11

 

52

(> 7)

813

Krista Van Driel O'Fallon

24:58.58

8:19/M

12

 

53

(> 7)

802

Christina Logan O'Fallon

25:01.56

8:20/M

10

 

54

(> 7)

701

Grace Perry Edwardsville

25:04.74

8:21/M

10

 

55

(> 7)

797

Jennifer Ivey O'Fallon

25:05.32

8:22/M

12

 

56

20

542

Jayda Fowler Belleville (East)

25:15.36

8:25/M

12

 

57

(> 7)

796

Madison Hudder O'Fallon

25:16.04

8:25/M

12

 

58

(> 7)

816

Leah Walton O'Fallon

25:20.92

8:27/M

9

 

59

(< 5)

619

Elena Guerrero Collinsville

25:30.96

8:30/M

9

 

60

(> 7)

778

Lindsey Cargle O'Fallon

25:39.59

8:33/M

9

 

61

21

547

India Hunter Belleville (East)

25:41.31

8:34/M

12

 

62

(> 7)

792

Addison Guskey O'Fallon

26:04.69

8:41/M

12

 

63

(< 5)

752

Lauren Davis Granite City

26:13.72

8:44/M

12

 

64

(> 7)

803

Kenzie McCormick O'Fallon

26:31.87

8:50/M

10

 

65

(< 5)

592

Bryce Bambic Belleville (West)

26:41.83

8:54/M

11

 

66

(> 7)

537

Madison Bruns Belleville (East)

26:43.22

8:54/M

10

 

67

(< 5)

621

Lexi Horras Collinsville

27:48.67

9:16/M

11

 

68

(> 7)

544

Abby Hawthorne Belleville (East)

28:28.71

9:29/M

11

 

69

(> 7)

775

Katelyn Burton O'Fallon

29:38.94

9:53/M

12

 

70

(> 7)

812

Megan Valentine O'Fallon

29:57.81

9:59/M

9

 

71

(< 5)

595

Olivia Rowan Belleville (West)

31:02.44

10:21/M

11

 

Team Summary Report - Girls

Girls Varsity 3M

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

O'Fallon

21

2

3

4

5

7

10

14

 

 

Top 5 Times: 1:35:25.21

 

2

Edwardsville

35

1

6

8

9

11

17

19

 

 

Top 5 Times: 1:36:24.29

 

3

Belleville (West)

100

12

13

21

22

32

33

42

 

 

Top 5 Times: 1:43:43.41

 

4

Belleville (East)

117

15

23

24

26

29

35

37

 

 

Top 5 Times: 1:45:11.84

 

5

Collinsville

163

16

30

34

40

43

47

50

 

 

Top 5 Times: 1:50:31.44

 

6

East St. Louis

174

20

31

36

41

46

49

 

 

Top 5 Times: 1:52:31.91

 

7

Granite City

176

27

28

38

39

44

45

51

 

 

Top 5 Times: 1:51:46.21

 

8

Alton (Sr.)

196

18

25

48

52

53

 

 

Top 5 Times: 2:03:20.60

 
 

Team Summary Report - Girls

Girls JV 3M

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

O'Fallon

18

1

2

3

5

7

8

9

 

 

Top 5 Times: 1:40:29.42

 

2

Edwardsville

43

4

6

10

11

12

14

15

 

 

Top 5 Times: 1:44:33.20

 

3

Belleville (East)

83

13

16

17

18

19

20

21

 

 

Top 5 Times: 2:00:31.26

 

Inc.

Belleville (West)

4 finishers

 

 

 

Inc.

Collinsville

2 finishers

 

 

 

Inc.

Granite City

3 finishers