Metro East Lutheran XC Invitational

August 30, 2014


Endurance Race Timing http://enduranceracetiming.com

Overall Finish List - Boys

Boys Varsity 5K

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

1

(< 5)

230

Corbin Kakac Fairfield

16:29.13

5:19/M

12

 

2

1

105

Harrison Thomas Carterville

16:37.24

5:22/M

11

 

3

2

687

Michael Gleason Rochester

17:01.28

5:29/M

12

 

4

3

494

Mohammad Hosseini Mt. Zion

17:16.95

5:34/M

12

 

5

4

498

Curtis Reed Mt. Zion

17:17.15

5:35/M

12

 

6

5

431

Ethan Price Mascoutah

17:27.27

5:38/M

10

 

7

6

259

Jonathan Kraus Freeburg

17:33.79

5:40/M

11

 

8

7

684

Collin Biesiada Rochester

17:39.19

5:42/M

12

 

9

8

727

Brenner Webster Salem

17:44.59

5:43/M

12

 

10

9

261

Alex Mack Freeburg

17:45.72

5:44/M

10

 

11

10

513

Taijhan Nelson Murphysboro

17:46.40

5:44/M

10

 

12

11

686

John Freveletti Rochester

17:47.13

5:44/M

12

 

13

12

685

Josh Cable Rochester

17:48.44

5:45/M

9

 

14

13

214

Andrew Gardewine Effingham (St Anthony)

18:00.19

5:48/M

12

 

15

14

427

Nate Montemayor Mascoutah

18:03.17

5:49/M

10

 

16

15

729

Hayden Wimberly Salem

18:05.91

5:50/M

9

 

17

16

274

Drew Wilkerson Freeburg

18:06.56

5:50/M

10

 

18

17

267

Charlie Parrish Freeburg

18:09.01

5:51/M

9

 

19

18

68

Luke Goebel Breese (Mater Dei)

18:10.40

5:52/M

9

 

20

19

724

Blake Quandt Salem

18:10.75

5:52/M

10

 

21

20

103

Austin Knight Carterville

18:21.44

5:55/M

9

 

22

21

154

Kristian Avise- Rouse Columbia

18:24.13

5:56/M

11

 

23

22

430

Daniel Pearson Mascoutah

18:24.42

5:56/M

11

 

24

23

30

Ryan Gunter Bethalto (Civic Memorial)

18:26.56

5:57/M

12

 

25

24

728

Dawson Webster Salem

18:28.00

5:57/M

9

 

26

25

92

John Meyer Calvary Lutheran

18:28.88

5:57/M

12

 

27

26

244

Evan Aud Freeburg

18:33.84

5:59/M

12

 

28

27

689

Joe Santarelli Rochester

18:34.85

5:59/M

10

 

29

28

625

Brandon Myatt Piasa (Southwestern)

18:35.69

6:00/M

11

 

30

29

723

Caden Owens Salem

18:38.89

6:01/M

10

 

31

30

275

Kyle Worley Freeburg

18:42.44

6:02/M

12

 

32

31

70

Kevin Medlin Breese (Mater Dei)

18:46.78

6:03/M

9

 

33

32

269

Cole Schwaegel Freeburg

18:47.07

6:04/M

12

 

34

33

654

Alex Becker Red Bud

18:48.07

6:04/M

11

 

35

34

721

Dawson Linder Salem

18:50.31

6:05/M

9

 

36

(< 5)

232

Josh Vaughn Fairfield

18:50.83

6:05/M

11

 

37

(< 5)

1057

Michael Howell Barat Academy

18:51.56

6:05/M

 

38

35

666

Paul Mueller Red Bud

18:51.99

6:05/M

11

 

39

36

529

Ray Bailey Nashville

18:53.64

6:05/M

10

 

40

37

72

Ray Moylan Breese (Mater Dei)

18:57.27

6:07/M

11

 

41

38

15

Gavin Hartley Benton

18:57.41

6:07/M

11

 

42

39

178

Gabriel Olson Decatur (St. Teresa)

18:57.54

6:07/M

11

 

43

40

757

Trevor Buckner Sparta

18:57.91

6:07/M

11

 

44

(> 7)

258

Patrick Kramper Freeburg

18:59.65

6:07/M

12

 

45

41

760

Avery Grimm Sparta

19:01.66

6:08/M

9

 

46

42

217

Mack McWhorter Effingham (St Anthony)

19:04.70

6:09/M

12

 

47

43

612

Jacob Schwankhaus Okawville

19:12.03

6:12/M

11

 

48

44

537

Brandon Schnitker Nashville

19:12.80

6:12/M

11

 

49

45

73

Otto Stark Breese (Mater Dei)

19:13.90

6:12/M

10

 

50

46

338

Ryan Gottschalk Herrin

19:16.97

6:13/M

11

 

51

47

199

Evan Schmidt Dupo

19:17.58

6:13/M

12

 

52

48

69

Zach Huelskamp Breese (Mater Dei)

19:18.55

6:14/M

12

 

53

49

532

Jordan Love Nashville

19:22.77

6:15/M

12

 

54

50

515

Mauricus Simmons Murphysboro

19:23.24

6:15/M

10

 

55

51

688

Austin Mitchell Rochester

19:24.36

6:15/M

11

 

56

52

493

Aiden Gerhardt Mt. Zion

19:25.16

6:16/M

12

 

57

53

162

Josh Thompson Columbia

19:25.29

6:16/M

11

 

58

54

747

Drew Zieba Saxony Lutheran

19:25.63

6:16/M

10

 

59

55

662

Chase Headen Red Bud

19:26.84

6:16/M

10

 

60

56

490

Alex Culter Mt. Zion

19:30.16

6:17/M

10

 

61

57

509

Carlos Garcia Murphysboro

19:33.22

6:18/M

11

 

62

(> 7)

256

Jacob Jester Freeburg

19:33.45

6:18/M

11

 

63

58

535

Jackson Pierce Nashville

19:34.86

6:19/M

11

 

64

59

104

Dalton Rea Carterville

19:34.93

6:19/M

11

 

65

60

507

Stephen Bastien Murphysboro

19:41.59

6:21/M

12

 

66

61

796

Hunter Fedderke Steeleville

19:42.29

6:21/M

10

 

67

62

194

Dakota Gill Dupo

19:42.90

6:21/M

11

 

68

63

530

Ryan Kell Nashville

19:44.33

6:22/M

11

 

69

64

762

Jordan Lee Sparta

19:46.46

6:23/M

10

 

70

65

797

Ethan Feldmann Steeleville

19:47.37

6:23/M

12

 

71

66

533

Patrick Neil Nashville

19:50.44

6:24/M

12

 

72

67

497

Jacob Moss Mt. Zion

19:51.17

6:24/M

11

 

73

68

437

Zach Wood Mascoutah

19:52.41

6:25/M

11

 

74

69

576

Ethan Cockrell New Athens

19:53.32

6:25/M

11

 

75

70

179

Raul Sustatia Decatur (St. Teresa)

19:53.71

6:25/M

11

 

76

71

193

Robbie Cunningham Dupo

19:54.38

6:25/M

12

 

77

72

423

Jay Gray Mascoutah

19:54.63

6:25/M

12

 

78

73

798

Nicolas Hagel Steeleville

19:54.89

6:25/M

11

 

79

74

421

Kaleb Dabbs Mascoutah

19:55.93

6:25/M

9

 

80

75

54

Jordon Nowitzke Breese (Central)

19:58.14

6:26/M

12

 

81

76

215

Clayton Helmink Effingham (St Anthony)

19:58.63

6:26/M

9

 

82

77

758

Drew Byington Sparta

19:58.88

6:26/M

10

 

83

78

541

Caleb Zgonina Nashville

19:59.81

6:27/M

10

 

84

79

516

Terrence Upchurch Murphysboro

20:00.38

6:27/M

12

 

85

(< 5)

605

Skylar Sanders Odin

20:05.22

6:29/M

11

 

86

80

425

Julian Johnson Mascoutah

20:08.41

6:30/M

11

 

87

81

180

Nick Tschosik Decatur (St. Teresa)

20:09.49

6:30/M

10

 

88

82

346

Ryan Snider Herrin

20:11.37

6:31/M

12

 

89

83

555

Anthony Miah Neoga

20:12.49

6:31/M

12

 

90

84

649

Tyler Wingert Principia

20:17.55

6:33/M

12

 

91

85

803

Dustin Sutton Steeleville

20:18.69

6:33/M

10

 

92

(> 7)

538

John Schroeder Nashville

20:19.62

6:33/M

11

 

93

86

722

Isaac Morton Salem

20:20.48

6:34/M

10

 

94

(< 5)

239

David Johnson First Baptist Academy

20:21.02

6:34/M

9

 

95

87

135

Tyler Knop Chester

20:21.11

6:34/M

12

 

96

(> 7)

250

Craig Collier Freeburg

20:21.18

6:34/M

10

 

97

88

499

Ian Sidwell Mt. Zion

20:22.28

6:34/M

11

 

98

(> 7)

254

Jared Holliday Freeburg

20:22.34

6:34/M

10

 

99

(< 5)

369

Jaxen Mcneese Lebanon

20:22.55

6:34/M

10

 

100

(> 7)

249

Kobe Carr Freeburg

20:24.37

6:35/M

11

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

101

89

457

Chad Barnard McLeansboro (Hamilton County)

20:24.56

6:35/M

11

 

102

90

664

Andrew Jokerst Red Bud

20:26.07

6:35/M

12

 

103

91

71

Matt Mote Breese (Mater Dei)

20:27.04

6:36/M

11

 

104

92

102

Aaron Goffinet Carterville

20:27.82

6:36/M

12

 

105

93

559

Ethan Walk Neoga

20:31.20

6:37/M

11

 

106

(> 7)

253

Ben Fiedler Freeburg

20:32.48

6:37/M

9

 

107

94

690

Riley McKneelen Rochester

20:33.32

6:38/M

9

 

108

95

575

Jonathan Alfeldt New Athens

20:36.99

6:39/M

11

 

109

96

19

Dailus Richardson Benton

20:42.19

6:41/M

11

 

110

97

512

Adam Mikulay Murphysboro

20:42.34

6:41/M

12

 

111

98

759

Tra Edmondson Sparta

20:42.64

6:41/M

12

 

112

99

459

Tyler Byars McLeansboro (Hamilton County)

20:44.44

6:41/M

11

 

113

100

492

Caleb Finch Mt. Zion

20:45.36

6:42/M

10

 

114

101

470

Darion Brooks Metro-East Lutheran

20:45.75

6:42/M

9

 

115

102

130

Lucas Doiron Chester

20:46.18

6:42/M

11

 

116

103

553

Ryan Kastl Neoga

20:48.65

6:43/M

11

 

117

104

659

Wyatt DuClos Red Bud

20:49.74

6:43/M

9

 

118

(< 5)

708

James Henseler Roxana

20:49.99

6:43/M

10

 

119

(> 7)

429

Robert Paz Mascoutah

20:52.92

6:44/M

11

 

120

(< 5)

171

Ryan Ruple Decatur (Eisenhower)

20:53.58

6:44/M

11

 

121

(> 7)

719

Andrew Barnett Salem

20:53.74

6:44/M

11

 

122

105

97

Joe Bybee Carterville

20:54.07

6:45/M

12

 

123

106

642

Samuel Kinuthia Principia

20:54.18

6:45/M

12

 

124

107

645

Amari Mathis Principia

20:54.44

6:45/M

10

 

125

108

22

Taylor Yucus Benton

20:55.19

6:45/M

11

 

126

(< 5)

4

Travis Whitt Altamont

21:02.90

6:47/M

11

 

127

(> 7)

276

Luke Worley Freeburg

21:05.60

6:48/M

10

 

128

(< 5)

94

Ben Baumgartner Carrollton

21:05.93

6:48/M

12

 

129

109

90

Cal Kolzow Calvary Lutheran

21:07.45

6:49/M

10

 

130

(< 5)

1056

Andrew Howell Barat Academy

21:12.27

6:50/M

 

131

(< 5)

172

Niraj Tailor Decatur (Eisenhower)

21:12.40

6:50/M

11

 

132

110

344

Damion Restivo Herrin

21:12.51

6:50/M

9

 

133

(> 7)

725

Parker Reincke Salem

21:12.56

6:50/M

11

 

134

111

405

Doug Lewis Marissa Senior

21:16.15

6:52/M

12

 

135

112

663

Garrett Headen Red Bud

21:16.37

6:52/M

9

 

136

(> 7)

263

Nathan Mueller Freeburg

21:18.41

6:52/M

10

 

137

113

134

Ted Knop Chester

21:19.57

6:53/M

12

 

138

114

37

Weihua Li Bethalto (Civic Memorial)

21:23.42

6:54/M

11

 

139

115

607

William Frederking Okawville

21:26.48

6:55/M

10

 

140

116

320

Abdul Fanous Governor French Academy

21:26.93

6:55/M

9

 

141

117

549

Tanner Clark Neoga

21:26.94

6:55/M

9

 

142

118

745

Jacob Yantis Saxony Lutheran

21:27.63

6:55/M

12

 

143

119

514

Nick Ross Murphysboro

21:27.76

6:55/M

9

 

144

120

462

Matt Rubenacker McLeansboro (Hamilton County)

21:28.92

6:55/M

9

 

145

121

661

Cullen Hanger Red Bud

21:31.68

6:56/M

12

 

146

(> 7)

656

Jason Chausse Red Bud

21:32.26

6:57/M

11

 

147

122

458

Trenton Butler McLeansboro (Hamilton County)

21:32.35

6:57/M

9

 

148

123

763

Cameron Martin Sparta

21:33.81

6:57/M

9

 

149

(< 5)

370

Evan Morris Lebanon

21:34.75

6:57/M

11

 

150

(> 7)

539

Jacob Showmaker Nashville

21:35.66

6:58/M

11

 

151

(< 5)

709

Brandon Isom Roxana

21:35.99

6:58/M

10

 

152

(> 7)

672

Keenan Turnure Red Bud

21:36.08

6:58/M

12

 

153

124

608

Kevin Koch Okawville

21:36.39

6:58/M

11

 

154

(> 7)

436

Patrick Thompson Mascoutah

21:37.04

6:58/M

9

 

155

125

349

Savion Yarbrough Herrin

21:38.28

6:59/M

11

 

156

126

738

Gavin Brown Saxony Lutheran

21:39.37

6:59/M

11

 

157

127

160

Jack Sheehan Columbia

21:39.99

6:59/M

10

 

158

128

411

Brendan Wallace Marissa Senior

21:41.34

7:00/M

9

 

159

129

177

Jason Ohl Decatur (St. Teresa)

21:41.42

7:00/M

10

 

160

130

100

Bobby Faries Carterville

21:42.28

7:00/M

12

 

161

131

610

Russell Rodely Okawville

21:42.43

7:00/M

9

 

162

132

159

Gavin Phillips Columbia

21:42.59

7:00/M

11

 

163

133

106

Trevor Williamson Carterville

21:46.36

7:01/M

10

 

164

134

377

Philip Irving Lutheran North

21:46.83

7:01/M

10

 

165

135

478

Thomas Schroader Metro-East Lutheran

21:47.01

7:02/M

10

 

166

(> 7)

243

Ian Alberts Freeburg

21:47.60

7:02/M

10

 

167

136

463

Stephen Strumpher McLeansboro (Hamilton County)

21:49.46

7:02/M

12

 

168

(> 7)

433

Justin Rogers Mascoutah

21:51.62

7:03/M

11

 

169

137

155

Nick Bahr Columbia

21:53.02

7:04/M

9

 

170

138

329

Jason Antoine Herrin

21:54.46

7:04/M

11

 

171

139

14

Jarred Burnett Benton

21:55.10

7:04/M

12

 

172

(> 7)

534

Alex Orr Nashville

21:56.54

7:05/M

12

 

173

(< 5)

3

Toby Slingerland Altamont

21:56.65

7:05/M

10

 

174

140

20

Triston Summers Benton

21:58.86

7:05/M

9

 

175

141

378

Carneil Kinnie Lutheran North

21:59.36

7:05/M

11

 

176

142

321

Evan Fitzgerald Governor French Academy

22:02.98

7:06/M

9

 

177

(> 7)

255

Owen Holliday Freeburg

22:03.49

7:07/M

10

 

178

143

621

Nick Ballard Piasa (Southwestern)

22:05.56

7:07/M

12

 

179

144

13

Brandtlee Brown Benton

22:08.36

7:08/M

11

 

180

145

800

Cadin Patterson Steeleville

22:10.02

7:09/M

10

 

181

146

552

Jesse Holt Neoga

22:10.38

7:09/M

11

 

182

(< 5)

604

trent burton Odin

22:10.60

7:09/M

9

 

183

147

578

Lucas Doiron New Athens

22:12.57

7:10/M

11

 

184

148

157

Andrew Hoguet Columbia

22:13.38

7:10/M

11

 

185

(> 7)

98

Tyler Davis Carterville

22:14.19

7:10/M

12

 

186

149

613

Nicholas Strubhart Okawville

22:17.60

7:11/M

12

 

187

150

74

Vance Straeter Breese (Mater Dei)

22:17.78

7:11/M

10

 

188

151

380

Jacob Meyr Lutheran North

22:18.22

7:12/M

9

 

189

152

784

Noah Young Staunton

22:20.55

7:12/M

10

 

190

153

381

Nick Ricks Lutheran North

22:20.97

7:12/M

11

 

191

154

198

Chris Mueller Dupo

22:22.37

7:13/M

12

 

192

155

557

Brody Titus Neoga

22:23.92

7:13/M

9

 

193

156

577

Richard Curry New Athens

22:26.66

7:14/M

11

 

194

(> 7)

496

Issac Moss Mt. Zion

22:27.39

7:15/M

9

 

195

157

348

Darrell Woods Herrin

22:27.48

7:15/M

11

 

196

158

591

Dylan Toedte New Athens

22:29.09

7:15/M

12

 

197

159

36

Jarrett Lacquement Bethalto (Civic Memorial)

22:29.63

7:15/M

11

 

198

160

139

Marcus Reid Chester

22:30.25

7:15/M

9

 

199

(< 5)

231

Ethan Kakac Fairfield

22:30.78

7:15/M

9

 

200

161

586

Tyler Kimes New Athens

22:32.13

7:16/M

12

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

201

(> 7)

271

Jordan Swierczek Freeburg

22:32.33

7:16/M

12

 

202

162

57

Samuel Wiese Breese (Central)

22:32.93

7:16/M

10

 

203

163

404

Dakota Gregory Marissa Senior

22:33.37

7:16/M

9

 

204

164

55

Nathan Olliges Breese (Central)

22:35.00

7:17/M

12

 

205

165

782

David Steimel Staunton

22:35.73

7:17/M

10

 

206

166

127

Caleb Burdel Chester

22:36.00

7:17/M

10

 

207

167

584

TJ Hollansworth New Athens

22:36.83

7:17/M

11

 

208

(> 7)

66

Josh Albers Breese (Mater Dei)

22:37.43

7:18/M

12

 

209

168

91

Silas Luetkemeyer Calvary Lutheran

22:38.16

7:18/M

10

 

210

169

337

Diego Dunnigan Herrin

22:39.28

7:18/M

11

 

211

170

402

Alex Dietrich Marissa Senior

22:41.67

7:19/M

12

 

212

171

647

Boone Steele Principia

22:42.93

7:19/M

9

 

213

172

32

Sam Hurst Bethalto (Civic Memorial)

22:44.80

7:20/M

10

 

214

(> 7)

270

Connor Stein Freeburg

22:47.20

7:21/M

10

 

215

(> 7)

531

Joe Kirchner Nashville

22:49.16

7:22/M

11

 

216

173

156

Josh Foster Columbia

22:53.17

7:23/M

9

 

217

(> 7)

75

Mitchell Wilke Breese (Mater Dei)

22:53.55

7:23/M

10

 

218

174

742

Joshua Vogel Saxony Lutheran

22:55.04

7:24/M

12

 

219

(> 7)

107

Jacob Wilson Carterville

22:56.47

7:24/M

12

 

220

175

611

Tyler Roesener Okawville

22:57.28

7:24/M

9

 

221

(> 7)

655

Jaromy Birkner Red Bud

22:59.66

7:25/M

11

 

222

(> 7)

726

Robert Stanton Salem

23:02.99

7:26/M

9

 

223

176

216

Drake McHugh Effingham (St Anthony)

23:03.14

7:26/M

12

 

224

(> 7)

108

Matt Wood Carterville

23:08.40

7:28/M

12

 

225

177

195

Levi Johnson Dupo

23:10.30

7:28/M

12

 

226

178

643

Ian LaRiviere Principia

23:12.43

7:29/M

11

 

227

179

33

Andrew Ickler Bethalto (Civic Memorial)

23:12.87

7:29/M

11

 

228

180

31

Chadd Harkey Bethalto (Civic Memorial)

23:14.31

7:30/M

12

 

229

181

472

Christian Engelbrecht Metro-East Lutheran

23:14.49

7:30/M

10

 

230

182

739

Jonathan Mueller Saxony Lutheran

23:14.62

7:30/M

10

 

231

(> 7)

262

Brendan Miller Freeburg

23:15.92

7:30/M

10

 

232

183

18

Matthew Krug Benton

23:16.36

7:30/M

11

 

233

184

410

Tony Stoddard Marissa Senior

23:17.33

7:31/M

10

 

234

185

51

Michael Autry Breese (Central)

23:25.24

7:33/M

10

 

235

186

138

Austyn Phillips Chester

23:30.12

7:35/M

9

 

236

187

218

Alec Niebrugge Effingham (St Anthony)

23:31.59

7:35/M

12

 

237

188

626

Grant Seniker Piasa (Southwestern)

23:32.22

7:35/M

9

 

238

(> 7)

251

Brian Draughn Freeburg

23:32.40

7:35/M

11

 

239

189

132

Josh Haberberger Chester

23:32.43

7:35/M

9

 

240

(> 7)

142

Jason Schwartz Chester

23:32.88

7:35/M

11

 

241

(> 7)

245

Joe Augustine Freeburg

23:36.46

7:37/M

10

 

242

190

176

Jack Monk Decatur (St. Teresa)

23:37.88

7:37/M

9

 

243

191

606

Max Aubel Okawville

23:41.07

7:38/M

10

 

244

192

793

Lucas Axtell Steeleville

23:43.71

7:39/M

11

 

245

(> 7)

140

Nick Rinehart Chester

23:43.84

7:39/M

12

 

246

193

548

Blake Ballinger Neoga

23:47.34

7:40/M

10

 

247

(> 7)

101

Drake Fisher Carterville

23:47.50

7:40/M

12

 

248

(< 5)

238

Paul Carter First Baptist Academy

23:47.59

7:40/M

10

 

249

(> 7)

579

Theo Dudeck New Athens

23:51.71

7:42/M

10

 

250

(> 7)

335

Tucker Dickerson Herrin

23:52.54

7:42/M

11

 

251

194

644

Jim Masten Principia

23:52.67

7:42/M

10

 

252

195

620

Andrew Ballard Piasa (Southwestern)

23:55.00

7:43/M

9

 

253

(> 7)

528

Austin Angleton Nashville

23:56.53

7:43/M

10

 

254

(> 7)

12

Luke Blackman Benton

23:57.30

7:44/M

12

 

255

196

641

Sammy Keyes Principia

24:02.88

7:45/M

11

 

256

(> 7)

558

Alex Walden Neoga

24:07.90

7:47/M

10

 

257

(> 7)

668

Caton Ramos Red Bud

24:08.98

7:47/M

9

 

258

(> 7)

587

Tyler Lanter New Athens

24:12.66

7:48/M

11

 

259

197

196

Xavier Malone Dupo

24:14.10

7:49/M

12

 

260

198

624

Evan Lowis Piasa (Southwestern)

24:14.57

7:49/M

11

 

261

199

781

Austin Parish Staunton

24:14.94

7:49/M

10

 

262

200

327

Jacob Stauffer Governor French Academy

24:14.95

7:49/M

12

 

263

(> 7)

272

Sean Walsh Freeburg

24:16.96

7:50/M

9

 

264

(> 7)

609

Logan Riechmann Okawville

24:17.55

7:50/M

10

 

265

201

765

Hunter Schulein Sparta

24:19.17

7:51/M

9

 

266

(> 7)

671

Parker Sondag Red Bud

24:20.44

7:51/M

9

 

267

(> 7)

137

Justin Miller Chester

24:23.45

7:52/M

9

 

268

(> 7)

657

Austin DeRousse Red Bud

24:26.18

7:53/M

10

 

269

(> 7)

660

Vincent Gonzalez Red Bud

24:26.29

7:53/M

11

 

270

(> 7)

551

Keaton Fuller Neoga

24:28.19

7:54/M

11

 

271

202

403

Bobby Fett Marissa Senior

24:28.24

7:54/M

12

 

272

(> 7)

556

Jordan Probst Neoga

24:29.78

7:54/M

12

 

273

(> 7)

593

Travis Zapfe New Athens

24:31.30

7:55/M

12

 

274

203

375

Austin Davis Lutheran North

24:34.59

7:55/M

11

 

275

204

744

Zach Woodney Saxony Lutheran

24:36.98

7:56/M

12

 

276

(> 7)

639

Marshall Fielding Principia

24:37.33

7:56/M

10

 

277

(> 7)

582

Codi Heggemeier New Athens

24:37.56

7:56/M

11

 

278

(< 5)

706

Christian Fergerson Roxana

24:37.58

7:56/M

12

 

279

205

326

Sam Smith Governor French Academy

24:40.85

7:57/M

11

 

280

(> 7)

434

Tyler Roman Mascoutah

24:41.98

7:58/M

11

 

281

206

469

Adam Behrhorst Metro-East Lutheran

24:47.77

8:00/M

10

 

282

(> 7)

144

Jack Weir Chester

24:51.31

8:01/M

10

 

283

207

471

Ben Eigenbrodt Metro-East Lutheran

24:53.12

8:02/M

10

 

284

(> 7)

125

Lance Bohnert Chester

24:54.89

8:02/M

9

 

285

(< 5)

705

William Cotter Roxana

24:56.61

8:03/M

10

 

286

(> 7)

257

Ryan Jester Freeburg

25:00.95

8:04/M

9

 

287

208

323

Alex Ruocco Governor French Academy

25:01.17

8:04/M

11

 

288

(> 7)

266

Rhett Parker Freeburg

25:01.22

8:04/M

11

 

289

(> 7)

21

Noah Thomason Benton

25:02.16

8:05/M

11

 

290

(> 7)

247

Alexander Burton Freeburg

25:03.68

8:05/M

11

 

291

(> 7)

273

Kevin Wiles Freeburg

25:11.51

8:07/M

10

 

292

(> 7)

540

Elijah Smith Nashville

25:13.27

8:08/M

10

 

293

(> 7)

131

Trent Doiron Chester

25:19.09

8:10/M

10

 

294

(> 7)

424

Cody Hardin Mascoutah

25:21.13

8:11/M

12

 

295

(> 7)

345

Michael Rutkowski Herrin

25:23.98

8:11/M

9

 

296

(> 7)

161

Eli Smith Columbia

25:27.79

8:13/M

9

 

297

209

801

William Qualls Steeleville

25:30.07

8:14/M

10

 

298

210

89

Zane Ekholm Calvary Lutheran

25:31.14

8:14/M

9

 

299

(< 5)

814

Eli Buchanan Valmeyer

25:39.22

8:16/M

10

 

300

211

93

Remmington Wilson Calvary Lutheran

25:46.58

8:19/M

10

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

301

(> 7)

640

Gabriel Fugman Principia

25:49.92

8:20/M

11

 

302

(> 7)

419

Josh Breckel Mascoutah

25:50.23

8:20/M

11

 

303

212

220

John Sandschafer Effingham (St Anthony)

25:54.21

8:21/M

11

 

304

(> 7)

334

Austin Chandler Herrin

26:08.54

8:26/M

11

 

305

213

741

Josh Varnon Saxony Lutheran

26:08.65

8:26/M

10

 

306

(< 5)

6

Colin York Altamont

26:13.18

8:27/M

10

 

307

(> 7)

17

Griffen Kerley Benton

26:20.64

8:30/M

9

 

308

(> 7)

141

Luke Rock Chester

26:26.68

8:32/M

11

 

309

(> 7)

347

Nick Teckenbrock Herrin

26:27.16

8:32/M

11

 

310

(> 7)

592

Eric Worden New Athens

26:31.21

8:33/M

10

 

311

(> 7)

339

Danny Hill Herrin

26:32.37

8:34/M

9

 

312

(> 7)

260

Jason Lealaimatafao Freeburg

26:33.32

8:34/M

9

 

313

214

406

Tyler Owens Marissa Senior

26:34.12

8:34/M

9

 

314

(> 7)

491

Shane Engmann Mt. Zion

26:36.58

8:35/M

9

 

315

(> 7)

331

Drake Boomer Herrin

26:43.77

8:37/M

12

 

316

215

35

Alex Killebrew Bethalto (Civic Memorial)

27:00.06

8:43/M

10

 

317

216

53

Luke Korte Breese (Central)

27:02.53

8:43/M

10

 

318

217

325

Tayler Sims Governor French Academy

27:06.23

8:45/M

12

 

319

218

52

Robert Durbin Breese (Central)

27:15.90

8:47/M

10

 

320

219

783

Sam Whitfield Staunton

27:16.51

8:48/M

10

 

321

(> 7)

550

Braden Eaton Neoga

27:21.54

8:49/M

9

 

322

(> 7)

428

John Paterline Mascoutah

27:23.56

8:50/M

9

 

323

220

777

Austin Grant Staunton

27:24.79

8:50/M

10

 

324

221

219

Derek Rios Effingham (St Anthony)

27:25.71

8:51/M

12

 

325

(< 5)

48

Noah Ilbery Bluford (Webber)

27:28.74

8:52/M

12

 

326

(> 7)

581

Max Fowler New Athens

27:34.41

8:54/M

9

 

327

(> 7)

67

Tyler Fritch Breese (Mater Dei)

27:35.32

8:54/M

10

 

328

(> 7)

495

Nick Lewis Mt. Zion

27:35.52

8:54/M

10

 

329

(> 7)

638

Christian Blaney Principia

27:36.48

8:54/M

9

 

330

(> 7)

265

Logan Nickerson Freeburg

27:37.34

8:55/M

9

 

331

222

461

Clayton Cross McLeansboro (Hamilton County)

27:39.87

8:55/M

9

 

332

(> 7)

646

Brendan O'Hagan Principia

27:44.10

8:57/M

11

 

333

(> 7)

401

Alexei Cogdill Marissa Senior

27:45.18

8:57/M

10

 

334

(> 7)

536

Brandon Restoff Nashville

27:50.22

8:59/M

11

 

335

223

622

Tyler Dorris Piasa (Southwestern)

27:55.84

9:00/M

11

 

336

(> 7)

583

Adrian Hernandez New Athens

27:57.61

9:01/M

10

 

337

(> 7)

588

Trent Marhanka New Athens

28:01.63

9:02/M

10

 

338

(< 5)

1058

Nate Kulczak Barat Academy

28:02.41

9:03/M

 

339

(> 7)

764

Tyler Olpolka Sparta

28:04.73

9:03/M

9

 

340

(> 7)

158

Ian McCarty Columbia

28:06.79

9:04/M

10

 

341

(< 5)

1055

Clay Hill Barat Academy

28:12.26

9:06/M

 

342

(> 7)

585

Noel Ivester New Athens

28:13.02

9:06/M

10

 

343

(> 7)

422

Ryan Davis Mascoutah

28:23.79

9:09/M

10

 

344

(< 5)

815

Justin Fausz Valmeyer

28:24.52

9:10/M

12

 

345

(< 5)

234

Alex Loeffler Father McGivney

28:29.37

9:11/M

9

 

346

(> 7)

670

Alan Schwegel Red Bud

28:39.66

9:15/M

11

 

347

(> 7)

133

Logan Hormann Chester

28:47.43

9:17/M

11

 

348

(> 7)

341

Kane Konkel Herrin

28:57.59

9:20/M

9

 

349

224

775

Martin Cralley Staunton

29:09.62

9:24/M

9

 

350

225

780

Daniel Odorizzi Staunton

29:16.29

9:26/M

12

 

351

(> 7)

756

Alex Bradshaw Sparta

29:43.31

9:35/M

10

 

352

(> 7)

420

Crane Chan Woo Mascoutah

30:15.89

9:45/M

11

 

353

(> 7)

795

Brendon Cheatham Steeleville

30:25.66

9:49/M

11

 

354

(< 5)

817

Eddie VanZandt Valmeyer

30:27.62

9:49/M

11

 

355

(> 7)

665

Evan McCarthy Red Bud

31:38.92

10:12/M

9

 

356

(> 7)

554

Seth Lanham Neoga

31:51.63

10:16/M

9

 

357

(> 7)

343

Brandon Patrick Herrin

32:04.32

10:21/M

9

 

358

226

322

Jake Martin Governor French Academy

32:06.45

10:21/M

9

 

359

227

460

Garrett Craddock McLeansboro (Hamilton County)

32:20.30

10:26/M

12

 

360

228

476

Ian Key Metro-East Lutheran

32:40.13

10:32/M

10

 

361

(> 7)

778

Jeremy McAdams Staunton

33:38.41

10:51/M

9

 

Team Summary Report - Boys

Boys Varsity 5K

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

Rochester

59

2

7

11

12

27

51

94

 

 

Top 5 Times: 1:28:50.89--- Average Time: 17:46.18

 

2

Freeburg

74

6

9

16

17

26

30

32

 

 

Top 5 Times: 1:30:08.92--- Average Time: 18:01.78

 

3

Salem

95

8

15

19

24

29

34

86

 

 

Top 5 Times: 1:31:08.14--- Average Time: 18:13.63

 

4

Breese (Mater Dei)

179

18

31

37

45

48

91

150

 

 

Top 5 Times: 1:34:26.90--- Average Time: 18:53.38

 

5

Mascoutah

181

5

14

22

68

72

74

80

 

 

Top 5 Times: 1:33:41.90--- Average Time: 18:44.38

 

6

Mt. Zion

182

3

4

52

56

67

88

100

 

 

Top 5 Times: 1:33:20.59--- Average Time: 18:40.12

 

7

Nashville

250

36

44

49

58

63

66

78

 

 

Top 5 Times: 1:36:48.40--- Average Time: 19:21.68

 

8

Murphysboro

256

10

50

57

60

79

97

119

 

 

Top 5 Times: 1:36:24.83--- Average Time: 19:16.97

 

9

Carterville

277

1

20

59

92

105

130

133

 

 

Top 5 Times: 1:35:55.50--- Average Time: 19:11.10

 

10

Red Bud

317

33

35

55

90

104

112

121

 

 

Top 5 Times: 1:38:22.71--- Average Time: 19:40.54

 

11

Sparta

320

40

41

64

77

98

123

201

 

 

Top 5 Times: 1:38:27.55--- Average Time: 19:41.51

 

12

Steeleville

429

61

65

73

85

145

192

209

 

 

Top 5 Times: 1:41:53.26--- Average Time: 20:22.65

 

13

Columbia

470

21

53

127

132

137

148

173

 

 

Top 5 Times: 1:43:05.02--- Average Time: 20:37.00

 

14

Effingham (St Anthony)

494

13

42

76

176

187

212

221

 

 

Top 5 Times: 1:43:38.25--- Average Time: 20:43.65

 

15

Herrin

501

46

82

110

125

138

157

169

 

 

Top 5 Times: 1:44:13.59--- Average Time: 20:50.72

 

16

Decatur (St. Teresa)

509

39

70

81

129

190

 

 

Top 5 Times: 1:44:20.04--- Average Time: 20:52.01

 

17

Dupo

511

47

62

71

154

177

197

 

 

Top 5 Times: 1:44:27.53--- Average Time: 20:53.51

 

18

Benton

521

38

96

108

139

140

144

183

 

 

Top 5 Times: 1:44:28.75--- Average Time: 20:53.75

 

19

Neoga

542

83

93

103

117

146

155

193

 

 

Top 5 Times: 1:45:09.66--- Average Time: 21:01.93

 

20

Okawville

562

43

115

124

131

149

175

191

 

 

Top 5 Times: 1:46:14.93--- Average Time: 21:14.99

 

21

McLeansboro (Hamilton County)

566

89

99

120

122

136

222

227

 

 

Top 5 Times: 1:45:59.73--- Average Time: 21:11.95

 

22

New Athens

625

69

95

147

156

158

161

167

 

 

Top 5 Times: 1:47:38.63--- Average Time: 21:31.73

 

23

Chester

628

87

102

113

160

166

186

189

 

 

Top 5 Times: 1:47:33.11--- Average Time: 21:30.62

 

24

Principia

646

84

106

107

171

178

194

196

 

 

Top 5 Times: 1:48:01.53--- Average Time: 21:36.31

 

25

Bethalto (Civic Memorial)

647

23

114

159

172

179

180

215

 

 

Top 5 Times: 1:48:17.28--- Average Time: 21:39.46

 

26

Saxony Lutheran

654

54

118

126

174

182

204

213

 

 

Top 5 Times: 1:48:42.29--- Average Time: 21:44.46

 

27

Calvary Lutheran

723

25

109

168

210

211

 

 

Top 5 Times: 1:53:32.21--- Average Time: 22:42.44

 

28

Piasa (Southwestern)

752

28

143

188

195

198

223

 

 

Top 5 Times: 1:52:23.04--- Average Time: 22:28.61

 

29

Marissa Senior

756

111

128

163

170

184

202

214

 

 

Top 5 Times: 1:51:29.86--- Average Time: 22:17.97

 

30

Lutheran North

782

134

141

151

153

203

 

 

Top 5 Times: 1:52:59.97--- Average Time: 22:35.99

 

31

Breese (Central)

802

75

162

164

185

216

218

 

 

Top 5 Times: 1:55:33.84--- Average Time: 23:06.77

 

32

Metro-East Lutheran

830

101

135

181

206

207

228

 

 

Top 5 Times: 1:55:28.14--- Average Time: 23:05.63

 

33

Governor French Academy

871

116

142

200

205

208

217

226

 

 

Top 5 Times: 1:57:26.88--- Average Time: 23:29.38

 

34

Staunton

955

152

165

199

219

220

224

225

 

 

Top 5 Times: 2:03:52.52--- Average Time: 24:46.50

 

Inc.

Altamont

3 finishers

 

 

 

Inc.

Bluford (Webber)

1 finishers

 

 

 

Inc.

Carrollton

1 finishers

 

 

 

Inc.

Decatur (Eisenhower)

2 finishers

 

 

 

Inc.

First Baptist Academy

2 finishers

 

 

 

Inc.

Fairfield

3 finishers

 

 

 

Inc.

Lebanon

2 finishers

 

 

 

Inc.

Odin

2 finishers

 

 

 

Inc.

Roxana

4 finishers

 

 

 

Inc.

Valmeyer

3 finishers

 

 

 

Inc.

Father McGivney

1 finishers

 

 

 

Inc.

Barat Academy

4 finishers

 

 

 
 

Final Team Results - Boys

Boys Varsity 5K

Team - Rochester Finish Position - 1
Team Score (places): 59 Team Score (times):1:28:50.89 Ave Time:17:46.18
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

687

Michael Gleason

12

2

2

17:01.28

17:01.28

0:00.00

2

684

Collin Biesiada

12

7

9

17:39.19

34:40.47

0:37.91

3

686

John Freveletti

12

11

20

17:47.13

52:27.60

0:45.85

4

685

Josh Cable

9

12

32

17:48.44

1:10:16.04

0:47.16

5

689

Joe Santarelli

10

27

59

18:34.85

1:28:50.89

1:33.57

6

688

Austin Mitchell

11

51

110

19:24.36

1:48:15.25

2:23.08

7

690

Riley McKneelen

9

94

204

20:33.32

2:08:48.57

3:32.04

 
Team - Freeburg Finish Position - 2
Team Score (places): 74 Team Score (times):1:30:08.92 Ave Time:18:01.78
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

259

Jonathan Kraus

11

6

6

17:33.79

17:33.79

0:00.00

2

261

Alex Mack

10

9

15

17:45.72

35:19.51

0:11.93

3

274

Drew Wilkerson

10

16

31

18:06.56

53:26.07

0:32.77

4

267

Charlie Parrish

9

17

48

18:09.01

1:11:35.08

0:35.22

5

244

Evan Aud

12

26

74

18:33.84

1:30:08.92

1:00.05

6

275

Kyle Worley

12

30

104

18:42.44

1:48:51.36

1:08.65

7

269

Cole Schwaegel

12

32

136

18:47.07

2:07:38.43

1:13.28

8

258

Patrick Kramper

12

More Than 7

 

18:59.65

2:26:38.08

1:25.86

9

256

Jacob Jester

11

More Than 7

 

19:33.45

2:46:11.53

1:59.66

10

250

Craig Collier

10

More Than 7

 

20:21.18

3:06:32.71

2:47.39

11

254

Jared Holliday

10

More Than 7

 

20:22.34

3:26:55.05

2:48.55

12

249

Kobe Carr

11

More Than 7

 

20:24.37

3:47:19.42

2:50.58

13

253

Ben Fiedler

9

More Than 7

 

20:32.48

4:07:51.90

2:58.69

14

276

Luke Worley

10

More Than 7

 

21:05.60

4:28:57.50

3:31.81

15

263

Nathan Mueller

10

More Than 7

 

21:18.41

4:50:15.91

3:44.62

16

243

Ian Alberts

10

More Than 7

 

21:47.60

5:12:03.51

4:13.81

17

255

Owen Holliday

10

More Than 7

 

22:03.49

5:34:07.00

4:29.70

18

271

Jordan Swierczek

12

More Than 7

 

22:32.33

5:56:39.33

4:58.54

19

270

Connor Stein

10

More Than 7

 

22:47.20

6:19:26.53

5:13.41

20

262

Brendan Miller

10

More Than 7

 

23:15.92

6:42:42.45

5:42.13

21

251

Brian Draughn

11

More Than 7

 

23:32.40

7:06:14.85

5:58.61

22

245

Joe Augustine

10

More Than 7

 

23:36.46

7:29:51.31

6:02.67

23

272

Sean Walsh

9

More Than 7

 

24:16.96

7:54:08.27

6:43.17

24

257

Ryan Jester

9

More Than 7

 

25:00.95

8:19:09.22

7:27.16

25

266

Rhett Parker

11

More Than 7

 

25:01.22

8:44:10.44

7:27.43

26

247

Alexander Burton

11

More Than 7

 

25:03.68

9:09:14.12

7:29.89

27

273

Kevin Wiles

10

More Than 7

 

25:11.51

9:34:25.63

7:37.72

28

260

Jason Lealaimatafao

9

More Than 7

 

26:33.32

10:00:58.95

8:59.53

29

265

Logan Nickerson

9

More Than 7

 

27:37.34

10:28:36.29

10:03.55

 
Team - Salem Finish Position - 3
Team Score (places): 95 Team Score (times):1:31:08.14 Ave Time:18:13.63
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

727

Brenner Webster

12

8

8

17:44.59

17:44.59

0:00.00

2

729

Hayden Wimberly

9

15

23

18:05.91

35:50.50

0:21.32

3

724

Blake Quandt

10

19

42

18:10.75

54:01.25

0:26.16

4

728

Dawson Webster

9

24

66

18:28.00

1:12:29.25

0:43.41

5

723

Caden Owens

10

29

95

18:38.89

1:31:08.14

0:54.30

6

721

Dawson Linder

9

34

129

18:50.31

1:49:58.45

1:05.72

7

722

Isaac Morton

10

86

215

20:20.48

2:10:18.93

2:35.89

8

719

Andrew Barnett

11

More Than 7

 

20:53.74

2:31:12.67

3:09.15

9

725

Parker Reincke

11

More Than 7

 

21:12.56

2:52:25.23

3:27.97

10

726

Robert Stanton

9

More Than 7

 

23:02.99

3:15:28.22

5:18.40

 
Team - Breese (Mater Dei) Finish Position - 4
Team Score (places): 179 Team Score (times):1:34:26.90 Ave Time:18:53.38
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

68

Luke Goebel

9

18

18

18:10.40

18:10.40

0:00.00

2

70

Kevin Medlin

9

31

49

18:46.78

36:57.18

0:36.38

3

72

Ray Moylan

11

37

86

18:57.27

55:54.45

0:46.87

4

73

Otto Stark

10

45

131

19:13.90

1:15:08.35

1:03.50

5

69

Zach Huelskamp

12

48

179

19:18.55

1:34:26.90

1:08.15

6

71

Matt Mote

11

91

270

20:27.04

1:54:53.94

2:16.64

7

74

Vance Straeter

10

150

420

22:17.78

2:17:11.72

4:07.38

8

66

Josh Albers

12

More Than 7

 

22:37.43

2:39:49.15

4:27.03

9

75

Mitchell Wilke

10

More Than 7

 

22:53.55

3:02:42.70

4:43.15

10

67

Tyler Fritch

10

More Than 7

 

27:35.32

3:30:18.02

9:24.92

 
Team - Mascoutah Finish Position - 5
Team Score (places): 181 Team Score (times):1:33:41.90 Ave Time:18:44.38
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

431

Ethan Price

10

5

5

17:27.27

17:27.27

0:00.00

2

427

Nate Montemayor

10

14

19

18:03.17

35:30.44

0:35.90

3

430

Daniel Pearson

11

22

41

18:24.42

53:54.86

0:57.15

4

437

Zach Wood

11

68

109

19:52.41

1:13:47.27

2:25.14

5

423

Jay Gray

12

72

181

19:54.63

1:33:41.90

2:27.36

6

421

Kaleb Dabbs

9

74

255

19:55.93

1:53:37.83

2:28.66

7

425

Julian Johnson

11

80

335

20:08.41

2:13:46.24

2:41.14

8

429

Robert Paz

11

More Than 7

 

20:52.92

2:34:39.16

3:25.65

9

436

Patrick Thompson

9

More Than 7

 

21:37.04

2:56:16.20

4:09.77

10

433

Justin Rogers

11

More Than 7

 

21:51.62

3:18:07.82

4:24.35

11

434

Tyler Roman

11

More Than 7

 

24:41.98

3:42:49.80

7:14.71

12

424

Cody Hardin

12

More Than 7

 

25:21.13

4:08:10.93

7:53.86

13

419

Josh Breckel

11

More Than 7

 

25:50.23

4:34:01.16

8:22.96

14

428

John Paterline

9

More Than 7

 

27:23.56

5:01:24.72

9:56.29

15

422

Ryan Davis

10

More Than 7

 

28:23.79

5:29:48.51

10:56.52

16

420

Crane Chan Woo

11

More Than 7

 

30:15.89

6:00:04.40

12:48.62

 
Team - Mt. Zion Finish Position - 6
Team Score (places): 182 Team Score (times):1:33:20.59 Ave Time:18:40.12
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

494

Mohammad Hosseini

12

3

3

17:16.95

17:16.95

0:00.00

2

498

Curtis Reed

12

4

7

17:17.15

34:34.10

0:00.20

3

493

Aiden Gerhardt

12

52

59

19:25.16

53:59.26

2:08.21

4

490

Alex Culter

10

56

115

19:30.16

1:13:29.42

2:13.21

5

497

Jacob Moss

11

67

182

19:51.17

1:33:20.59

2:34.22

6

499

Ian Sidwell

11

88

270

20:22.28

1:53:42.87

3:05.33

7

492

Caleb Finch

10

100

370

20:45.36

2:14:28.23

3:28.41

8

496

Issac Moss

9

More Than 7

 

22:27.39

2:36:55.62

5:10.44

9

491

Shane Engmann

9

More Than 7

 

26:36.58

3:03:32.20

9:19.63

10

495

Nick Lewis

10

More Than 7

 

27:35.52

3:31:07.72

10:18.57

 
Team - Nashville Finish Position - 7
Team Score (places): 250 Team Score (times):1:36:48.40 Ave Time:19:21.68
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

529

Ray Bailey

10

36

36

18:53.64

18:53.64

0:00.00

2

537

Brandon Schnitker

11

44

80

19:12.80

38:06.44

0:19.16

3

532

Jordan Love

12

49

129

19:22.77

57:29.21

0:29.13

4

535

Jackson Pierce

11

58

187

19:34.86

1:17:04.07

0:41.22

5

530

Ryan Kell

11

63

250

19:44.33

1:36:48.40

0:50.69

6

533

Patrick Neil

12

66

316

19:50.44

1:56:38.84

0:56.80

7

541

Caleb Zgonina

10

78

394

19:59.81

2:16:38.65

1:06.17

8

538

John Schroeder

11

More Than 7

 

20:19.62

2:36:58.27

1:25.98

9

539

Jacob Showmaker

11

More Than 7

 

21:35.66

2:58:33.93

2:42.02

10

534

Alex Orr

12

More Than 7

 

21:56.54

3:20:30.47

3:02.90

11

531

Joe Kirchner

11

More Than 7

 

22:49.16

3:43:19.63

3:55.52

12

528

Austin Angleton

10

More Than 7

 

23:56.53

4:07:16.16

5:02.89

13

540

Elijah Smith

10

More Than 7

 

25:13.27

4:32:29.43

6:19.63

14

536

Brandon Restoff

11

More Than 7

 

27:50.22

5:00:19.65

8:56.58

 
Team - Murphysboro Finish Position - 8
Team Score (places): 256 Team Score (times):1:36:24.83 Ave Time:19:16.97
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

513

Taijhan Nelson

10

10

10

17:46.40

17:46.40

0:00.00

2

515

Mauricus Simmons

10

50

60

19:23.24

37:09.64

1:36.84

3

509

Carlos Garcia

11

57

117

19:33.22

56:42.86

1:46.82

4

507

Stephen Bastien

12

60

177

19:41.59

1:16:24.45

1:55.19

5

516

Terrence Upchurch

12

79

256

20:00.38

1:36:24.83

2:13.98

6

512

Adam Mikulay

12

97

353

20:42.34

1:57:07.17

2:55.94

7

514

Nick Ross

9

119

472

21:27.76

2:18:34.93

3:41.36

 
Team - Carterville Finish Position - 9
Team Score (places): 277 Team Score (times):1:35:55.50 Ave Time:19:11.10
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

105

Harrison Thomas

11

1

1

16:37.24

16:37.24

0:00.00

2

103

Austin Knight

9

20

21

18:21.44

34:58.68

1:44.20

3

104

Dalton Rea

11

59

80

19:34.93

54:33.61

2:57.69

4

102

Aaron Goffinet

12

92

172

20:27.82

1:15:01.43

3:50.58

5

97

Joe Bybee

12

105

277

20:54.07

1:35:55.50

4:16.83

6

100

Bobby Faries

12

130

407

21:42.28

1:57:37.78

5:05.04

7

106

Trevor Williamson

10

133

540

21:46.36

2:19:24.14

5:09.12

8

98

Tyler Davis

12

More Than 7

 

22:14.19

2:41:38.33

5:36.95

9

107

Jacob Wilson

12

More Than 7

 

22:56.47

3:04:34.80

6:19.23

10

108

Matt Wood

12

More Than 7

 

23:08.40

3:27:43.20

6:31.16

11

101

Drake Fisher

12

More Than 7

 

23:47.50

3:51:30.70

7:10.26

 
Team - Red Bud Finish Position - 10
Team Score (places): 317 Team Score (times):1:38:22.71 Ave Time:19:40.54
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

654

Alex Becker

11

33

33

18:48.07

18:48.07

0:00.00

2

666

Paul Mueller

11

35

68

18:51.99

37:40.06

0:03.92

3

662

Chase Headen

10

55

123

19:26.84

57:06.90

0:38.77

4

664

Andrew Jokerst

12

90

213

20:26.07

1:17:32.97

1:38.00

5

659

Wyatt DuClos

9

104

317

20:49.74

1:38:22.71

2:01.67

6

663

Garrett Headen

9

112

429

21:16.37

1:59:39.08

2:28.30

7

661

Cullen Hanger

12

121

550

21:31.68

2:21:10.76

2:43.61

8

656

Jason Chausse

11

More Than 7

 

21:32.26

2:42:43.02

2:44.19

9

672

Keenan Turnure

12

More Than 7

 

21:36.08

3:04:19.10

2:48.01

10

655

Jaromy Birkner

11

More Than 7

 

22:59.66

3:27:18.76

4:11.59

11

668

Caton Ramos

9

More Than 7

 

24:08.98

3:51:27.74

5:20.91

12

671

Parker Sondag

9

More Than 7

 

24:20.44

4:15:48.18

5:32.37

13

657

Austin DeRousse

10

More Than 7

 

24:26.18

4:40:14.36

5:38.11

14

660

Vincent Gonzalez

11

More Than 7

 

24:26.29

5:04:40.65

5:38.22

15

670

Alan Schwegel

11

More Than 7

 

28:39.66

5:33:20.31

9:51.59

16

665

Evan McCarthy

9

More Than 7

 

31:38.92

6:04:59.23

12:50.85

 
Team - Sparta Finish Position - 11
Team Score (places): 320 Team Score (times):1:38:27.55 Ave Time:19:41.51
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

757

Trevor Buckner

11

40

40

18:57.91

18:57.91

0:00.00

2

760

Avery Grimm

9

41

81

19:01.66

37:59.57

0:03.75

3

762

Jordan Lee

10

64

145

19:46.46

57:46.03

0:48.55

4

758

Drew Byington

10

77

222

19:58.88

1:17:44.91

1:00.97

5

759

Tra Edmondson

12

98

320

20:42.64

1:38:27.55

1:44.73

6

763

Cameron Martin

9

123

443

21:33.81

2:00:01.36

2:35.90

7

765

Hunter Schulein

9

201

644

24:19.17

2:24:20.53

5:21.26

8

764

Tyler Olpolka

9

More Than 7

 

28:04.73

2:52:25.26

9:06.82

9

756

Alex Bradshaw

10

More Than 7

 

29:43.31

3:22:08.57

10:45.40

 
Team - Steeleville Finish Position - 12
Team Score (places): 429 Team Score (times):1:41:53.26 Ave Time:20:22.65
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

796

Hunter Fedderke

10

61

61

19:42.29

19:42.29

0:00.00

2

797

Ethan Feldmann

12

65

126

19:47.37

39:29.66

0:05.08

3

798

Nicolas Hagel

11

73

199

19:54.89

59:24.55

0:12.60

4

803

Dustin Sutton

10

85

284

20:18.69

1:19:43.24

0:36.40

5

800

Cadin Patterson

10

145

429

22:10.02

1:41:53.26

2:27.73

6

793

Lucas Axtell

11

192

621

23:43.71

2:05:36.97

4:01.42

7

801

William Qualls

10

209

830

25:30.07

2:31:07.04

5:47.78

8

795

Brendon Cheatham

11

More Than 7

 

30:25.66

3:01:32.70

10:43.37

 
Team - Columbia Finish Position - 13
Team Score (places): 470 Team Score (times):1:43:05.02 Ave Time:20:37.00
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

154

Kristian Avise- Rouse

11

21

21

18:24.13

18:24.13

0:00.00

2

162

Josh Thompson

11

53

74

19:25.29

37:49.42

1:01.16

3

160

Jack Sheehan

10

127

201

21:39.99

59:29.41

3:15.86

4

159

Gavin Phillips

11

132

333

21:42.59

1:21:12.00

3:18.46

5

155

Nick Bahr

9

137

470

21:53.02

1:43:05.02

3:28.89

6

157

Andrew Hoguet

11

148

618

22:13.38

2:05:18.40

3:49.25

7

156

Josh Foster

9

173

791

22:53.17

2:28:11.57

4:29.04

8

161

Eli Smith

9

More Than 7

 

25:27.79

2:53:39.36

7:03.66

9

158

Ian McCarty

10

More Than 7

 

28:06.79

3:21:46.15

9:42.66

 
Team - Effingham (St Anthony) Finish Position - 14
Team Score (places): 494 Team Score (times):1:43:38.25 Ave Time:20:43.65
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

214

Andrew Gardewine

12

13

13

18:00.19

18:00.19

0:00.00

2

217

Mack McWhorter

12

42

55

19:04.70

37:04.89

1:04.51

3

215

Clayton Helmink

9

76

131

19:58.63

57:03.52

1:58.44

4

216

Drake McHugh

12

176

307

23:03.14

1:20:06.66

5:02.95

5

218

Alec Niebrugge

12

187

494

23:31.59

1:43:38.25

5:31.40

6

220

John Sandschafer

11

212

706

25:54.21

2:09:32.46

7:54.02

7

219

Derek Rios

12

221

927

27:25.71

2:36:58.17

9:25.52

 
Team - Herrin Finish Position - 15
Team Score (places): 501 Team Score (times):1:44:13.59 Ave Time:20:50.72
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

338

Ryan Gottschalk

11

46

46

19:16.97

19:16.97

0:00.00

2

346

Ryan Snider

12

82

128

20:11.37

39:28.34

0:54.40

3

344

Damion Restivo

9

110

238

21:12.51

1:00:40.85

1:55.54

4

349

Savion Yarbrough

11

125

363

21:38.28

1:22:19.13

2:21.31

5

329

Jason Antoine

11

138

501

21:54.46

1:44:13.59

2:37.49

6

348

Darrell Woods

11

157

658

22:27.48

2:06:41.07

3:10.51

7

337

Diego Dunnigan

11

169

827

22:39.28

2:29:20.35

3:22.31

8

335

Tucker Dickerson

11

More Than 7

 

23:52.54

2:53:12.89

4:35.57

9

345

Michael Rutkowski

9

More Than 7

 

25:23.98

3:18:36.87

6:07.01

10

334

Austin Chandler

11

More Than 7

 

26:08.54

3:44:45.41

6:51.57

11

347

Nick Teckenbrock

11

More Than 7

 

26:27.16

4:11:12.57

7:10.19

12

339

Danny Hill

9

More Than 7

 

26:32.37

4:37:44.94

7:15.40

13

331

Drake Boomer

12

More Than 7

 

26:43.77

5:04:28.71

7:26.80

14

341

Kane Konkel

9

More Than 7

 

28:57.59

5:33:26.30

9:40.62

15

343

Brandon Patrick

9

More Than 7

 

32:04.32

6:05:30.62

12:47.35

 
Team - Decatur (St. Teresa) Finish Position - 16
Team Score (places): 509 Team Score (times):1:44:20.04 Ave Time:20:52.01
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

178

Gabriel Olson

11

39

39

18:57.54

18:57.54

0:00.00

2

179

Raul Sustatia

11

70

109

19:53.71

38:51.25

0:56.17

3

180

Nick Tschosik

10

81

190

20:09.49

59:00.74

1:11.95

4

177

Jason Ohl

10

129

319

21:41.42

1:20:42.16

2:43.88

5

176

Jack Monk

9

190

509

23:37.88

1:44:20.04

4:40.34

 
Team - Dupo Finish Position - 17
Team Score (places): 511 Team Score (times):1:44:27.53 Ave Time:20:53.51
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

199

Evan Schmidt

12

47

47

19:17.58

19:17.58

0:00.00

2

194

Dakota Gill

11

62

109

19:42.90

39:00.48

0:25.32

3

193

Robbie Cunningham

12

71

180

19:54.38

58:54.86

0:36.80

4

198

Chris Mueller

12

154

334

22:22.37

1:21:17.23

3:04.79

5

195

Levi Johnson

12

177

511

23:10.30

1:44:27.53

3:52.72

6

196

Xavier Malone

12

197

708

24:14.10

2:08:41.63

4:56.52

 
Team - Benton Finish Position - 18
Team Score (places): 521 Team Score (times):1:44:28.75 Ave Time:20:53.75
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

15

Gavin Hartley

11

38

38

18:57.41

18:57.41

0:00.00

2

19

Dailus Richardson

11

96

134

20:42.19

39:39.60

1:44.78

3

22

Taylor Yucus

11

108

242

20:55.19

1:00:34.79

1:57.78

4

14

Jarred Burnett

12

139

381

21:55.10

1:22:29.89

2:57.69

5

20

Triston Summers

9

140

521

21:58.86

1:44:28.75

3:01.45

6

13

Brandtlee Brown

11

144

665

22:08.36

2:06:37.11

3:10.95

7

18

Matthew Krug

11

183

848

23:16.36

2:29:53.47

4:18.95

8

12

Luke Blackman

12

More Than 7

 

23:57.30

2:53:50.77

4:59.89

9

21

Noah Thomason

11

More Than 7

 

25:02.16

3:18:52.93

6:04.75

10

17

Griffen Kerley

9

More Than 7

 

26:20.64

3:45:13.57

7:23.23

 
Team - Neoga Finish Position - 19
Team Score (places): 542 Team Score (times):1:45:09.66 Ave Time:21:01.93
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

555

Anthony Miah

12

83

83

20:12.49

20:12.49

0:00.00

2

559

Ethan Walk

11

93

176

20:31.20

40:43.69

0:18.71

3

553

Ryan Kastl

11

103

279

20:48.65

1:01:32.34

0:36.16

4

549

Tanner Clark

9

117

396

21:26.94

1:22:59.28

1:14.45

5

552

Jesse Holt

11

146

542

22:10.38

1:45:09.66

1:57.89

6

557

Brody Titus

9

155

697

22:23.92

2:07:33.58

2:11.43

7

548

Blake Ballinger

10

193

890

23:47.34

2:31:20.92

3:34.85

8

558

Alex Walden

10

More Than 7

 

24:07.90

2:55:28.82

3:55.41

9

551

Keaton Fuller

11

More Than 7

 

24:28.19

3:19:57.01

4:15.70

10

556

Jordan Probst

12

More Than 7

 

24:29.78

3:44:26.79

4:17.29

11

550

Braden Eaton

9

More Than 7

 

27:21.54

4:11:48.33

7:09.05

12

554

Seth Lanham

9

More Than 7

 

31:51.63

4:43:39.96

11:39.14

 
Team - Okawville Finish Position - 20
Team Score (places): 562 Team Score (times):1:46:14.93 Ave Time:21:14.99
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

612

Jacob Schwankhaus

11

43

43

19:12.03

19:12.03

0:00.00

2

607

William Frederking

10

115

158

21:26.48

40:38.51

2:14.45

3

608

Kevin Koch

11

124

282

21:36.39

1:02:14.90

2:24.36

4

610

Russell Rodely

9

131

413

21:42.43

1:23:57.33

2:30.40

5

613

Nicholas Strubhart

12

149

562

22:17.60

1:46:14.93

3:05.57

6

611

Tyler Roesener

9

175

737

22:57.28

2:09:12.21

3:45.25

7

606

Max Aubel

10

191

928

23:41.07

2:32:53.28

4:29.04

8

609

Logan Riechmann

10

More Than 7

 

24:17.55

2:57:10.83

5:05.52

 
Team - McLeansboro (Hamilton County) Finish Position - 21
Team Score (places): 566 Team Score (times):1:45:59.73 Ave Time:21:11.95
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

457

Chad Barnard

11

89

89

20:24.56

20:24.56

0:00.00

2

459

Tyler Byars

11

99

188

20:44.44

41:09.00

0:19.88

3

462

Matt Rubenacker

9

120

308

21:28.92

1:02:37.92

1:04.36

4

458

Trenton Butler

9

122

430

21:32.35

1:24:10.27

1:07.79

5

463

Stephen Strumpher

12

136

566

21:49.46

1:45:59.73

1:24.90

6

461

Clayton Cross

9

222

788

27:39.87

2:13:39.60

7:15.31

7

460

Garrett Craddock

12

227

1015

32:20.30

2:45:59.90

11:55.74

 
Team - New Athens Finish Position - 22
Team Score (places): 625 Team Score (times):1:47:38.63 Ave Time:21:31.73
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

576

Ethan Cockrell

11

69

69

19:53.32

19:53.32

0:00.00

2

575

Jonathan Alfeldt

11

95

164

20:36.99

40:30.31

0:43.67

3

578

Lucas Doiron

11

147

311

22:12.57

1:02:42.88

2:19.25

4

577

Richard Curry

11

156

467

22:26.66

1:25:09.54

2:33.34

5

591

Dylan Toedte

12

158

625

22:29.09

1:47:38.63

2:35.77

6

586

Tyler Kimes

12

161

786

22:32.13

2:10:10.76

2:38.81

7

584

TJ Hollansworth

11

167

953

22:36.83

2:32:47.59

2:43.51

8

579

Theo Dudeck

10

More Than 7

 

23:51.71

2:56:39.30

3:58.39

9

587

Tyler Lanter

11

More Than 7

 

24:12.66

3:20:51.96

4:19.34

10

593

Travis Zapfe

12

More Than 7

 

24:31.30

3:45:23.26

4:37.98

11

582

Codi Heggemeier

11

More Than 7

 

24:37.56

4:10:00.82

4:44.24

12

592

Eric Worden

10

More Than 7

 

26:31.21

4:36:32.03

6:37.89

13

581

Max Fowler

9

More Than 7

 

27:34.41

5:04:06.44

7:41.09

14

583

Adrian Hernandez

10

More Than 7

 

27:57.61

5:32:04.05

8:04.29

15

588

Trent Marhanka

10

More Than 7

 

28:01.63

6:00:05.68

8:08.31

16

585

Noel Ivester

10

More Than 7

 

28:13.02

6:28:18.70

8:19.70

 
Team - Chester Finish Position - 23
Team Score (places): 628 Team Score (times):1:47:33.11 Ave Time:21:30.62
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

135

Tyler Knop

12

87

87

20:21.11

20:21.11

0:00.00

2

130

Lucas Doiron

11

102

189

20:46.18

41:07.29

0:25.07

3

134

Ted Knop

12

113

302

21:19.57

1:02:26.86

0:58.46

4

139

Marcus Reid

9

160

462

22:30.25

1:24:57.11

2:09.14

5

127

Caleb Burdel

10

166

628

22:36.00

1:47:33.11

2:14.89

6

138

Austyn Phillips

9

186

814

23:30.12

2:11:03.23

3:09.01

7

132

Josh Haberberger

9

189

1003

23:32.43

2:34:35.66

3:11.32

8

142

Jason Schwartz

11

More Than 7

 

23:32.88

2:58:08.54

3:11.77

9

140

Nick Rinehart

12

More Than 7

 

23:43.84

3:21:52.38

3:22.73

10

137

Justin Miller

9

More Than 7

 

24:23.45

3:46:15.83

4:02.34

11

144

Jack Weir

10

More Than 7

 

24:51.31

4:11:07.14

4:30.20

12

125

Lance Bohnert

9

More Than 7

 

24:54.89

4:36:02.03

4:33.78

13

131

Trent Doiron

10

More Than 7

 

25:19.09

5:01:21.12

4:57.98

14

141

Luke Rock

11

More Than 7

 

26:26.68

5:27:47.80

6:05.57

15

133

Logan Hormann

11

More Than 7

 

28:47.43

5:56:35.23

8:26.32

 
Team - Principia Finish Position - 24
Team Score (places): 646 Team Score (times):1:48:01.53 Ave Time:21:36.31
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

649

Tyler Wingert

12

84

84

20:17.55

20:17.55

0:00.00

2

642

Samuel Kinuthia

12

106

190

20:54.18

41:11.73

0:36.63

3

645

Amari Mathis

10

107

297

20:54.44

1:02:06.17

0:36.89

4

647

Boone Steele

9

171

468

22:42.93

1:24:49.10

2:25.38

5

643

Ian LaRiviere

11

178

646

23:12.43

1:48:01.53

2:54.88

6

644

Jim Masten

10

194

840

23:52.67

2:11:54.20

3:35.12

7

641

Sammy Keyes

11

196

1036

24:02.88

2:35:57.08

3:45.33

8

639

Marshall Fielding

10

More Than 7

 

24:37.33

3:00:34.41

4:19.78

9

640

Gabriel Fugman

11

More Than 7

 

25:49.92

3:26:24.33

5:32.37

10

638

Christian Blaney

9

More Than 7

 

27:36.48

3:54:00.81

7:18.93

11

646

Brendan O'Hagan

11

More Than 7

 

27:44.10

4:21:44.91

7:26.55

 
Team - Bethalto (Civic Memorial) Finish Position - 25
Team Score (places): 647 Team Score (times):1:48:17.28 Ave Time:21:39.46
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

30

Ryan Gunter

12

23

23

18:26.56

18:26.56

0:00.00

2

37

Weihua Li

11

114

137

21:23.42

39:49.98

2:56.86

3

36

Jarrett Lacquement

11

159

296

22:29.63

1:02:19.61

4:03.07

4

32

Sam Hurst

10

172

468

22:44.80

1:25:04.41

4:18.24

5

33

Andrew Ickler

11

179

647

23:12.87

1:48:17.28

4:46.31

6

31

Chadd Harkey

12

180

827

23:14.31

2:11:31.59

4:47.75

7

35

Alex Killebrew

10

215

1042

27:00.06

2:38:31.65

8:33.50

 
Team - Saxony Lutheran Finish Position - 26
Team Score (places): 654 Team Score (times):1:48:42.29 Ave Time:21:44.46
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

747

Drew Zieba

10

54

54

19:25.63

19:25.63

0:00.00

2

745

Jacob Yantis

12

118

172

21:27.63

40:53.26

2:02.00

3

738

Gavin Brown

11

126

298

21:39.37

1:02:32.63

2:13.74

4

742

Joshua Vogel

12

174

472

22:55.04

1:25:27.67

3:29.41

5

739

Jonathan Mueller

10

182

654

23:14.62

1:48:42.29

3:48.99

6

744

Zach Woodney

12

204

858

24:36.98

2:13:19.27

5:11.35

7

741

Josh Varnon

10

213

1071

26:08.65

2:39:27.92

6:43.02

 
Team - Calvary Lutheran Finish Position - 27
Team Score (places): 723 Team Score (times):1:53:32.21 Ave Time:22:42.44
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

92

John Meyer

12

25

25

18:28.88

18:28.88

0:00.00

2

90

Cal Kolzow

10

109

134

21:07.45

39:36.33

2:38.57

3

91

Silas Luetkemeyer

10

168

302

22:38.16

1:02:14.49

4:09.28

4

89

Zane Ekholm

9

210

512

25:31.14

1:27:45.63

7:02.26

5

93

Remmington Wilson

10

211

723

25:46.58

1:53:32.21

7:17.70

 
Team - Piasa (Southwestern) Finish Position - 28
Team Score (places): 752 Team Score (times):1:52:23.04 Ave Time:22:28.61
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

625

Brandon Myatt

11

28

28

18:35.69

18:35.69

0:00.00

2

621

Nick Ballard

12

143

171

22:05.56

40:41.25

3:29.87

3

626

Grant Seniker

9

188

359

23:32.22

1:04:13.47

4:56.53

4

620

Andrew Ballard

9

195

554

23:55.00

1:28:08.47

5:19.31

5

624

Evan Lowis

11

198

752

24:14.57

1:52:23.04

5:38.88

6

622

Tyler Dorris

11

223

975

27:55.84

2:20:18.88

9:20.15

 
Team - Marissa Senior Finish Position - 29
Team Score (places): 756 Team Score (times):1:51:29.86 Ave Time:22:17.97
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

405

Doug Lewis

12

111

111

21:16.15

21:16.15

0:00.00

2

411

Brendan Wallace

9

128

239

21:41.34

42:57.49

0:25.19

3

404

Dakota Gregory

9

163

402

22:33.37

1:05:30.86

1:17.22

4

402

Alex Dietrich

12

170

572

22:41.67

1:28:12.53

1:25.52

5

410

Tony Stoddard

10

184

756

23:17.33

1:51:29.86

2:01.18

6

403

Bobby Fett

12

202

958

24:28.24

2:15:58.10

3:12.09

7

406

Tyler Owens

9

214

1172

26:34.12

2:42:32.22

5:17.97

8

401

Alexei Cogdill

10

More Than 7

 

27:45.18

3:10:17.40

6:29.03

 
Team - Lutheran North Finish Position - 30
Team Score (places): 782 Team Score (times):1:52:59.97 Ave Time:22:35.99
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

377

Philip Irving

10

134

134

21:46.83

21:46.83

0:00.00

2

378

Carneil Kinnie

11

141

275

21:59.36

43:46.19

0:12.53

3

380

Jacob Meyr

9

151

426

22:18.22

1:06:04.41

0:31.39

4

381

Nick Ricks

11

153

579

22:20.97

1:28:25.38

0:34.14

5

375

Austin Davis

11

203

782

24:34.59

1:52:59.97

2:47.76

 
Team - Breese (Central) Finish Position - 31
Team Score (places): 802 Team Score (times):1:55:33.84 Ave Time:23:06.77
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

54

Jordon Nowitzke

12

75

75

19:58.14

19:58.14

0:00.00

2

57

Samuel Wiese

10

162

237

22:32.93

42:31.07

2:34.79

3

55

Nathan Olliges

12

164

401

22:35.00

1:05:06.07

2:36.86

4

51

Michael Autry

10

185

586

23:25.24

1:28:31.31

3:27.10

5

53

Luke Korte

10

216

802

27:02.53

1:55:33.84

7:04.39

6

52

Robert Durbin

10

218

1020

27:15.90

2:22:49.74

7:17.76

 
Team - Metro-East Lutheran Finish Position - 32
Team Score (places): 830 Team Score (times):1:55:28.14 Ave Time:23:05.63
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

470

Darion Brooks

9

101

101

20:45.75

20:45.75

0:00.00

2

478

Thomas Schroader

10

135

236

21:47.01

42:32.76

1:01.26

3

472

Christian Engelbrecht

10

181

417

23:14.49

1:05:47.25

2:28.74

4

469

Adam Behrhorst

10

206

623

24:47.77

1:30:35.02

4:02.02

5

471

Ben Eigenbrodt

10

207

830

24:53.12

1:55:28.14

4:07.37

6

476

Ian Key

10

228

1058

32:40.13

2:28:08.27

11:54.38

 
Team - Governor French Academy Finish Position - 33
Team Score (places): 871 Team Score (times):1:57:26.88 Ave Time:23:29.38
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

320

Abdul Fanous

9

116

116

21:26.93

21:26.93

0:00.00

2

321

Evan Fitzgerald

9

142

258

22:02.98

43:29.91

0:36.05

3

327

Jacob Stauffer

12

200

458

24:14.95

1:07:44.86

2:48.02

4

326

Sam Smith

11

205

663

24:40.85

1:32:25.71

3:13.92

5

323

Alex Ruocco

11

208

871

25:01.17

1:57:26.88

3:34.24

6

325

Tayler Sims

12

217

1088

27:06.23

2:24:33.11

5:39.30

7

322

Jake Martin

9

226

1314

32:06.45

2:56:39.56

10:39.52

 
Team - Staunton Finish Position - 34
Team Score (places): 955 Team Score (times):2:03:52.52 Ave Time:24:46.50
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

784

Noah Young

10

152

152

22:20.55

22:20.55

0:00.00

2

782

David Steimel

10

165

317

22:35.73

44:56.28

0:15.18

3

781

Austin Parish

10

199

516

24:14.94

1:09:11.22

1:54.39

4

783

Sam Whitfield

10

219

735

27:16.51

1:36:27.73

4:55.96

5

777

Austin Grant

10

220

955

27:24.79

2:03:52.52

5:04.24

6

775

Martin Cralley

9

224

1179

29:09.62

2:33:02.14

6:49.07

7

780

Daniel Odorizzi

12

225

1404

29:16.29

3:02:18.43

6:55.74

8

778

Jeremy McAdams

9

More Than 7

 

33:38.41

3:35:56.84

11:17.86

 
Team - Altamont Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

4

Travis Whitt

11

Less Than 5

 

21:02.90

21:02.90

0:00.00

2

3

Toby Slingerland

10

Less Than 5

 

21:56.65

42:59.55

0:53.75

3

6

Colin York

10

Less Than 5

 

26:13.18

1:09:12.73

5:10.28

 
Team - Bluford (Webber) Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

48

Noah Ilbery

12

Less Than 5

 

27:28.74

27:28.74

0:00.00

 
Team - Carrollton Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

94

Ben Baumgartner

12

Less Than 5

 

21:05.93

21:05.93

0:00.00

 
Team - Decatur (Eisenhower) Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

171

Ryan Ruple

11

Less Than 5

 

20:53.58

20:53.58

0:00.00

2

172

Niraj Tailor

11

Less Than 5

 

21:12.40

42:05.98

0:18.82

 
Team - First Baptist Academy Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

239

David Johnson

9

Less Than 5

 

20:21.02

20:21.02

0:00.00

2

238

Paul Carter

10

Less Than 5

 

23:47.59

44:08.61

3:26.57

 
Team - Fairfield Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

230

Corbin Kakac

12

Less Than 5

 

16:29.13

16:29.13

0:00.00

2

232

Josh Vaughn

11

Less Than 5

 

18:50.83

35:19.96

2:21.70

3

231

Ethan Kakac

9

Less Than 5

 

22:30.78

57:50.74

6:01.65

 
Team - Lebanon Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

369

Jaxen Mcneese

10

Less Than 5

 

20:22.55

20:22.55

0:00.00

2

370

Evan Morris

11

Less Than 5

 

21:34.75

41:57.30

1:12.20

 
Team - Odin Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

605

Skylar Sanders

11

Less Than 5

 

20:05.22

20:05.22

0:00.00

2

604

trent burton

9

Less Than 5

 

22:10.60

42:15.82

2:05.38

 
Team - Roxana Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

708

James Henseler

10

Less Than 5

 

20:49.99

20:49.99

0:00.00

2

709

Brandon Isom

10

Less Than 5

 

21:35.99

42:25.98

0:46.00

3

706

Christian Fergerson

12

Less Than 5

 

24:37.58

1:07:03.56

3:47.59

4

705

William Cotter

10

Less Than 5

 

24:56.61

1:32:00.17

4:06.62

 
Team - Valmeyer Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

814

Eli Buchanan

10

Less Than 5

 

25:39.22

25:39.22

0:00.00

2

815

Justin Fausz

12

Less Than 5

 

28:24.52

54:03.74

2:45.30

3

817

Eddie VanZandt

11

Less Than 5

 

30:27.62

1:24:31.36

4:48.40

 
Team - Father McGivney Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

234

Alex Loeffler

9

Less Than 5

 

28:29.37

28:29.37

0:00.00

 
Team - Barat Academy Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1057

Michael Howell

Less Than 5

 

18:51.56

18:51.56

0:00.00

2

1056

Andrew Howell

Less Than 5

 

21:12.27

40:03.83

2:20.71

3

1058

Nate Kulczak

Less Than 5

 

28:02.41

1:08:06.24

9:10.85

4

1055

Clay Hill

Less Than 5

 

28:12.26

1:36:18.50

9:20.70

Overall Finish List - Girls

Girls Varsity 5K

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

1

1

224

Anna Sophia Keller Effingham (St Anthony)

18:04.61

5:50/M

10

 

2

2

675

Keri Burmester Red Bud

19:36.39

6:19/M

11

 

3

3

676

Deanna Deterding Red Bud

19:49.92

6:24/M

12

 

4

4

364

Kara Martin Herrin

19:57.16

6:26/M

11

 

5

5

182

Kelsey Cleary Decatur (St. Teresa)

20:15.16

6:32/M

11

 

6

6

46

Alex Singleton Bethalto (Civic Memorial)

20:22.54

6:34/M

11

 

7

7

357

Maura Farrell Herrin

20:35.25

6:38/M

11

 

8

8

191

Bree Tschosik Decatur (St. Teresa)

20:38.09

6:39/M

12

 

9

9

183

Lauren Evelti Decatur (St. Teresa)

21:13.67

6:51/M

11

 

10

(< 5)

466

Leslie Drone McLeansboro (Hamilton County)

21:19.95

6:53/M

11

 

11

10

314

Kayla Whitworth Freeburg

21:29.09

6:56/M

9

 

12

11

768

Ashley Brenning Sparta

21:29.15

6:56/M

11

 

13

12

691

Taylor Bartolozzi Rochester

21:36.76

6:58/M

11

 

14

13

152

Cherree Miller Chester

21:43.07

7:00/M

11

 

15

14

286

Ashley Gilmore Freeburg

21:43.49

7:00/M

10

 

16

(< 5)

242

Becca Starrett First Baptist Academy

21:45.54

7:01/M

12

 

17

15

299

Emily Marler Freeburg

21:47.37

7:02/M

12

 

18

16

184

Ashton Jerger Decatur (St. Teresa)

21:52.90

7:03/M

11

 

19

17

694

Madeline Campbell Rochester

21:54.16

7:04/M

10

 

20

(< 5)

619

Anna Tamborski Petersburg (PORTA)

22:06.19

7:08/M

12

 

21

18

735

Chloee Phillips Salem

22:09.26

7:09/M

9

 

22

19

185

Amber Johnson Decatur (St. Teresa)

22:11.18

7:09/M

11

 

23

20

617

Mallory Unverfehrt Okawville

22:15.42

7:11/M

10

 

24

21

502

Megan Bailey Mt. Zion

22:15.56

7:11/M

12

 

25

22

446

Mackenzie Dixon Mascoutah

22:17.60

7:11/M

10

 

26

23

76

Sarah Faust Breese (Mater Dei)

22:19.34

7:12/M

12

 

27

24

83

Amy Krebs Breese (Mater Dei)

22:20.66

7:12/M

11

 

28

25

281

Kristen Collier Freeburg

22:25.62

7:14/M

10

 

29

26

110

Megan Adams Carterville

22:26.25

7:14/M

10

 

30

27

519

Molly Groninger Murphysboro

22:33.30

7:16/M

12

 

31

28

715

Kyrston Scifres Roxana

22:35.04

7:17/M

11

 

32

29

223

Carson Fonner Effingham (St Anthony)

22:36.04

7:17/M

11

 

33

30

385

Zoe Hamber Lutheran North

22:41.01

7:19/M

11

 

34

31

703

Ellie Tjelmeland Rochester

22:54.64

7:23/M

11

 

35

32

117

Shelby Olson Carterville

23:01.37

7:25/M

9

 

36

33

189

Emma Reedy Decatur (St. Teresa)

23:02.62

7:26/M

12

 

37

34

501

Bridgett Bailey Mt. Zion

23:03.56

7:26/M

9

 

38

35

696

Annie Gegan Rochester

23:04.11

7:26/M

10

 

39

36

700

Abby Reichen Rochester

23:07.30

7:27/M

11

 

40

37

288

Grace Grimshaw Freeburg

23:13.17

7:29/M

9

 

41

38

563

Madison Butler Neoga

23:16.47

7:30/M

12

 

42

39

84

Sophie Kuhl Breese (Mater Dei)

23:19.97

7:31/M

10

 

43

40

291

Taylor Haskenhoff Freeburg

23:25.96

7:33/M

12

 

44

41

500

Anna Bailey Mt. Zion

23:30.26

7:35/M

10

 

45

42

85

Sophia Lager Breese (Mater Dei)

23:31.34

7:35/M

10

 

46

43

78

Abby Haag Breese (Mater Dei)

23:39.78

7:38/M

11

 

47

44

695

Kennedy Duffy Rochester

23:42.06

7:39/M

11

 

48

45

151

Jessica Kattenbraker Chester

23:42.09

7:39/M

9

 

49

46

190

Pamela Tacud Decatur (St. Teresa)

23:44.23

7:39/M

9

 

50

47

81

Melina Isaak Breese (Mater Dei)

23:46.46

7:40/M

9

 

51

48

522

Taija Nelson Murphysboro

23:46.64

7:40/M

12

 

52

49

730

Cassie Bailey Salem

23:50.74

7:41/M

10

 

53

50

788

LeaAnn Johnson Staunton

23:54.29

7:43/M

10

 

54

51

113

Ashlee Childers Carterville

23:56.51

7:43/M

11

 

55

52

678

Danielle London Red Bud

23:57.51

7:44/M

10

 

56

53

698

Sara Kinsella Rochester

23:58.46

7:44/M

10

 

57

54

114

Scarlett DeRouse Carterville

23:58.56

7:44/M

12

 

58

55

205

Kailey Heuson Dupo

23:58.71

7:44/M

10

 

59

56

44

Haley Michel Bethalto (Civic Memorial)

23:59.68

7:44/M

12

 

60

57

805

Taylor Creamer Steeleville

24:00.90

7:45/M

10

 

61

(< 5)

328

Sarozjani Hunter Governor French Academy

24:12.29

7:48/M

10

 

62

58

713

Shalyn Edwards Roxana

24:16.31

7:50/M

10

 

63

59

115

Josie Hoch Carterville

24:19.98

7:51/M

11

 

64

60

542

Johnna Bergmann Nashville

24:20.07

7:51/M

10

 

65

61

600

Alina Lance New Athens

24:21.86

7:51/M

11

 

66

(> 7)

704

Megan Western Rochester

24:24.72

7:52/M

12

 

67

62

733

Emily Jo Daniels Salem

24:26.83

7:53/M

10

 

68

63

770

Bailey Craig Sparta

24:31.22

7:55/M

12

 

69

64

277

Haley Alt Freeburg

24:33.12

7:55/M

10

 

70

65

358

Courtney Garrison Herrin

24:34.37

7:55/M

10

 

71

66

26

Tayloran Miller Benton

24:35.43

7:56/M

11

 

72

67

602

Alayna Toedte New Athens

24:40.70

7:57/M

9

 

73

68

124

lyndsey statler Chaffee Senior

24:43.22

7:58/M

12

 

74

69

222

Elizabeth Falconburg Effingham (St Anthony)

24:44.83

7:59/M

11

 

75

(> 7)

181

Emily Burgener Decatur (St. Teresa)

24:46.30

7:59/M

12

 

76

70

594

Jenna Alfeldt New Athens

24:47.28

8:00/M

9

 

77

71

361

Kendra Knight Herrin

24:48.85

8:00/M

12

 

78

(> 7)

702

Kaitlyn Sutker Rochester

24:48.99

8:00/M

10

 

79

72

65

Kerry Porter Breese (Central)

24:51.20

8:01/M

12

 

80

(> 7)

280

Megan Busch Freeburg

24:54.34

8:02/M

11

 

81

73

787

Alicia Homeier Staunton

24:55.21

8:02/M

11

 

82

74

479

Gretchen Engelbrecht Metro-East Lutheran

24:56.51

8:03/M

12

 

83

(> 7)

697

Kathryn Judy Rochester

24:58.57

8:03/M

11

 

84

75

384

Kaiah Farid Lutheran North

24:59.21

8:04/M

11

 

85

76

204

Shana Foster Dupo

25:00.07

8:04/M

11

 

86

77

732

Christian Daniels Salem

25:00.79

8:04/M

10

 

87

78

450

Perisa Nikpouri Mascoutah

25:07.20

8:06/M

12

 

88

79

449

Sierra Mendez Mascoutah

25:12.56

8:08/M

11

 

89

80

77

Grace Fuehne Breese (Mater Dei)

25:12.68

8:08/M

9

 

90

(> 7)

290

Emily Hartmann Freeburg

25:15.17

8:09/M

12

 

91

81

631

Payton Heyen Piasa (Southwestern)

25:24.72

8:12/M

12

 

92

82

167

Grace O'Connor Columbia

25:25.22

8:12/M

11

 

93

(< 5)

414

Alaina Fett Marissa Senior

25:25.74

8:12/M

10

 

94

83

751

Grace Hanebrink Saxony Lutheran

25:26.94

8:12/M

12

 

95

84

544

Taylor Cook Nashville

25:27.60

8:13/M

10

 

96

85

752

Rachael Koehler Saxony Lutheran

25:30.26

8:14/M

10

 

97

(> 7)

295

Hannah Lehmann Freeburg

25:32.58

8:14/M

11

 

98

86

717

Marissa Thomas Roxana

25:36.10

8:15/M

12

 

99

87

633

Erin Laubscher Piasa (Southwestern)

25:36.89

8:15/M

11

 

100

(< 5)

465

Jasmine Coomes McLeansboro (Hamilton County)

25:37.52

8:16/M

9

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

101

88

505

Brooke Shelton Mt. Zion

25:43.99

8:18/M

10

 

102

89

826

Helen Weber Valmeyer

25:47.32

8:19/M

11

 

103

90

7

Mckenzie Goldstein Altamont

25:48.28

8:19/M

10

 

104

91

810

Josie Raby Steeleville

25:48.62

8:19/M

9

 

105

(> 7)

693

Hailey Campbell Rochester

25:48.76

8:19/M

9

 

106

92

543

Jaylyn Bower Nashville

25:51.41

8:20/M

9

 

107

93

164

Emily Eckert Columbia

25:57.14

8:22/M

10

 

108

(< 5)

235

Sabrina Favela Father McGivney

25:58.48

8:23/M

9

 

109

94

565

Rachel Ewing Neoga

25:58.90

8:23/M

10

 

110

(< 5)

652

Chrissy Fredrickson Principia

25:59.89

8:23/M

10

 

111

95

200

Brooke Baur Dupo

26:00.19

8:23/M

11

 

112

96

359

Lezlie Garrison Herrin

26:01.43

8:24/M

10

 

113

(> 7)

188

Katlyn Pruitt Decatur (St. Teresa)

26:01.56

8:24/M

11

 

114

97

750

Kristen Gruenwald Saxony Lutheran

26:04.28

8:25/M

12

 

115

98

566

Madeline Gibson Neoga

26:05.22

8:25/M

12

 

116

(> 7)

292

Alison Hoffmann Freeburg

26:09.15

8:26/M

12

 

117

99

390

Lydia Snyder Lutheran North

26:11.94

8:27/M

12

 

118

100

166

Ashley Myers Columbia

26:13.56

8:27/M

12

 

119

101

387

Maya Kirk Lutheran North

26:17.11

8:29/M

12

 

120

102

618

Laura Weber Okawville

26:17.39

8:29/M

10

 

121

103

682

Brooke Supancic Red Bud

26:19.05

8:29/M

10

 

122

104

629

Amy Duty Piasa (Southwestern)

26:19.70

8:29/M

9

 

123

105

573

Chloe Padgett Neoga

26:27.11

8:32/M

10

 

124

106

615

Madelyn Tepe Okawville

26:28.48

8:32/M

9

 

125

107

806

Samantha Eisenhauser Steeleville

26:29.95

8:33/M

9

 

126

108

59

Abby Hock Breese (Central)

26:33.61

8:34/M

12

 

127

(< 5)

95

Maddy Custer Carrollton

26:34.25

8:34/M

11

 

128

(> 7)

315

Grace Wolf Freeburg