Sangamo Conference XC

October 14, 2014


Endurance Race Timing http://enduranceracetiming.com

Overall Finish List - Boys

Boys Varsity 3M

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

1

1

909

Wyatt McIntyre Athens

17:12.19

5:44/M

9

 

2

2

293

Noah Horton Williamsville

17:26.03

5:49/M

12

 

3

3

943

Emilio Rivera Illini Central

17:35.22

5:52/M

9

 

4

4

977

Tanner Dodd Riverton

17:47.26

5:56/M

10

 

5

5

925

Bailey Maher Auburn

17:52.20

5:57/M

10

 

6

6

297

Jared Owens Williamsville

17:56.55

5:59/M

9

 

7

7

919

Brandon Arenz Auburn

18:01.16

6:00/M

10

 

8

8

908

Layne Hill Athens

18:04.69

6:01/M

10

 

9

9

958

Liam Bradley Pleasant Plains

18:10.98

6:03/M

9

 

10

10

927

Nic Richmond Auburn

18:40.99

6:13/M

10

 

11

11

291

Nathan Cathey Williamsville

18:43.39

6:14/M

11

 

12

12

296

Peter Laudeman Williamsville

18:45.97

6:15/M

12

 

13

13

292

Thomas Hofferkamp Williamsville

18:49.80

6:16/M

9

 

14

14

972

Jordan Verhulst Pleasant Plains

18:51.89

6:17/M

11

 

15

15

911

Javan Meints Athens

18:56.45

6:19/M

10

 

16

16

934

Brett Bennett Illini Central

19:05.82

6:22/M

12

 

17

17

298

Justin Smith Williamsville

19:07.46

6:22/M

12

 

18

18

907

Johnathon Goodenow Athens

19:11.23

6:24/M

12

 

19

19

980

Sean Nation Riverton

19:14.93

6:25/M

12

 

20

20

294

Max Janssen Williamsville

19:20.73

6:27/M

10

 

21

21

923

Nathan Cooper Auburn

19:22.23

6:27/M

12

 

22

22

920

Austin Baker Auburn

19:27.40

6:29/M

10

 

23

23

939

Dalton Griffin Illini Central

19:32.64

6:31/M

11

 

24

24

910

Zach Meiners Athens

19:35.67

6:32/M

12

 

25

25

938

Will Green Illini Central

19:44.87

6:35/M

12

 

26

26

924

Dakota Doggett Auburn

19:46.87

6:35/M

9

 

27

27

942

Jacob McKinley Illini Central

19:48.47

6:36/M

11

 

28

28

937

Cody Green Illini Central

20:02.97

6:41/M

12

 

29

29

979

Jack Mraz Riverton

20:03.92

6:41/M

9

 

30

30

965

Alex Manzano Pleasant Plains

20:19.22

6:46/M

11

 

31

31

926

Jake Mehochko Auburn

20:25.18

6:48/M

10

 

32

32

944

Cody Thompson Illini Central

20:36.30

6:52/M

10

 

33

33

964

Chad Kennedy Pleasant Plains

20:55.78

6:58/M

11

 

34

34

971

Jakob Verhulst Pleasant Plains

21:03.60

7:01/M

11

 

35

(> 7)

295

Braeden Koechle Williamsville

21:07.63

7:02/M

9

 

36

35

912

Justin Waller Athens

21:10.35

7:03/M

12

 

37

(> 7)

935

Jacob Caggiano Illini Central

21:17.77

7:06/M

9

 

38

(> 7)

936

Lane Dowell Illini Central

21:27.89

7:09/M

9

 

39

(> 7)

928

Ryan Salzeider Auburn

21:38.78

7:13/M

12

 

40

36

968

Zach Pappas Pleasant Plains

21:41.41

7:14/M

10

 

41

37

978

Chris Mraz Riverton

21:41.46

7:14/M

10

 

42

(< 5)

989

Joe Burris Petersburg Porta

21:44.18

7:15/M

 

43

38

975

Jeremiah Baker Riverton

21:53.70

7:18/M

9

 

44

(> 7)

299

Jack Waugh Williamsville

22:14.07

7:25/M

9

 

45

(> 7)

921

Matt Bolletta Auburn

23:04.21

7:41/M

10

 

46

(> 7)

922

Alex Cooper Auburn

23:50.62

7:57/M

12

 

47

(< 5)

991

Ross Reynolds Petersburg Porta

25:45.81

8:35/M

 

48

(> 7)

940

Ryne Griffin Illini Central

26:43.74

8:54/M

9

 

49

39

976

Seth Clyne Riverton

26:47.91

8:56/M

9

 

50

40

966

Matt McCullough Pleasant Plains

30:25.97

10:08/M

9

 

51

(> 7)

960

Chance Crawford Pleasant Plains

30:38.13

10:13/M

12

 

Team Summary Report - Boys

Boys Varsity 3M

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

Williamsville

44

2

6

11

12

13

17

20

 

 

Top 5 Times: 1:31:41.74--- Average Time: 18:20.35

 

2

Auburn

65

5

7

10

21

22

26

31

 

 

Top 5 Times: 1:33:23.98--- Average Time: 18:40.80

 

3

Athens

66

1

8

15

18

24

35

 

 

Top 5 Times: 1:33:00.23--- Average Time: 18:36.05

 

4

Illini Central

94

3

16

23

25

27

28

32

 

 

Top 5 Times: 1:35:47.02--- Average Time: 19:09.40

 

5

Pleasant Plains

120

9

14

30

33

34

36

40

 

 

Top 5 Times: 1:39:21.47--- Average Time: 19:52.29

 

6

Riverton

127

4

19

29

37

38

39

 

 

Top 5 Times: 1:40:41.27--- Average Time: 20:08.25

 

Inc.

Petersburg Porta

2 finishers

 

 

 
 

Final Team Results - Boys

Boys Varsity 3M

Team - Williamsville Finish Position - 1
Team Score (places): 44 Team Score (times):1:31:41.74 Ave Time:18:20.35
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

293

Noah Horton

12

2

2

17:26.03

17:26.03

0:00.00

2

297

Jared Owens

9

6

8

17:56.55

35:22.58

0:30.52

3

291

Nathan Cathey

11

11

19

18:43.39

54:05.97

1:17.36

4

296

Peter Laudeman

12

12

31

18:45.97

1:12:51.94

1:19.94

5

292

Thomas Hofferkamp

9

13

44

18:49.80

1:31:41.74

1:23.77

6

298

Justin Smith

12

17

61

19:07.46

1:50:49.20

1:41.43

7

294

Max Janssen

10

20

81

19:20.73

2:10:09.93

1:54.70

8

295

Braeden Koechle

9

More Than 7

 

21:07.63

2:31:17.56

3:41.60

9

299

Jack Waugh

9

More Than 7

 

22:14.07

2:53:31.63

4:48.04

 
Team - Auburn Finish Position - 2
Team Score (places): 65 Team Score (times):1:33:23.98 Ave Time:18:40.80
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

925

Bailey Maher

10

5

5

17:52.20

17:52.20

0:00.00

2

919

Brandon Arenz

10

7

12

18:01.16

35:53.36

0:08.96

3

927

Nic Richmond

10

10

22

18:40.99

54:34.35

0:48.79

4

923

Nathan Cooper

12

21

43

19:22.23

1:13:56.58

1:30.03

5

920

Austin Baker

10

22

65

19:27.40

1:33:23.98

1:35.20

6

924

Dakota Doggett

9

26

91

19:46.87

1:53:10.85

1:54.67

7

926

Jake Mehochko

10

31

122

20:25.18

2:13:36.03

2:32.98

8

928

Ryan Salzeider

12

More Than 7

 

21:38.78

2:35:14.81

3:46.58

9

921

Matt Bolletta

10

More Than 7

 

23:04.21

2:58:19.02

5:12.01

10

922

Alex Cooper

12

More Than 7

 

23:50.62

3:22:09.64

5:58.42

 
Team - Athens Finish Position - 3
Team Score (places): 66 Team Score (times):1:33:00.23 Ave Time:18:36.05
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

909

Wyatt McIntyre

9

1

1

17:12.19

17:12.19

0:00.00

2

908

Layne Hill

10

8

9

18:04.69

35:16.88

0:52.50

3

911

Javan Meints

10

15

24

18:56.45

54:13.33

1:44.26

4

907

Johnathon Goodenow

12

18

42

19:11.23

1:13:24.56

1:59.04

5

910

Zach Meiners

12

24

66

19:35.67

1:33:00.23

2:23.48

6

912

Justin Waller

12

35

101

21:10.35

1:54:10.58

3:58.16

 
Team - Illini Central Finish Position - 4
Team Score (places): 94 Team Score (times):1:35:47.02 Ave Time:19:09.40
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

943

Emilio Rivera

9

3

3

17:35.22

17:35.22

0:00.00

2

934

Brett Bennett

12

16

19

19:05.82

36:41.04

1:30.60

3

939

Dalton Griffin

11

23

42

19:32.64

56:13.68

1:57.42

4

938

Will Green

12

25

67

19:44.87

1:15:58.55

2:09.65

5

942

Jacob McKinley

11

27

94

19:48.47

1:35:47.02

2:13.25

6

937

Cody Green

12

28

122

20:02.97

1:55:49.99

2:27.75

7

944

Cody Thompson

10

32

154

20:36.30

2:16:26.29

3:01.08

8

935

Jacob Caggiano

9

More Than 7

 

21:17.77

2:37:44.06

3:42.55

9

936

Lane Dowell

9

More Than 7

 

21:27.89

2:59:11.95

3:52.67

10

940

Ryne Griffin

9

More Than 7

 

26:43.74

3:25:55.69

9:08.52

 
Team - Pleasant Plains Finish Position - 5
Team Score (places): 120 Team Score (times):1:39:21.47 Ave Time:19:52.29
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

958

Liam Bradley

9

9

9

18:10.98

18:10.98

0:00.00

2

972

Jordan Verhulst

11

14

23

18:51.89

37:02.87

0:40.91

3

965

Alex Manzano

11

30

53

20:19.22

57:22.09

2:08.24

4

964

Chad Kennedy

11

33

86

20:55.78

1:18:17.87

2:44.80

5

971

Jakob Verhulst

11

34

120

21:03.60

1:39:21.47

2:52.62

6

968

Zach Pappas

10

36

156

21:41.41

2:01:02.88

3:30.43

7

966

Matt McCullough

9

40

196

30:25.97

2:31:28.85

12:14.99

8

960

Chance Crawford

12

More Than 7

 

30:38.13

3:02:06.98

12:27.15

 
Team - Riverton Finish Position - 6
Team Score (places): 127 Team Score (times):1:40:41.27 Ave Time:20:08.25
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

977

Tanner Dodd

10

4

4

17:47.26

17:47.26

0:00.00

2

980

Sean Nation

12

19

23

19:14.93

37:02.19

1:27.67

3

979

Jack Mraz

9

29

52

20:03.92

57:06.11

2:16.66

4

978

Chris Mraz

10

37

89

21:41.46

1:18:47.57

3:54.20

5

975

Jeremiah Baker

9

38

127

21:53.70

1:40:41.27

4:06.44

6

976

Seth Clyne

9

39

166

26:47.91

2:07:29.18

9:00.65

 
Team - Petersburg Porta Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

989

Joe Burris

Less Than 5

 

21:44.18

21:44.18

0:00.00

2

991

Ross Reynolds

Less Than 5

 

25:45.81

47:29.99

4:01.63

Overall Finish List - Girls

Girls Varsity 3M

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

1

1

913

April Goetz Auburn

21:33.04

7:11/M

10

 

2

2

289

Morgan Rottinghaus Williamsville

21:55.52

7:18/M

10

 

3

3

981

Natalie Beard Petersburg Porta

21:56.04

7:19/M

 

4

4

915

Hannah Leverenz Auburn

21:56.48

7:19/M

9

 

5

5

914

Sarah Kate Hemberger Auburn

22:05.82

7:22/M

9

 

6

6

916

Tayler Leverenz Auburn

22:12.76

7:24/M

12

 

7

7

286

Caitlin McCain Williamsville

22:15.73

7:25/M

12

 

8

8

283

Grace Gudwien Williamsville

22:35.08

7:32/M

9

 

9

9

949

Rachel Lange Pleasant Plains

22:42.08

7:34/M

12

 

10

(< 5)

902

Maria Costa Athens

22:55.89

7:38/M

10

 

11

10

282

Annie Gantt Williamsville

22:56.16

7:39/M

11

 

12

11

284

Ashton Henrikson Williamsville

23:09.82

7:43/M

9

 

13

12

278

Cara Buckley Williamsville

23:10.37

7:43/M

9

 

14

13

917

Natalie Meyer Auburn

23:34.48

7:51/M

9

 

15

14

982

Madison Kuehl Petersburg Porta

23:43.02

7:54/M

 

16

15

281

Tori Fry Williamsville

23:49.55

7:56/M

9

 

17

(< 5)

974

Elizabeth Schenk Riverton

24:13.97

8:04/M

12

 

18

16

956

Kaylee Sims Pleasant Plains

24:24.30

8:08/M

10

 

19

17

918

Madeline Pearce Auburn

24:41.60

8:14/M

11

 

20

(> 7)

277

Abby Bergfeld Williamsville

24:49.63

8:16/M

11

 

21

(< 5)

931

Erin Ritter Illini Central

25:03.32

8:21/M

11

 

22

18

955

Emily Russel Pleasant Plains

25:04.58

8:21/M

9

 

23

(< 5)

901

Danny Cornwell Athens

25:05.52

8:22/M

12

 

24

19

953

Faelyn Powell Pleasant Plains

25:06.96

8:22/M

12

 

25

(< 5)

932

Jodi Ritter Illini Central

25:08.21

8:23/M

11

 

26

20

954

Venla Rajamaki Pleasant Plains

25:30.92

8:30/M

11

 

27

21

983

Audie Bell Petersburg Porta

26:18.42

8:46/M

 

28

22

984

Devan Burris Petersburg Porta

26:29.10

8:50/M

 

29

23

948

Michelle Hedlund Pleasant Plains

26:44.17

8:55/M

11

 

30

(< 5)

904

Clarissa Lee Athens

26:48.66

8:56/M

11

 

31

24

988

Emily Churchill Petersburg Porta

27:45.96

9:15/M

 

32

25

987

Hanna Engel Petersburg Porta

27:46.02

9:15/M

 

33

(> 7)

287

Cydne Ratliff Williamsville

27:57.43

9:19/M

10

 

34

(< 5)

905

Kristina Lee Athens

27:57.80

9:19/M

10

 

35

(> 7)

280

Sarah Downey Williamsville

28:11.22

9:24/M

10

 

36

26

950

Hannah Lee Pleasant Plains

28:14.98

9:25/M

10

 

37

(> 7)

288

Sarah Richardson Williamsville

29:36.61

9:52/M

10

 

38

27

986

Holly Piepenburg Petersburg Porta

29:39.23

9:53/M

 

39

(< 5)

930

Summer Inselmann Illini Central

30:31.29

10:10/M

10

 

40

(> 7)

285

Carly Horn Williamsville

31:15.48

10:25/M

11

 

41

(> 7)

290

Emily Smith Williamsville

32:06.59

10:42/M

11

 

42

(< 5)

973

Jessica Rodriguez Riverton

36:03.82

12:01/M

12

 

43

(< 5)

929

Molly Bennett Illini Central

36:54.81

12:18/M

10

 

Team Summary Report - Girls

Girls Varsity 3M

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

Auburn

29

1

4

5

6

13

17

 

 

Top 5 Times: 1:51:22.58--- Average Time: 22:16.52

 

2

Williamsville

38

2

7

8

10

11

12

15

 

 

Top 5 Times: 1:52:52.31--- Average Time: 22:34.46

 

3

Pleasant Plains

82

9

16

18

19

20

23

26

 

 

Top 5 Times: 2:02:48.84--- Average Time: 24:33.77

 

4

Petersburg Porta

84

3

14

21

22

24

25

27

 

 

Top 5 Times: 2:06:12.54--- Average Time: 25:14.51

 

Inc.

Athens

4 finishers

 

 

 

Inc.

Illini Central

4 finishers

 

 

 

Inc.

Riverton

2 finishers

 

 

 
 

Final Team Results - Girls

Girls Varsity 3M

Team - Auburn Finish Position - 1
Team Score (places): 29 Team Score (times):1:51:22.58 Ave Time:22:16.52
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

913

April Goetz

10

1

1

21:33.04

21:33.04

0:00.00

2

915

Hannah Leverenz

9

4

5

21:56.48

43:29.52

0:23.44

3

914

Sarah Kate Hemberger

9

5

10

22:05.82

1:05:35.34

0:32.78

4

916

Tayler Leverenz

12

6

16

22:12.76

1:27:48.10

0:39.72

5

917

Natalie Meyer

9

13

29

23:34.48

1:51:22.58

2:01.44

6

918

Madeline Pearce

11

17

46

24:41.60

2:16:04.18

3:08.56

 
Team - Williamsville Finish Position - 2
Team Score (places): 38 Team Score (times):1:52:52.31 Ave Time:22:34.46
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

289

Morgan Rottinghaus

10

2

2

21:55.52

21:55.52

0:00.00

2

286

Caitlin McCain

12

7

9

22:15.73

44:11.25

0:20.21

3

283

Grace Gudwien

9

8

17

22:35.08

1:06:46.33

0:39.56

4

282

Annie Gantt

11

10

27

22:56.16

1:29:42.49

1:00.64

5

284

Ashton Henrikson

9

11

38

23:09.82

1:52:52.31

1:14.30

6

278

Cara Buckley

9

12

50

23:10.37

2:16:02.68

1:14.85

7

281

Tori Fry

9

15

65

23:49.55

2:39:52.23

1:54.03

8

277

Abby Bergfeld

11

More Than 7

 

24:49.63

3:04:41.86

2:54.11

9

287

Cydne Ratliff

10

More Than 7

 

27:57.43

3:32:39.29

6:01.91

10

280

Sarah Downey

10

More Than 7

 

28:11.22

4:00:50.51

6:15.70

11

288

Sarah Richardson

10

More Than 7

 

29:36.61

4:30:27.12

7:41.09

12

285

Carly Horn

11

More Than 7

 

31:15.48

5:01:42.60

9:19.96

13

290

Emily Smith

11

More Than 7

 

32:06.59

5:33:49.19

10:11.07

 
Team - Pleasant Plains Finish Position - 3
Team Score (places): 82 Team Score (times):2:02:48.84 Ave Time:24:33.77
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

949

Rachel Lange

12

9

9

22:42.08

22:42.08

0:00.00

2

956

Kaylee Sims

10

16

25

24:24.30

47:06.38

1:42.22

3

955

Emily Russel

9

18

43

25:04.58

1:12:10.96

2:22.50

4

953

Faelyn Powell

12

19

62

25:06.96

1:37:17.92

2:24.88

5

954

Venla Rajamaki

11

20

82

25:30.92

2:02:48.84

2:48.84

6

948

Michelle Hedlund

11

23

105

26:44.17

2:29:33.01

4:02.09

7

950

Hannah Lee

10

26

131

28:14.98

2:57:47.99

5:32.90

 
Team - Petersburg Porta Finish Position - 4
Team Score (places): 84 Team Score (times):2:06:12.54 Ave Time:25:14.51
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

981

Natalie Beard

3

3

21:56.04

21:56.04

0:00.00

2

982

Madison Kuehl

14

17

23:43.02

45:39.06

1:46.98

3

983

Audie Bell

21

38

26:18.42

1:11:57.48

4:22.38

4

984

Devan Burris

22

60

26:29.10

1:38:26.58

4:33.06

5

988

Emily Churchill

24

84

27:45.96

2:06:12.54

5:49.92

6

987

Hanna Engel

25

109

27:46.02

2:33:58.56

5:49.98

7

986

Holly Piepenburg

27

136

29:39.23

3:03:37.79

7:43.19

 
Team - Athens Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

902

Maria Costa

10

Less Than 5

 

22:55.89

22:55.89

0:00.00

2

901

Danny Cornwell

12

Less Than 5

 

25:05.52

48:01.41

2:09.63

3

904

Clarissa Lee

11

Less Than 5

 

26:48.66

1:14:50.07

3:52.77

4

905

Kristina Lee

10

Less Than 5

 

27:57.80

1:42:47.87

5:01.91

 
Team - Illini Central Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

931

Erin Ritter

11

Less Than 5

 

25:03.32

25:03.32

0:00.00

2

932

Jodi Ritter

11

Less Than 5

 

25:08.21

50:11.53

0:04.89

3

930

Summer Inselmann

10

Less Than 5

 

30:31.29

1:20:42.82

5:27.97

4

929

Molly Bennett

10

Less Than 5

 

36:54.81

1:57:37.63

11:51.49

 
Team - Riverton Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

974

Elizabeth Schenk

12

Less Than 5

 

24:13.97

24:13.97

0:00.00

2

973

Jessica Rodriguez

12

Less Than 5

 

36:03.82

1:00:17.79

11:49.85