41st Annual Granite City Invitational

September 06, 2014


Endurance Race Timing http://enduranceracetiming.com

Overall Finish List - Boys

Boys Varsity 3 Mile

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

1

1

503

Dorrian Gordon O'Fallon

15:11.68

5:04/M

12

 

2

2

625

Heath Warren Springfield

15:20.89

5:07/M

11

 

3

3

276

Brydon Groves-Scott Edwardsville

15:26.28

5:09/M

12

 

4

4

279

Wes Schoenthal Edwardsville

15:43.87

5:14/M

12

 

5

5

507

Romeo Scagliarini O'Fallon

15:49.00

5:16/M

12

 

6

6

508

Logan Whorton O'Fallon

15:49.25

5:16/M

12

 

7

(< 5)

683

Lance Mueller Waterloo

15:55.24

5:18/M

12

 

8

7

349

Will O'Keefe Granite City

15:56.34

5:19/M

10

 

9

8

620

Logan Besalke Springfield

15:56.78

5:19/M

11

 

10

(< 5)

172

Micah Cherry Carbondale

15:56.87

5:19/M

11

 

11

9

280

Joe Shannon Edwardsville

15:59.30

5:20/M

12

 

12

10

408

Ben Flowers Jerseyville (Jersey)

16:07.23

5:22/M

10

 

13

11

505

Erik McMillan O'Fallon

16:07.89

5:22/M

12

 

14

(< 5)

604

Brenner Webster Salem

16:10.22

5:23/M

12

 

15

12

502

Severin Blenkush O'Fallon

16:16.16

5:25/M

12

 

16

13

504

Ben Eickmeier O'Fallon

16:17.57

5:26/M

11

 

17

14

580

Nate Fierstos Sacred Heart-Griffin

16:17.91

5:26/M

11

 

18

15

506

Spencer Phillips O'Fallon

16:18.70

5:26/M

12

 

19

16

346

Tyler Manion Granite City

16:18.96

5:26/M

12

 

20

17

200

Landon Skelly Chatham (Glenwood)

16:19.98

5:26/M

11

 

21

18

439

Ethan Price Mascoutah

16:21.97

5:27/M

10

 

22

19

197

Gabe Powell Chatham (Glenwood)

16:24.69

5:28/M

12

 

23

20

584

Sam Rogers Sacred Heart-Griffin

16:25.67

5:28/M

12

 

24

(< 5)

479

Daniel Flood Mt. Vernon

16:27.72

5:29/M

12

 

25

21

278

Zain Pyarali Edwardsville

16:27.75

5:29/M

12

 

26

22

579

Ethan Bluhm Sacred Heart-Griffin

16:30.58

5:30/M

12

 

27

(< 5)

685

Will Zeisset Waterloo

16:33.22

5:31/M

12

 

28

23

277

Hunter Hessler Edwardsville

16:34.72

5:31/M

12

 

29

(< 5)

695

Garrett Fulkerson Wood River (East Alton-W.R.)

16:35.08

5:32/M

10

 

30

24

585

Justin Zanger Sacred Heart-Griffin

16:40.29

5:33/M

12

 

31

25

195

Jonathan Durr Chatham (Glenwood)

16:40.58

5:33/M

12

 

32

26

323

Jack Neske Ft Zumwalt West

16:44.46

5:35/M

12

 

33

27

436

Nate Montemayor Mascoutah

16:46.61

5:35/M

10

 

34

28

308

Jonathan Kraus Freeburg

16:47.30

5:36/M

11

 

35

29

251

Michael Ruiz del Arbol De Smet Jesuit

16:47.53

5:36/M

10

 

36

30

325

Alex Stansberry Ft Zumwalt West

16:47.58

5:36/M

12

 

37

31

309

Alex Mack Freeburg

16:49.82

5:36/M

10

 

38

32

626

Eric Wise Springfield

16:50.51

5:37/M

12

 

39

33

119

Luke Goebel Breese (Mater Dei)

16:51.36

5:37/M

9

 

40

34

546

Brendan Kroeger Quincy

16:51.93

5:37/M

11

 

41

35

312

Drew Wilkerson Freeburg

16:53.26

5:38/M

10

 

42

36

322

Tyler Hoffmann Ft Zumwalt West

16:54.90

5:38/M

11

 

43

37

622

Mike Neposchlan Springfield

16:55.29

5:38/M

12

 

44

38

621

J.D. Kropid Springfield

16:55.43

5:38/M

11

 

45

39

196

Paul Giganti Chatham (Glenwood)

16:56.19

5:39/M

11

 

46

40

324

Brendan Ritchie Ft Zumwalt West

16:57.37

5:39/M

11

 

47

41

249

Tyler Oconnor De Smet Jesuit

16:59.10

5:40/M

10

 

48

42

624

Matt Waldinger Springfield

17:00.43

5:40/M

11

 

49

43

648

Ryan Krause Troy (Triad)

17:00.80

5:40/M

12

 

50

44

274

Connor Dunaway Edwardsville

17:03.10

5:41/M

12

 

51

45

275

Zach Gabel Edwardsville

17:03.24

5:41/M

12

 

52

46

86

Ryan Gunter Bethalto (Civic Memorial)

17:03.59

5:41/M

12

 

53

47

310

Charlie Parrish Freeburg

17:05.11

5:42/M

9

 

54

48

247

Nick Dolan De Smet Jesuit

17:06.21

5:42/M

12

 

55

49

219

Alex Reed Collinsville

17:07.75

5:42/M

12

 

56

50

46

Joseph Kraus Belleville (East)

17:08.79

5:43/M

11

 

57

51

194

Logan Capps Chatham (Glenwood)

17:08.91

5:43/M

9

 

58

52

199

Michael Rogers Chatham (Glenwood)

17:10.54

5:43/M

11

 

59

(< 5)

480

Tyler Williams Mt. Vernon

17:12.30

5:44/M

11

 

60

53

43

Amani Franklin Belleville (East)

17:15.07

5:45/M

11

 

61

54

652

Blake Maier Troy (Triad)

17:16.52

5:45/M

12

 

62

55

438

Daniel Pearson Mascoutah

17:16.79

5:45/M

11

 

63

56

311

Cole Schwaegel Freeburg

17:19.46

5:46/M

12

 

64

57

235

Kristian Avise-Rouse Columbia

17:19.89

5:46/M

11

 

65

58

542

Wendell Bias Quincy

17:20.90

5:47/M

11

 

66

59

623

Evan Northrup Springfield

17:23.13

5:48/M

11

 

67

60

246

Tyler Blechle De Smet Jesuit

17:24.46

5:48/M

12

 

68

61

65

Hunter Cason Belleville (West)

17:24.90

5:48/M

11

 

69

62

47

Nick Lopez Belleville (East)

17:27.30

5:49/M

12

 

70

63

45

Xavier Hall Belleville (East)

17:28.37

5:49/M

12

 

71

64

248

Matthew Moore De Smet Jesuit

17:29.91

5:50/M

12

 

72

65

371

Hayden Smart Highland

17:32.54

5:51/M

11

 

73

66

412

Mike Roach Jerseyville (Jersey)

17:32.58

5:51/M

11

 

74

67

583

Tim Oh Sacred Heart-Griffin

17:38.45

5:53/M

12

 

75

68

411

Nick Reynolds Jerseyville (Jersey)

17:43.12

5:54/M

11

 

76

69

121

Kevin Medlin Breese (Mater Dei)

17:45.59

5:55/M

9

 

77

70

307

Evan Aud Freeburg

17:48.96

5:56/M

12

 

78

71

64

Anthony Brown Belleville (West)

17:51.08

5:57/M

12

 

79

72

252

Christian Weishaar De Smet Jesuit

17:51.29

5:57/M

10

 

80

73

313

Kyle Worley Freeburg

17:51.66

5:57/M

12

 

81

74

581

Devin McReynolds Sacred Heart-Griffin

17:52.42

5:57/M

11

 

82

75

321

Trent Brew Ft Zumwalt West

17:52.68

5:57/M

11

 

83

76

106

Brandon Richter Breese (Central)

17:53.59

5:58/M

12

 

84

77

348

Leo Nikonowicz Granite City

17:54.23

5:58/M

10

 

85

78

44

Patrick Gaul Belleville (East)

17:58.82

5:59/M

11

 

86

79

120

Zach Huelskamp Breese (Mater Dei)

17:59.47

6:00/M

12

 

87

(< 5)

525

Brandon Myatt Piasa (Southwestern)

17:59.62

6:00/M

11

 

88

80

198

Sam Rapp Chatham (Glenwood)

18:00.99

6:00/M

11

 

89

81

217

Drake Claxton Collinsville

18:01.16

6:00/M

11

 

90

82

345

Matt Kline Granite City

18:03.77

6:01/M

10

 

91

(< 5)

391

Austin Davy Jacksonville

18:09.20

6:03/M

12

 

92

83

410

Jarrick Lumma Jerseyville (Jersey)

18:10.00

6:03/M

12

 

93

84

104

Jordon Nowitzke Breese (Central)

18:12.38

6:04/M

12

 

94

85

347

Zachary Manion Granite City

18:13.63

6:04/M

12

 

95

(< 5)

449

Octavain Jackson Mc Cluer North

18:14.82

6:05/M

12

 

96

86

646

Colin Brannon Troy (Triad)

18:15.11

6:05/M

11

 

97

87

70

Isreal Renteria Belleville (West)

18:16.52

6:05/M

11

 

98

88

41

Lucus Bernal Belleville (East)

18:16.62

6:05/M

12

 

99

89

216

Jacob Bednara Collinsville

18:22.16

6:07/M

11

 

100

90

42

Jared Brockmeyer Belleville (East)

18:22.73

6:07/M

11

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

101

(< 5)

392

Alec Pilarte Jacksonville

18:22.73

6:07/M

12

 

102

(< 5)

390

Will Brockschmidt Jacksonville

18:22.87

6:07/M

12

 

103

91

123

Ray Moylan Breese (Mater Dei)

18:24.65

6:08/M

11

 

104

92

582

Dustin Moles Sacred Heart-Griffin

18:26.19

6:09/M

11

 

105

93

722

Dayshawn Gilmore East St. Louis

18:26.35

6:09/M

11

 

106

94

370

Grant Riggs Highland

18:28.25

6:09/M

12

 

107

95

350

Jake Roustio Granite City

18:29.00

6:10/M

10

 

108

96

136

Chris Mcgee Cahokia

18:29.54

6:10/M

11

 

109

(< 5)

420

Javon Watkins Madison

18:32.76

6:11/M

9

 

110

97

728

Keonte Pearson East St. Louis

18:33.60

6:11/M

10

 

111

98

440

Zach Wood Mascoutah

18:34.46

6:11/M

11

 

112

99

435

Julian Johnson Mascoutah

18:45.51

6:15/M

11

 

113

100

239

Josh Thompson Columbia

18:45.71

6:15/M

11

 

114

101

137

Chris Raymond Cahokia

18:49.69

6:16/M

11

 

115

102

407

Ethan Cowell Jerseyville (Jersey)

18:53.52

6:18/M

12

 

116

103

351

Joshua Royce Granite City

18:55.11

6:18/M

10

 

117

104

548

Nick Thrasher Quincy

18:59.03

6:20/M

9

 

118

105

124

Otto Stark Breese (Mater Dei)

19:00.72

6:20/M

10

 

119

106

69

Josh McGinnis Belleville (West)

19:01.05

6:20/M

12

 

120

107

560

James Henseler Roxana

19:02.50

6:21/M

10

 

121

(< 5)

170

Kyle Bathgate Carbondale

19:10.12

6:23/M

12

 

122

108

118

Josh Albers Breese (Mater Dei)

19:11.33

6:24/M

12

 

123

109

655

John Wade Troy (Triad)

19:11.95

6:24/M

11

 

124

110

71

Gabriel Buelow Belleville (West)

19:12.37

6:24/M

10

 

125

111

67

Nick Foster Belleville (West)

19:14.08

6:25/M

11

 

126

(< 5)

603

Parker Reincke Salem

19:14.14

6:25/M

11

 

127

112

720

Dashawn Baldwin East St. Louis

19:14.18

6:25/M

11

 

128

113

222

Bryce Whitehead Collinsville

19:14.36

6:25/M

12

 

129

114

122

Matt Mote Breese (Mater Dei)

19:15.79

6:25/M

11

 

130

115

654

Joey Ramsey Troy (Triad)

19:17.49

6:26/M

11

 

131

(< 5)

171

Nehemiah Brown Carbondale

19:21.16

6:27/M

11

 

132

116

413

Mark Wendell Jerseyville (Jersey)

19:21.87

6:27/M

11

 

133

117

543

Joshua Daly Quincy

19:22.93

6:27/M

10

 

134

118

434

Jay Gray Mascoutah

19:25.68

6:28/M

12

 

135

119

650

Matt Lewis Troy (Triad)

19:25.96

6:28/M

12

 

136

120

369

Trevor Langhauser Highland

19:28.96

6:29/M

12

 

137

121

91

Jacob Troeckler Bethalto (Civic Memorial)

19:31.61

6:30/M

12

 

138

(< 5)

173

Josh Loyd Carbondale

19:33.38

6:31/M

11

 

139

122

90

Weihua Li Bethalto (Civic Memorial)

19:34.87

6:31/M

11

 

140

123

545

Jake Hilbing Quincy

19:42.52

6:34/M

10

 

141

124

441

Kaleb Dabbs Mascoutah

19:43.12

6:34/M

9

 

142

125

561

Brandon Isom Roxana

19:47.18

6:36/M

10

 

143

126

409

Nick Loepker Jerseyville (Jersey)

19:47.66

6:36/M

11

 

144

127

107

Samuel Wiese Breese (Central)

19:50.41

6:37/M

10

 

145

128

368

Adam Kelso Highland

19:50.58

6:37/M

11

 

146

129

367

Zach Chapman Highland

19:50.61

6:37/M

12

 

147

130

544

Carson Frese Quincy

19:53.29

6:38/M

9

 

148

(< 5)

422

Katravion Williams Madison

20:00.12

6:40/M

10

 

149

131

101

Michael Autry Breese (Central)

20:06.07

6:42/M

10

 

150

132

17

Tim McCarvey Alton (Sr.)

20:11.27

6:44/M

12

 

151

133

15

Christian Held Alton (Sr.)

20:13.81

6:44/M

11

 

152

134

89

Jarrett Lacquement Bethalto (Civic Memorial)

20:17.39

6:46/M

11

 

153

135

651

Curtis Lynn Troy (Triad)

20:17.40

6:46/M

11

 

154

136

236

Andrew Hoguet Columbia

20:21.45

6:47/M

11

 

155

(< 5)

448

Stephen Hudson Mc Cluer North

20:22.27

6:47/M

12

 

156

137

221

Cameron Tanzyus Collinsville

20:24.50

6:48/M

11

 

157

(< 5)

450

Justin Lightfoot Mc Cluer North

20:27.83

6:49/M

11

 

158

(< 5)

418

Deal Tyjee Madison

20:28.75

6:49/M

12

 

159

138

68

John Gibson Belleville (West)

20:35.97

6:52/M

12

 

160

139

16

Alejandro Lopez Alton (Sr.)

20:40.89

6:53/M

11

 

161

(< 5)

601

Andrew Barnett Salem

20:47.54

6:56/M

11

 

162

140

87

Chadd Harkey Bethalto (Civic Memorial)

20:51.10

6:57/M

12

 

163

141

244

Jack Sheehan Columbia

21:05.66

7:02/M

10

 

164

142

562

Nathan Lowe Roxana

21:07.43

7:02/M

9

 

165

143

88

Andrew Ickler Bethalto (Civic Memorial)

21:19.14

7:06/M

11

 

166

144

85

Henson Davidson Bethalto (Civic Memorial)

21:25.48

7:08/M

12

 

167

145

733

Detray Westbrook East St. Louis

21:29.11

7:10/M

9

 

168

146

150

Brandon Roberson Cahokia

21:30.59

7:10/M

10

 

169

147

142

Dekota Blackson Cahokia

21:31.56

7:10/M

9

 

170

148

238

Bain Plew Columbia

21:47.55

7:16/M

11

 

171

149

14

Alex Basler Alton (Sr.)

21:59.15

7:20/M

10

 

172

150

723

Montez Holten East St. Louis

22:12.11

7:24/M

9

 

173

(< 5)

524

Evan Lowis Piasa (Southwestern)

22:21.57

7:27/M

11

 

174

151

557

William Cotter Roxana

22:54.80

7:38/M

10

 

175

152

19

Greg Sanders Alton (Sr.)

23:06.95

7:42/M

12

 

176

153

558

Christian Fergerson Roxana

23:12.15

7:44/M

12

 

177

154

103

Luke Korte Breese (Central)

23:25.07

7:48/M

10

 

178

155

149

Kent Quilling Cahokia

23:50.07

7:57/M

9

 

179

156

102

Robert Durbin Breese (Central)

23:57.77

7:59/M

10

 

180

(< 5)

522

Tyler Dorris Piasa (Southwestern)

24:13.12

8:04/M

11

 

181

157

143

Ray'von Chambers Cahokia

24:15.75

8:05/M

10

 

182

158

13

Noah Baker Alton (Sr.)

24:22.04

8:07/M

11

 

183

159

148

James McClain Cahokia

25:17.55

8:26/M

10

 

 

Overall Finish List - Boys

 

Boys Fr/So 3 Mile

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

1

1

175

Atlantis Green Carbondale

16:29.54

5:30/M

10

 

2

2

509

Joey Black O'Fallon

16:36.76

5:32/M

10

 

3

3

611

Hayden Wimberly Salem

16:41.75

5:34/M

9

 

4

4

607

Caden Owens Salem

16:47.08

5:36/M

10

 

5

5

608

Blake Quandt Salem

16:47.35

5:36/M

10

 

6

6

179

Kylan Rottinghaus Carbondale

16:50.01

5:37/M

9

 

7

7

487

Hagan Schneider Mt. Vernon

16:57.07

5:39/M

10

 

8

8

513

Zion Ward O'Fallon

17:06.35

5:42/M

10

 

9

9

327

Tristan Baze Ft Zumwalt West

17:06.90

5:42/M

10

 

10

10

72

Brian Gichuru Belleville (West)

17:10.47

5:43/M

10

 

11

11

727

Bryuan Manuel East St. Louis

17:11.23

5:44/M

9

 

12

12

630

Reece Koke Springfield

17:14.12

5:45/M

10

 

13

13

23

Evan Rathgeb Alton (Sr.)

17:18.76

5:46/M

10

 

14

14

228

Brendan Peterson Collinsville

17:23.06

5:48/M

10

 

15

15

511

Matthew Gilster O'Fallon

17:24.79

5:48/M

9

 

16

16

629

Peyton Fine Springfield

17:25.93

5:48/M

10

 

17

17

512

Tristan Vaira O'Fallon

17:26.55

5:49/M

10

 

18

18

201

Jack Carnduff Chatham (Glenwood)

17:26.79

5:49/M

10

 

19

19

510

Garrett Blenkush O'Fallon

17:27.79

5:49/M

9

 

20

20

22

Arie Macias Alton (Sr.)

17:30.28

5:50/M

10

 

21

21

610

Dawson Webster Salem

17:45.44

5:55/M

9

 

22

22

285

Jacob Schoenthal Edwardsville

17:48.90

5:56/M

10

 

23

23

394

Jacob Estabrook Jacksonville

17:49.80

5:56/M

10

 

24

24

331

James Porter Ft Zumwalt West

17:50.12

5:57/M

10

 

25

25

396

Jacob Moberly Jacksonville

17:53.72

5:58/M

9

 

26

26

700

Matthew Shea Wood River (East Alton-W.R.)

17:55.04

5:58/M

9

 

27

27

333

Marshall Vaccarro Ft Zumwalt West

17:56.21

5:59/M

10

 

28

28

628

Jackson Esela Springfield

17:56.88

5:59/M

10

 

29

29

205

Jacob Olson Chatham (Glenwood)

17:58.90

5:59/M

10

 

30

30

20

Alex Davis Alton (Sr.)

17:59.86

6:00/M

10

 

31

(< 5)

453

Clinton Hefner Mc Cluer North

18:00.30

6:00/M

10

 

32

31

481

Michael Barban Mt. Vernon

18:02.59

6:01/M

9

 

33

32

259

Matthew Woodford De Smet Jesuit

18:03.80

6:01/M

10

 

34

33

257

Nick Plassmeyer De Smet Jesuit

18:04.19

6:01/M

10

 

35

34

332

Bryan Prichard Ft Zumwalt West

18:04.81

6:01/M

10

 

36

35

21

Sam Gentelin Alton (Sr.)

18:05.43

6:02/M

10

 

37

36

329

Joey Kedl Ft Zumwalt West

18:08.29

6:03/M

10

 

38

(< 5)

688

Noah Hays Waterloo

18:09.35

6:03/M

10

 

39

37

256

Christopher McNiel De Smet Jesuit

18:12.47

6:04/M

10

 

40

38

486

Evan Owens Mt. Vernon

18:14.42

6:05/M

9

 

41

39

605

Dawson Linder Salem

18:17.44

6:06/M

9

 

42

(< 5)

686

Joe Daab Waterloo

18:17.70

6:06/M

10

 

43

40

631

Barrett Kurman Springfield

18:19.93

6:06/M

9

 

44

41

632

Joseph Ratsch Springfield

18:23.90

6:08/M

9

 

45

42

484

Asher Hughey Mt. Vernon

18:24.99

6:08/M

9

 

46

43

282

Will Hengehold Edwardsville

18:26.88

6:09/M

9

 

47

44

330

Cameron Myers Ft Zumwalt West

18:28.53

6:09/M

10

 

48

45

207

Eli Rudin Chatham (Glenwood)

18:28.62

6:09/M

9

 

49

46

284

Luke Raffaelle Edwardsville

18:30.03

6:10/M

10

 

50

47

606

Isaac Morton Salem

18:31.13

6:10/M

10

 

51

48

732

Joshua Tolson East St. Louis

18:31.94

6:10/M

10

 

52

49

514

Bryan Kalkwarf O'Fallon

18:32.35

6:11/M

9

 

53

50

734

Aaron Reuter O'Fallon

18:32.90

6:11/M

9

 

54

51

328

Jason Brown Ft Zumwalt West

18:33.39

6:11/M

9

 

55

52

281

Tyler Farrar Edwardsville

18:35.23

6:12/M

10

 

56

53

592

Andrei Tarter Sacred Heart-Griffin

18:41.80

6:14/M

10

 

57

54

649

Adam Lawson Troy (Triad)

18:42.27

6:14/M

9

 

58

55

77

Nate Robben Belleville (West)

18:42.66

6:14/M

10

 

59

56

725

Corey Jones East St. Louis

18:43.55

6:14/M

10

 

60

57

315

Craig Collier Freeburg

18:44.84

6:15/M

10

 

61

58

482

Nate Blevins Mt. Vernon

18:45.26

6:15/M

9

 

62

59

255

Colin Donovan De Smet Jesuit

18:45.87

6:15/M

9

 

63

60

320

Luke Worley Freeburg

18:49.21

6:16/M

10

 

64

61

724

Michael Hudspeth East St. Louis

18:49.32

6:16/M

10

 

65

62

286

Holden Potter Edwardsville

18:50.57

6:17/M

9

 

66

63

224

Will Autenrieth Collinsville

18:51.51

6:17/M

10

 

67

(< 5)

243

Ian McCarty Columbia

18:52.15

6:17/M

10

 

68

64

316

Ben Fiedler Freeburg

18:52.68

6:17/M

9

 

69

65

258

Andrew Smith De Smet Jesuit

18:54.11

6:18/M

10

 

70

(< 5)

687

Eli Dodd Waterloo

18:55.89

6:18/M

9

 

71

66

395

Jacob James Jacksonville

18:56.47

6:19/M

9

 

72

67

226

Robert Frisbee Collinsville

18:57.76

6:19/M

10

 

73

68

225

Ben Carlson Collinsville

18:59.87

6:20/M

10

 

74

69

588

Matt Eberding Sacred Heart-Griffin

19:00.04

6:20/M

10

 

75

70

283

Sam McCormick Edwardsville

19:01.40

6:20/M

10

 

76

71

50

Ncholas Hill Belleville (East)

19:06.81

6:22/M

9

 

77

72

586

Michael Bracco Sacred Heart-Griffin

19:07.78

6:22/M

9

 

78

73

317

Jared Holliday Freeburg

19:09.47

6:23/M

10

 

79

74

590

Jacob Pohlman Sacred Heart-Griffin

19:09.54

6:23/M

10

 

80

75

253

John Becker De Smet Jesuit

19:11.95

6:24/M

9

 

81

76

73

Ian Kern Belleville (West)

19:12.52

6:24/M

10

 

82

77

229

T.J. Verning Collinsville

19:13.11

6:24/M

9

 

83

(< 5)

452

Jacob Domingez Mc Cluer North

19:13.42

6:24/M

9

 

84

78

378

Brock Schrage Highland

19:13.84

6:24/M

10

 

85

79

485

Travis Johnston Mt. Vernon

19:17.79

6:26/M

9

 

86

80

701

Brendon Springman Wood River (East Alton-W.R.)

19:19.97

6:26/M

10

 

87

81

697

Zac Lafferty Wood River (East Alton-W.R.)

19:23.00

6:28/M

10

 

88

82

376

Jacob Plocher Highland

19:23.94

6:28/M

10

 

89

83

471

Thomas Schroader Metro-East Lutheran

19:25.57

6:28/M

10

 

90

(< 5)

292

David Johnson First Baptist Academy

19:27.90

6:29/M

9

 

91

84

591

Billy Swift Sacred Heart-Griffin

19:29.23

6:30/M

9

 

92

85

180

Shawn Veras Carbondale

19:30.27

6:30/M

9

 

93

86

375

Caleb Machuca Highland

19:31.94

6:30/M

9

 

94

87

25

James Steinman Alton (Sr.)

19:33.06

6:31/M

10

 

95

88

74

Ethan Lamons Belleville (West)

19:34.21

6:31/M

10

 

96

89

393

Sam Brockschmidt Jacksonville

19:35.20

6:32/M

9

 

97

90

287

Nick Trueb Edwardsville

19:39.57

6:33/M

9

 

98

91

254

Keegan Callahan De Smet Jesuit

19:39.95

6:33/M

9

 

99

92

26

Joe Steinman Alton (Sr.)

19:41.73

6:34/M

10

 

100

93

658

Zach Jung Troy (Triad)

19:43.54

6:34/M

10

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

101

94

51

Jackson Howell Belleville (East)

19:43.59

6:34/M

9

 

102

95

319

Nathan Mueller Freeburg

19:43.65

6:34/M

10

 

103

96

352

Kariem Ali Granite City

19:44.49

6:35/M

10

 

104

97

76

Lucas Robben Belleville (West)

19:48.47

6:36/M

9

 

105

98

466

Darion Brooks Metro-East Lutheran

19:50.75

6:37/M

9

 

106

99

633

Jimmy Riemer Springfield

19:52.34

6:37/M

10

 

107

100

24

Jacob Smith Alton (Sr.)

19:56.67

6:39/M

9

 

108

101

318

Owen Holliday Freeburg

19:57.10

6:39/M

10

 

109

102

374

Ben Geppert Highland

20:04.62

6:41/M

10

 

110

103

377

Nick Schaible Highland

20:05.06

6:42/M

9

 

111

104

657

Andrew Gillum-Polanski Troy (Triad)

20:07.92

6:42/M

10

 

112

105

587

Killian Davis Sacred Heart-Griffin

20:10.12

6:43/M

9

 

113

106

397

Josh Rooney Jacksonville

20:11.18

6:44/M

10

 

114

107

483

Ezra Foxall Mt. Vernon

20:11.90

6:44/M

9

 

115

108

75

Brendan Preston Belleville (West)

20:14.01

6:45/M

10

 

116

109

314

Ian Alberts Freeburg

20:18.47

6:46/M

10

 

117

110

379

Seth Schwappach Highland

20:23.19

6:48/M

9

 

118

111

696

Dustin Hearring Wood River (East Alton-W.R.)

20:26.22

6:49/M

9

 

119

(< 5)

563

David Loeffen Roxana

20:28.52

6:49/M

11

 

120

112

373

Brett Cochran Highland

20:32.22

6:51/M

10

 

121

(< 5)

241

Nick Bahr Columbia

20:36.34

6:52/M

9

 

122

113

589

Peter Harvey Sacred Heart-Griffin

20:38.36

6:53/M

10

 

123

114

726

Anthony King East St. Louis

20:41.62

6:54/M

9

 

124

115

399

Ethan Welch Jacksonville

20:41.72

6:54/M

9

 

125

(< 5)

445

Patrick Thompson Mascoutah

20:43.29

6:54/M

9

 

126

(< 5)

291

Paul Carter First Baptist Academy

20:45.81

6:55/M

10

 

127

116

174

Vern Beck Carbondale

20:46.55

6:55/M

9

 

128

117

356

Tyler Tindall Granite City

20:48.64

6:56/M

9

 

129

(< 5)

443

Daniel Martin Mascoutah

20:51.69

6:57/M

10

 

130

118

468

Christian Engelbrecht Metro-East Lutheran

20:53.66

6:58/M

10

 

131

119

398

Michael Saxer Jacksonville

20:54.91

6:58/M

9

 

132

120

609

Robert Stanton Salem

21:06.39

7:02/M

9

 

133

(< 5)

127

Mitchell Wilke Breese (Mater Dei)

21:09.04

7:03/M

10

 

134

(< 5)

527

Grant Seniker Piasa (Southwestern)

21:19.19

7:06/M

9

 

135

121

719

Delano Anderson East St. Louis

21:22.55

7:07/M

10

 

136

122

48

Matthew Erb Belleville (East)

21:26.68

7:09/M

10

 

137

123

177

Zeyad Moustafa Carbondale

21:29.63

7:10/M

9

 

138

124

354

Isaiah Mizell Granite City

21:30.07

7:10/M

9

 

139

125

176

Keinon McBride Carbondale

21:30.88

7:10/M

9

 

140

126

659

Jaskson Saffel Troy (Triad)

21:34.47

7:11/M

9

 

141

127

702

Chase Wallendorff Wood River (East Alton-W.R.)

21:38.51

7:13/M

9

 

142

128

353

Jack Blomme Granite City

21:38.59

7:13/M

9

 

143

129

204

Cody Miner Chatham (Glenwood)

21:38.76

7:13/M

10

 

144

130

660

Zack Winslow Troy (Triad)

21:57.82

7:19/M

9

 

145

131

52

Dylan Martin Belleville (East)

21:57.86

7:19/M

9

 

146

132

54

Austin Thurman Belleville (East)

22:06.77

7:22/M

10

 

147

133

699

Jacob Mustain Wood River (East Alton-W.R.)

22:10.26

7:23/M

9

 

148

134

469

Jacob Jump Metro-East Lutheran

22:14.18

7:25/M

10

 

149

135

465

Adam Behrhorst Metro-East Lutheran

22:15.25

7:25/M

10

 

150

(< 5)

93

Alex Killebrew Bethalto (Civic Memorial)

22:23.74

7:28/M

10

 

151

136

227

Bryan Martinez Collinsville

22:42.54

7:34/M

9

 

152

(< 5)

242

Josh Foster Columbia

22:50.98

7:37/M

9

 

153

137

656

Ryan D'Antonio Troy (Triad)

22:51.10

7:37/M

10

 

154

138

467

Ben Eigenbrodt Metro-East Lutheran

22:55.46

7:38/M

10

 

155

139

206

Aaron Peck Chatham (Glenwood)

22:56.18

7:39/M

9

 

156

(< 5)

444

John Paterline Mascoutah

23:42.18

7:54/M

9

 

157

(< 5)

125

Tyler Fritch Breese (Mater Dei)

24:04.42

8:01/M

10

 

158

140

355

Zach Shields Granite City

24:12.51

8:04/M

9

 

159

(< 5)

564

Jazz Richardson Roxana

24:49.68

8:16/M

10

 

160

(< 5)

442

Ryan Davis Mascoutah

24:59.49

8:20/M

10

 

161

(< 5)

245

Eli Smith Columbia

24:59.59

8:20/M

9

 

162

141

698

Luke Lile Wood River (East Alton-W.R.)

25:08.87

8:23/M

11

 

163

142

203

Tyler LeMasters Chatham (Glenwood)

26:13.45

8:44/M

9

 

164

143

470

Ian Key Metro-East Lutheran

30:25.52

10:08/M

10

 

Team Summary Report - Boys

Boys Varsity 3 Mile

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

O'Fallon

35

1

5

6

11

12

13

15

 

 

Top 5 Times: 1:19:13.98

 

2

Edwardsville

60

3

4

9

21

23

44

45

 

 

Top 5 Times: 1:20:11.92

 

3

Springfield

117

2

8

32

37

38

42

59

 

 

Top 5 Times: 1:21:58.90

 

4

Sacred Heart-Griffin

147

14

20

22

24

67

74

92

 

 

Top 5 Times: 1:23:32.90

 

5

Chatham (Glenwood)

151

17

19

25

39

51

52

80

 

 

Top 5 Times: 1:23:30.35

 

6

Freeburg

197

28

31

35

47

56

70

73

 

 

Top 5 Times: 1:24:54.95

 

7

Ft Zumwalt West

207

26

30

36

40

75

 

 

Top 5 Times: 1:25:16.99

 

8

De Smet Jesuit

242

29

41

48

60

64

72

 

 

Top 5 Times: 1:25:47.21

 

9

Granite City

267

7

16

77

82

85

95

103

 

 

Top 5 Times: 1:26:26.93

 

10

Mascoutah

297

18

27

55

98

99

118

124

 

 

Top 5 Times: 1:27:45.34

 

11

Belleville (East)

306

50

53

62

63

78

88

90

 

 

Top 5 Times: 1:27:18.35

 

12

Jerseyville (Jersey)

329

10

66

68

83

102

116

126

 

 

Top 5 Times: 1:28:26.45

 

13

Breese (Mater Dei)

377

33

69

79

91

105

108

114

 

 

Top 5 Times: 1:30:01.79

 

14

Troy (Triad)

407

43

54

86

109

115

119

135

 

 

Top 5 Times: 1:31:01.87

 

15

Belleville (West)

435

61

71

87

106

110

111

138

 

 

Top 5 Times: 1:31:45.92

 

16

Quincy

436

34

58

104

117

123

130

 

 

Top 5 Times: 1:32:17.31

 

17

Collinsville

469

49

81

89

113

137

 

 

Top 5 Times: 1:33:09.93

 

18

Highland

536

65

94

120

128

129

 

 

Top 5 Times: 1:35:10.94

 

19

Bethalto (Civic Memorial)

563

46

121

122

134

140

143

144

 

 

Top 5 Times: 1:37:18.56

 

20

Breese (Central)

572

76

84

127

131

154

156

 

 

Top 5 Times: 1:39:27.52

 

21

Columbia

582

57

100

136

141

148

 

 

Top 5 Times: 1:39:20.26

 

22

East St. Louis

597

93

97

112

145

150

 

 

Top 5 Times: 1:39:55.35

 

23

Cahokia

645

96

101

146

147

155

157

159

 

 

Top 5 Times: 1:44:11.45

 

24

Roxana

678

107

125

142

151

153

 

 

Top 5 Times: 1:46:04.06

 

25

Alton (Sr.)

705

132

133

139

149

152

158

 

 

Top 5 Times: 1:46:12.07

 

Inc.

Carbondale

4 finishers

 

 

 

Inc.

Jacksonville

3 finishers

 

 

 

Inc.

Madison

3 finishers

 

 

 

Inc.

Mc Cluer North

3 finishers

 

 

 

Inc.

Mt. Vernon

2 finishers

 

 

 

Inc.

Piasa (Southwestern)

3 finishers

 

 

 

Inc.

Salem

3 finishers

 

 

 

Inc.

Waterloo

2 finishers

 

 

 

Inc.

Wood River (East Alton-W.R.)

1 finishers

 

 

 
 

Team Summary Report - Boys

Boys Fr/So 3 Mile

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

O'Fallon

61

2

8

15

17

19

49

50

 

 

Top 5 Times: 1:26:02.24

 

2

Salem

72

3

4

5

21

39

47

120

 

 

Top 5 Times: 1:26:19.06

 

3

Ft Zumwalt West

130

9

24

27

34

36

44

51

 

 

Top 5 Times: 1:29:06.33

 

4

Springfield

137

12

16

28

40

41

99

 

 

Top 5 Times: 1:29:20.76

 

5

Mt. Vernon

176

7

31

38

42

58

79

107

 

 

Top 5 Times: 1:30:24.33

 

6

Alton (Sr.)

185

13

20

30

35

87

92

100

 

 

Top 5 Times: 1:30:27.39

 

7

Edwardsville

225

22

43

46

52

62

70

90

 

 

Top 5 Times: 1:32:11.61

 

8

De Smet Jesuit

226

32

33

37

59

65

75

91

 

 

Top 5 Times: 1:32:00.44

 

9

Collinsville

289

14

63

67

68

77

136

 

 

Top 5 Times: 1:33:25.31

 

10

East St. Louis

290

11

48

56

61

114

121

 

 

Top 5 Times: 1:33:57.66

 

11

Jacksonville

309

23

25

66

89

106

115

119

 

 

Top 5 Times: 1:34:26.37

 

12

Belleville (West)

326

10

55

76

88

97

108

 

 

Top 5 Times: 1:34:28.33

 

13

Carbondale

331

1

6

85

116

123

125

 

 

Top 5 Times: 1:35:06.00

 

14

Freeburg

349

57

60

64

73

95

101

109

 

 

Top 5 Times: 1:35:19.85

 

15

Sacred Heart-Griffin

352

53

69

72

74

84

105

113

 

 

Top 5 Times: 1:35:28.39

 

16

Chatham (Glenwood)

360

18

29

45

129

139

142

 

 

Top 5 Times: 1:38:29.25

 

17

Wood River (East Alton-W.R.)

425

26

80

81

111

127

133

141

 

 

Top 5 Times: 1:38:42.74

 

18

Highland

451

78

82

86

102

103

110

112

 

 

Top 5 Times: 1:38:19.40

 

19

Troy (Triad)

507

54

93

104

126

130

137

 

 

Top 5 Times: 1:42:06.02

 

20

Belleville (East)

550

71

94

122

131

132

 

 

Top 5 Times: 1:44:21.71

 

21

Metro-East Lutheran

568

83

98

118

134

135

138

143

 

 

Top 5 Times: 1:44:39.41

 

22

Granite City

605

96

117

124

128

140

 

 

Top 5 Times: 1:47:54.30

 

Inc.

Bethalto (Civic Memorial)

1 finishers

 

 

 

Inc.

Breese (Mater Dei)

2 finishers

 

 

 

Inc.

Columbia

4 finishers

 

 

 

Inc.

First Baptist Academy

2 finishers

 

 

 

Inc.

Mascoutah

4 finishers

 

 

 

Inc.

Mc Cluer North

2 finishers

 

 

 

Inc.

Piasa (Southwestern)

1 finishers

 

 

 

Inc.

Roxana

2 finishers

 

 

 

Inc.

Waterloo

3 finishers

 

 

 
 

Final Team Results - Boys

Boys Varsity 3 Mile

Team - O'Fallon Finish Position - 1
Team Score (places): 35 Team Score (times):1:19:13.98 Ave Time:15:50.80
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

503

Dorrian Gordon

12

1

1

15:11.68

15:11.68

0:00.00

2

507

Romeo Scagliarini

12

5

6

15:49.00

31:00.68

0:37.32

3

508

Logan Whorton

12

6

12

15:49.25

46:49.93

0:37.57

4

505

Erik McMillan

12

11

23

16:07.89

1:02:57.82

0:56.21

5

502

Severin Blenkush

12

12

35

16:16.16

1:19:13.98

1:04.48

6

504

Ben Eickmeier

11

13

48

16:17.57

1:35:31.55

1:05.89

7

506

Spencer Phillips

12

15

63

16:18.70

1:51:50.25

1:07.02

 
Team - Edwardsville Finish Position - 2
Team Score (places): 60 Team Score (times):1:20:11.92 Ave Time:16:02.38
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

276

Brydon Groves-Scott

12

3

3

15:26.28

15:26.28

0:00.00

2

279

Wes Schoenthal

12

4

7

15:43.87

31:10.15

0:17.59

3

280

Joe Shannon

12

9

16

15:59.30

47:09.45

0:33.02

4

278

Zain Pyarali

12

21

37

16:27.75

1:03:37.20

1:01.47

5

277

Hunter Hessler

12

23

60

16:34.72

1:20:11.92

1:08.44

6

274

Connor Dunaway

12

44

104

17:03.10

1:37:15.02

1:36.82

7

275

Zach Gabel

12

45

149

17:03.24

1:54:18.26

1:36.96

 
Team - Springfield Finish Position - 3
Team Score (places): 117 Team Score (times):1:21:58.90 Ave Time:16:23.78
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

625

Heath Warren

11

2

2

15:20.89

15:20.89

0:00.00

2

620

Logan Besalke

11

8

10

15:56.78

31:17.67

0:35.89

3

626

Eric Wise

12

32

42

16:50.51

48:08.18

1:29.62

4

622

Mike Neposchlan

12

37

79

16:55.29

1:05:03.47

1:34.40

5

621

J.D. Kropid

11

38

117

16:55.43

1:21:58.90

1:34.54

6

624

Matt Waldinger

11

42

159

17:00.43

1:38:59.33

1:39.54

7

623

Evan Northrup

11

59

218

17:23.13

1:56:22.46

2:02.24

 
Team - Sacred Heart-Griffin Finish Position - 4
Team Score (places): 147 Team Score (times):1:23:32.90 Ave Time:16:42.58
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

580

Nate Fierstos

11

14

14

16:17.91

16:17.91

0:00.00

2

584

Sam Rogers

12

20

34

16:25.67

32:43.58

0:07.76

3

579

Ethan Bluhm

12

22

56

16:30.58

49:14.16

0:12.67

4

585

Justin Zanger

12

24

80

16:40.29

1:05:54.45

0:22.38

5

583

Tim Oh

12

67

147

17:38.45

1:23:32.90

1:20.54

6

581

Devin McReynolds

11

74

221

17:52.42

1:41:25.32

1:34.51

7

582

Dustin Moles

11

92

313

18:26.19

1:59:51.51

2:08.28

 
Team - Chatham (Glenwood) Finish Position - 5
Team Score (places): 151 Team Score (times):1:23:30.35 Ave Time:16:42.07
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

200

Landon Skelly

11

17

17

16:19.98

16:19.98

0:00.00

2

197

Gabe Powell

12

19

36

16:24.69

32:44.67

0:04.71

3

195

Jonathan Durr

12

25

61

16:40.58

49:25.25

0:20.60

4

196

Paul Giganti

11

39

100

16:56.19

1:06:21.44

0:36.21

5

194

Logan Capps

9

51

151

17:08.91

1:23:30.35

0:48.93

6

199

Michael Rogers

11

52

203

17:10.54

1:40:40.89

0:50.56

7

198

Sam Rapp

11

80

283

18:00.99

1:58:41.88

1:41.01

 
Team - Freeburg Finish Position - 6
Team Score (places): 197 Team Score (times):1:24:54.95 Ave Time:16:58.99
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

308

Jonathan Kraus

11

28

28

16:47.30

16:47.30

0:00.00

2

309

Alex Mack

10

31

59

16:49.82

33:37.12

0:02.52

3

312

Drew Wilkerson

10

35

94

16:53.26

50:30.38

0:05.96

4

310

Charlie Parrish

9

47

141

17:05.11

1:07:35.49

0:17.81

5

311

Cole Schwaegel

12

56

197

17:19.46

1:24:54.95

0:32.16

6

307

Evan Aud

12

70

267

17:48.96

1:42:43.91

1:01.66

7

313

Kyle Worley

12

73

340

17:51.66

2:00:35.57

1:04.36

 
Team - Ft Zumwalt West Finish Position - 7
Team Score (places): 207 Team Score (times):1:25:16.99 Ave Time:17:03.40
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

323

Jack Neske

12

26

26

16:44.46

16:44.46

0:00.00

2

325

Alex Stansberry

12

30

56

16:47.58

33:32.04

0:03.12

3

322

Tyler Hoffmann

11

36

92

16:54.90

50:26.94

0:10.44

4

324

Brendan Ritchie

11

40

132

16:57.37

1:07:24.31

0:12.91

5

321

Trent Brew

11

75

207

17:52.68

1:25:16.99

1:08.22

 
Team - De Smet Jesuit Finish Position - 8
Team Score (places): 242 Team Score (times):1:25:47.21 Ave Time:17:09.44
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

251

Michael Ruiz del Arbol

10

29

29

16:47.53

16:47.53

0:00.00

2

249

Tyler Oconnor

10

41

70

16:59.10

33:46.63

0:11.57

3

247

Nick Dolan

12

48

118

17:06.21

50:52.84

0:18.68

4

246

Tyler Blechle

12

60

178

17:24.46

1:08:17.30

0:36.93

5

248

Matthew Moore

12

64

242

17:29.91

1:25:47.21

0:42.38

6

252

Christian Weishaar

10

72

314

17:51.29

1:43:38.50

1:03.76

 
Team - Granite City Finish Position - 9
Team Score (places): 267 Team Score (times):1:26:26.93 Ave Time:17:17.39
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

349

Will O'Keefe

10

7

7

15:56.34

15:56.34

0:00.00

2

346

Tyler Manion

12

16

23

16:18.96

32:15.30

0:22.62

3

348

Leo Nikonowicz

10

77

100

17:54.23

50:09.53

1:57.89

4

345

Matt Kline

10

82

182

18:03.77

1:08:13.30

2:07.43

5

347

Zachary Manion

12

85

267

18:13.63

1:26:26.93

2:17.29

6

350

Jake Roustio

10

95

362

18:29.00

1:44:55.93

2:32.66

7

351

Joshua Royce

10

103

465

18:55.11

2:03:51.04

2:58.77

 
Team - Mascoutah Finish Position - 10
Team Score (places): 297 Team Score (times):1:27:45.34 Ave Time:17:33.07
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

439

Ethan Price

10

18

18

16:21.97

16:21.97

0:00.00

2

436

Nate Montemayor

10

27

45

16:46.61

33:08.58

0:24.64

3

438

Daniel Pearson

11

55

100

17:16.79

50:25.37

0:54.82

4

440

Zach Wood

11

98

198

18:34.46

1:08:59.83

2:12.49

5

435

Julian Johnson

11

99

297

18:45.51

1:27:45.34

2:23.54

6

434

Jay Gray

12

118

415

19:25.68

1:47:11.02

3:03.71

7

441

Kaleb Dabbs

9

124

539

19:43.12

2:06:54.14

3:21.15

 
Team - Belleville (East) Finish Position - 11
Team Score (places): 306 Team Score (times):1:27:18.35 Ave Time:17:27.67
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

46

Joseph Kraus

11

50

50

17:08.79

17:08.79

0:00.00

2

43

Amani Franklin

11

53

103

17:15.07

34:23.86

0:06.28

3

47

Nick Lopez

12

62

165

17:27.30

51:51.16

0:18.51

4

45

Xavier Hall

12

63

228

17:28.37

1:09:19.53

0:19.58

5

44

Patrick Gaul

11

78

306

17:58.82

1:27:18.35

0:50.03

6

41

Lucus Bernal

12

88

394

18:16.62

1:45:34.97

1:07.83

7

42

Jared Brockmeyer

11

90

484

18:22.73

2:03:57.70

1:13.94

 
Team - Jerseyville (Jersey) Finish Position - 12
Team Score (places): 329 Team Score (times):1:28:26.45 Ave Time:17:41.29
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

408

Ben Flowers

10

10

10

16:07.23

16:07.23

0:00.00

2

412

Mike Roach

11

66

76

17:32.58

33:39.81

1:25.35

3

411

Nick Reynolds

11

68

144

17:43.12

51:22.93

1:35.89

4

410

Jarrick Lumma

12

83

227

18:10.00

1:09:32.93

2:02.77

5

407

Ethan Cowell

12

102

329

18:53.52

1:28:26.45

2:46.29

6

413

Mark Wendell

11

116

445

19:21.87

1:47:48.32

3:14.64

7

409

Nick Loepker

11

126

571

19:47.66

2:07:35.98

3:40.43

 
Team - Breese (Mater Dei) Finish Position - 13
Team Score (places): 377 Team Score (times):1:30:01.79 Ave Time:18:00.36
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

119

Luke Goebel

9

33

33

16:51.36

16:51.36

0:00.00

2

121

Kevin Medlin

9

69

102

17:45.59

34:36.95

0:54.23

3

120

Zach Huelskamp

12

79

181

17:59.47

52:36.42

1:08.11

4

123

Ray Moylan

11

91

272

18:24.65

1:11:01.07

1:33.29

5

124

Otto Stark

10

105

377

19:00.72

1:30:01.79

2:09.36

6

118

Josh Albers

12

108

485

19:11.33

1:49:13.12

2:19.97

7

122

Matt Mote

11

114

599

19:15.79

2:08:28.91

2:24.43

 
Team - Troy (Triad) Finish Position - 14
Team Score (places): 407 Team Score (times):1:31:01.87 Ave Time:18:12.37
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

648

Ryan Krause

12

43

43

17:00.80

17:00.80

0:00.00

2

652

Blake Maier

12

54

97

17:16.52

34:17.32

0:15.72

3

646

Colin Brannon

11

86

183

18:15.11

52:32.43

1:14.31

4

655

John Wade

11

109

292

19:11.95

1:11:44.38

2:11.15

5

654

Joey Ramsey

11

115

407

19:17.49

1:31:01.87

2:16.69

6

650

Matt Lewis

12

119

526

19:25.96

1:50:27.83

2:25.16

7

651

Curtis Lynn

11

135

661

20:17.40

2:10:45.23

3:16.60

 
Team - Belleville (West) Finish Position - 15
Team Score (places): 435 Team Score (times):1:31:45.92 Ave Time:18:21.18
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

65

Hunter Cason

11

61

61

17:24.90

17:24.90

0:00.00

2

64

Anthony Brown

12

71

132

17:51.08

35:15.98

0:26.18

3

70

Isreal Renteria

11

87

219

18:16.52

53:32.50

0:51.62

4

69

Josh McGinnis

12

106

325

19:01.05

1:12:33.55

1:36.15

5

71

Gabriel Buelow

10

110

435

19:12.37

1:31:45.92

1:47.47

6

67

Nick Foster

11

111

546

19:14.08

1:51:00.00

1:49.18

7

68

John Gibson

12

138

684

20:35.97

2:11:35.97

3:11.07

 
Team - Quincy Finish Position - 16
Team Score (places): 436 Team Score (times):1:32:17.31 Ave Time:18:27.46
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

546

Brendan Kroeger

11

34

34

16:51.93

16:51.93

0:00.00

2

542

Wendell Bias

11

58

92

17:20.90

34:12.83

0:28.97

3

548

Nick Thrasher

9

104

196

18:59.03

53:11.86

2:07.10

4

543

Joshua Daly

10

117

313

19:22.93

1:12:34.79

2:31.00

5

545

Jake Hilbing

10

123

436

19:42.52

1:32:17.31

2:50.59

6

544

Carson Frese

9

130

566

19:53.29

1:52:10.60

3:01.36

 
Team - Collinsville Finish Position - 17
Team Score (places): 469 Team Score (times):1:33:09.93 Ave Time:18:37.99
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

219

Alex Reed

12

49

49

17:07.75

17:07.75

0:00.00

2

217

Drake Claxton

11

81

130

18:01.16

35:08.91

0:53.41

3

216

Jacob Bednara

11

89

219

18:22.16

53:31.07

1:14.41

4

222

Bryce Whitehead

12

113

332

19:14.36

1:12:45.43

2:06.61

5

221

Cameron Tanzyus

11

137

469

20:24.50

1:33:09.93

3:16.75

 
Team - Highland Finish Position - 18
Team Score (places): 536 Team Score (times):1:35:10.94 Ave Time:19:02.19
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

371

Hayden Smart

11

65

65

17:32.54

17:32.54

0:00.00

2

370

Grant Riggs

12

94

159

18:28.25

36:00.79

0:55.71

3

369

Trevor Langhauser

12

120

279

19:28.96

55:29.75

1:56.42

4

368

Adam Kelso

11

128

407

19:50.58

1:15:20.33

2:18.04

5

367

Zach Chapman

12

129

536

19:50.61

1:35:10.94

2:18.07

 
Team - Bethalto (Civic Memorial) Finish Position - 19
Team Score (places): 563 Team Score (times):1:37:18.56 Ave Time:19:27.71
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

86

Ryan Gunter

12

46

46

17:03.59

17:03.59

0:00.00

2

91

Jacob Troeckler

12

121

167

19:31.61

36:35.20

2:28.02

3

90

Weihua Li

11

122

289

19:34.87

56:10.07

2:31.28

4

89

Jarrett Lacquement

11

134

423

20:17.39

1:16:27.46

3:13.80

5

87

Chadd Harkey

12

140

563

20:51.10

1:37:18.56

3:47.51

6

88

Andrew Ickler

11

143

706

21:19.14

1:58:37.70

4:15.55

7

85

Henson Davidson

12

144

850

21:25.48

2:20:03.18

4:21.89

 
Team - Breese (Central) Finish Position - 20
Team Score (places): 572 Team Score (times):1:39:27.52 Ave Time:19:53.50
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

106

Brandon Richter

12

76

76

17:53.59

17:53.59

0:00.00

2

104

Jordon Nowitzke

12

84

160

18:12.38

36:05.97

0:18.79

3

107

Samuel Wiese

10

127

287

19:50.41

55:56.38

1:56.82

4

101

Michael Autry

10

131

418

20:06.07

1:16:02.45

2:12.48

5

103

Luke Korte

10

154

572

23:25.07

1:39:27.52

5:31.48

6

102

Robert Durbin

10

156

728

23:57.77

2:03:25.29

6:04.18

 
Team - Columbia Finish Position - 21
Team Score (places): 582 Team Score (times):1:39:20.26 Ave Time:19:52.05
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

235

Kristian Avise-Rouse

11

57

57

17:19.89

17:19.89

0:00.00

2

239

Josh Thompson

11

100

157

18:45.71

36:05.60

1:25.82

3

236

Andrew Hoguet

11

136

293

20:21.45

56:27.05

3:01.56

4

244

Jack Sheehan

10

141

434

21:05.66

1:17:32.71

3:45.77

5

238

Bain Plew

11

148

582

21:47.55

1:39:20.26

4:27.66

 
Team - East St. Louis Finish Position - 22
Team Score (places): 597 Team Score (times):1:39:55.35 Ave Time:19:59.07
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

722

Dayshawn Gilmore

11

93

93

18:26.35

18:26.35

0:00.00

2

728

Keonte Pearson

10

97

190

18:33.60

36:59.95

0:07.25

3

720

Dashawn Baldwin

11

112

302

19:14.18

56:14.13

0:47.83

4

733

Detray Westbrook

9

145

447

21:29.11

1:17:43.24

3:02.76

5

723

Montez Holten

9

150

597

22:12.11

1:39:55.35

3:45.76

 
Team - Cahokia Finish Position - 23
Team Score (places): 645 Team Score (times):1:44:11.45 Ave Time:20:50.29
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

136

Chris Mcgee

11

96

96

18:29.54

18:29.54

0:00.00

2

137

Chris Raymond

11

101

197

18:49.69

37:19.23

0:20.15

3

150

Brandon Roberson

10

146

343

21:30.59

58:49.82

3:01.05

4

142

Dekota Blackson

9

147

490

21:31.56

1:20:21.38

3:02.02

5

149

Kent Quilling

9

155

645

23:50.07

1:44:11.45

5:20.53

6

143

Ray'von Chambers

10

157

802

24:15.75

2:08:27.20

5:46.21

7

148

James McClain

10

159

961

25:17.55

2:33:44.75

6:48.01

 
Team - Roxana Finish Position - 24
Team Score (places): 678 Team Score (times):1:46:04.06 Ave Time:21:12.81
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

560

James Henseler

10

107

107

19:02.50

19:02.50

0:00.00

2

561

Brandon Isom

10

125

232

19:47.18

38:49.68

0:44.68

3

562

Nathan Lowe

9

142

374

21:07.43

59:57.11

2:04.93

4

557

William Cotter

10

151

525

22:54.80

1:22:51.91

3:52.30

5

558

Christian Fergerson

12

153

678

23:12.15

1:46:04.06

4:09.65

 
Team - Alton (Sr.) Finish Position - 25
Team Score (places): 705 Team Score (times):1:46:12.07 Ave Time:21:14.41
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

17

Tim McCarvey

12

132

132

20:11.27

20:11.27

0:00.00

2

15

Christian Held

11

133

265

20:13.81

40:25.08

0:02.54

3

16

Alejandro Lopez

11

139

404

20:40.89

1:01:05.97

0:29.62

4

14

Alex Basler

10

149

553

21:59.15

1:23:05.12

1:47.88

5

19

Greg Sanders

12

152

705

23:06.95

1:46:12.07

2:55.68

6

13

Noah Baker

11

158

863

24:22.04

2:10:34.11

4:10.77

 
Team - Carbondale Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

172

Micah Cherry

11

Less Than 5

 

15:56.87

15:56.87

0:00.00

2

170

Kyle Bathgate

12

Less Than 5

 

19:10.12

35:06.99

3:13.25

3

171

Nehemiah Brown

11

Less Than 5

 

19:21.16

54:28.15

3:24.29

4

173

Josh Loyd

11

Less Than 5

 

19:33.38

1:14:01.53

3:36.51

 
Team - Jacksonville Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

391

Austin Davy

12

Less Than 5

 

18:09.20

18:09.20

0:00.00

2

392

Alec Pilarte

12

Less Than 5

 

18:22.73

36:31.93

0:13.53

3

390

Will Brockschmidt

12

Less Than 5

 

18:22.87

54:54.80

0:13.67

 
Team - Madison Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

420

Javon Watkins

9

Less Than 5

 

18:32.76

18:32.76

0:00.00

2

422

Katravion Williams

10

Less Than 5

 

20:00.12

38:32.88

1:27.36

3

418

Deal Tyjee

12

Less Than 5

 

20:28.75

59:01.63

1:55.99

 
Team - Mc Cluer North Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

449

Octavain Jackson

12

Less Than 5

 

18:14.82

18:14.82

0:00.00

2

448

Stephen Hudson

12

Less Than 5

 

20:22.27

38:37.09

2:07.45

3

450

Justin Lightfoot

11

Less Than 5

 

20:27.83

59:04.92

2:13.01

 
Team - Mt. Vernon Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

479

Daniel Flood

12

Less Than 5

 

16:27.72

16:27.72

0:00.00

2

480

Tyler Williams

11

Less Than 5

 

17:12.30

33:40.02

0:44.58

 
Team - Piasa (Southwestern) Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

525

Brandon Myatt

11

Less Than 5

 

17:59.62

17:59.62

0:00.00

2

524

Evan Lowis

11

Less Than 5

 

22:21.57

40:21.19

4:21.95

3

522

Tyler Dorris

11

Less Than 5

 

24:13.12

1:04:34.31

6:13.50

 
Team - Salem Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

604

Brenner Webster

12

Less Than 5

 

16:10.22

16:10.22

0:00.00

2

603

Parker Reincke

11

Less Than 5

 

19:14.14

35:24.36

3:03.92

3

601

Andrew Barnett

11

Less Than 5

 

20:47.54

56:11.90

4:37.32

 
Team - Waterloo Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

683

Lance Mueller

12

Less Than 5

 

15:55.24

15:55.24

0:00.00

2

685

Will Zeisset

12

Less Than 5

 

16:33.22

32:28.46

0:37.98

 
Team - Wood River (East Alton-W.R.) Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

695

Garrett Fulkerson

10

Less Than 5

 

16:35.08

16:35.08

0:00.00

 

Final Team Results - Boys

 

Boys Fr/So 3 Mile

 
 
Team - O'Fallon Finish Position - 1
Team Score (places): 61 Team Score (times):1:26:02.24 Ave Time:17:12.45
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

509

Joey Black

10

2

2

16:36.76

16:36.76

0:00.00

2

513

Zion Ward

10

8

10

17:06.35

33:43.11

0:29.59

3

511

Matthew Gilster

9

15

25

17:24.79

51:07.90

0:48.03

4

512

Tristan Vaira

10

17

42

17:26.55

1:08:34.45

0:49.79

5

510

Garrett Blenkush

9

19

61

17:27.79

1:26:02.24

0:51.03

6

514

Bryan Kalkwarf

9

49

110

18:32.35

1:44:34.59

1:55.59

7

734

Aaron Reuter

9

50

160

18:32.90

2:03:07.49

1:56.14

 
Team - Salem Finish Position - 2
Team Score (places): 72 Team Score (times):1:26:19.06 Ave Time:17:15.81
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

611

Hayden Wimberly

9

3

3

16:41.75

16:41.75

0:00.00

2

607

Caden Owens

10

4

7

16:47.08

33:28.83

0:05.33

3

608

Blake Quandt

10

5

12

16:47.35

50:16.18

0:05.60

4

610

Dawson Webster

9

21

33

17:45.44

1:08:01.62

1:03.69

5

605

Dawson Linder

9

39

72

18:17.44

1:26:19.06

1:35.69

6

606

Isaac Morton

10

47

119

18:31.13

1:44:50.19

1:49.38

7

609

Robert Stanton

9

120

239

21:06.39

2:05:56.58

4:24.64

 
Team - Ft Zumwalt West Finish Position - 3
Team Score (places): 130 Team Score (times):1:29:06.33 Ave Time:17:49.27
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

327

Tristan Baze

10

9

9

17:06.90

17:06.90

0:00.00

2

331

James Porter

10

24

33

17:50.12

34:57.02

0:43.22

3

333

Marshall Vaccarro

10

27

60

17:56.21

52:53.23

0:49.31

4

332

Bryan Prichard

10

34

94

18:04.81

1:10:58.04

0:57.91

5

329

Joey Kedl

10

36

130

18:08.29

1:29:06.33

1:01.39

6

330

Cameron Myers

10

44

174

18:28.53

1:47:34.86

1:21.63

7

328

Jason Brown

9

51

225

18:33.39

2:06:08.25

1:26.49

 
Team - Springfield Finish Position - 4
Team Score (places): 137 Team Score (times):1:29:20.76 Ave Time:17:52.15
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

630

Reece Koke

10

12

12

17:14.12

17:14.12

0:00.00

2

629

Peyton Fine

10

16

28

17:25.93

34:40.05

0:11.81

3

628

Jackson Esela

10

28

56

17:56.88

52:36.93

0:42.76

4

631

Barrett Kurman

9

40

96

18:19.93

1:10:56.86

1:05.81

5

632

Joseph Ratsch

9

41

137

18:23.90

1:29:20.76

1:09.78

6

633

Jimmy Riemer

10

99

236

19:52.34

1:49:13.10

2:38.22

 
Team - Mt. Vernon Finish Position - 5
Team Score (places): 176 Team Score (times):1:30:24.33 Ave Time:18:04.87
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

487

Hagan Schneider

10

7

7

16:57.07

16:57.07

0:00.00

2

481

Michael Barban

9

31

38

18:02.59

34:59.66

1:05.52

3

486

Evan Owens

9

38

76

18:14.42

53:14.08

1:17.35

4

484

Asher Hughey

9

42

118

18:24.99

1:11:39.07

1:27.92

5

482

Nate Blevins

9

58

176

18:45.26

1:30:24.33

1:48.19

6

485

Travis Johnston

9

79

255

19:17.79

1:49:42.12

2:20.72

7

483

Ezra Foxall

9

107

362

20:11.90

2:09:54.02

3:14.83

 
Team - Alton (Sr.) Finish Position - 6
Team Score (places): 185 Team Score (times):1:30:27.39 Ave Time:18:05.48
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

23

Evan Rathgeb

10

13

13

17:18.76

17:18.76

0:00.00

2

22

Arie Macias

10

20

33

17:30.28

34:49.04

0:11.52

3

20

Alex Davis

10

30

63

17:59.86

52:48.90

0:41.10

4

21

Sam Gentelin

10

35

98

18:05.43

1:10:54.33

0:46.67

5

25

James Steinman

10

87

185

19:33.06

1:30:27.39

2:14.30

6

26

Joe Steinman

10

92

277

19:41.73

1:50:09.12

2:22.97

7

24

Jacob Smith

9

100

377

19:56.67

2:10:05.79

2:37.91

 
Team - Edwardsville Finish Position - 7
Team Score (places): 225 Team Score (times):1:32:11.61 Ave Time:18:26.32
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

285

Jacob Schoenthal

10

22

22

17:48.90

17:48.90

0:00.00

2

282

Will Hengehold

9

43

65

18:26.88

36:15.78

0:37.98

3

284

Luke Raffaelle

10

46

111

18:30.03

54:45.81

0:41.13

4

281

Tyler Farrar

10

52

163

18:35.23

1:13:21.04

0:46.33

5

286

Holden Potter

9

62

225

18:50.57

1:32:11.61

1:01.67

6

283

Sam McCormick

10

70

295

19:01.40

1:51:13.01

1:12.50

7

287

Nick Trueb

9

90

385

19:39.57

2:10:52.58

1:50.67

 
Team - De Smet Jesuit Finish Position - 8
Team Score (places): 226 Team Score (times):1:32:00.44 Ave Time:18:24.09
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

259

Matthew Woodford

10

32

32

18:03.80

18:03.80

0:00.00

2

257

Nick Plassmeyer

10

33

65

18:04.19

36:07.99

0:00.39

3

256

Christopher McNiel

10

37

102

18:12.47

54:20.46

0:08.67

4

255

Colin Donovan

9

59

161

18:45.87

1:13:06.33

0:42.07

5

258

Andrew Smith

10

65

226

18:54.11

1:32:00.44

0:50.31

6

253

John Becker

9

75

301

19:11.95

1:51:12.39

1:08.15

7

254

Keegan Callahan

9

91

392

19:39.95

2:10:52.34

1:36.15

 
Team - Collinsville Finish Position - 9
Team Score (places): 289 Team Score (times):1:33:25.31 Ave Time:18:41.06
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

228

Brendan Peterson

10

14

14

17:23.06

17:23.06

0:00.00

2

224

Will Autenrieth

10

63

77

18:51.51

36:14.57

1:28.45

3

226

Robert Frisbee

10

67

144

18:57.76

55:12.33

1:34.70

4

225

Ben Carlson

10

68

212

18:59.87

1:14:12.20

1:36.81

5

229

T.J. Verning

9

77

289

19:13.11

1:33:25.31

1:50.05

6

227

Bryan Martinez

9

136

425

22:42.54

1:56:07.85

5:19.48

 
Team - East St. Louis Finish Position - 10
Team Score (places): 290 Team Score (times):1:33:57.66 Ave Time:18:47.53
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

727

Bryuan Manuel

9

11

11

17:11.23

17:11.23

0:00.00

2

732

Joshua Tolson

10

48

59

18:31.94

35:43.17

1:20.71

3

725

Corey Jones

10

56

115

18:43.55

54:26.72

1:32.32

4

724

Michael Hudspeth

10

61

176

18:49.32

1:13:16.04

1:38.09

5

726

Anthony King

9

114

290

20:41.62

1:33:57.66

3:30.39

6

719

Delano Anderson

10

121

411

21:22.55

1:55:20.21

4:11.32

 
Team - Jacksonville Finish Position - 11
Team Score (places): 309 Team Score (times):1:34:26.37 Ave Time:18:53.27
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

394

Jacob Estabrook

10

23

23

17:49.80

17:49.80

0:00.00

2

396

Jacob Moberly

9

25

48

17:53.72

35:43.52

0:03.92

3

395

Jacob James

9

66

114

18:56.47

54:39.99

1:06.67

4

393

Sam Brockschmidt

9

89

203

19:35.20

1:14:15.19

1:45.40

5

397

Josh Rooney

10

106

309

20:11.18

1:34:26.37

2:21.38

6

399

Ethan Welch

9

115

424

20:41.72

1:55:08.09

2:51.92

7

398

Michael Saxer

9

119

543

20:54.91

2:16:03.00

3:05.11

 
Team - Belleville (West) Finish Position - 12
Team Score (places): 326 Team Score (times):1:34:28.33 Ave Time:18:53.67
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

72

Brian Gichuru

10

10

10

17:10.47

17:10.47

0:00.00

2

77

Nate Robben

10

55

65

18:42.66

35:53.13

1:32.19

3

73

Ian Kern

10

76

141

19:12.52

55:05.65

2:02.05

4

74

Ethan Lamons

10

88

229

19:34.21

1:14:39.86

2:23.74

5

76

Lucas Robben

9

97

326

19:48.47

1:34:28.33

2:38.00

6

75

Brendan Preston

10

108

434

20:14.01

1:54:42.34

3:03.54

 
Team - Carbondale Finish Position - 13
Team Score (places): 331 Team Score (times):1:35:06.00 Ave Time:19:01.20
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

175

Atlantis Green

10

1

1

16:29.54

16:29.54

0:00.00

2

179

Kylan Rottinghaus

9

6

7

16:50.01

33:19.55

0:20.47

3

180

Shawn Veras

9

85

92

19:30.27

52:49.82

3:00.73

4

174

Vern Beck

9

116

208

20:46.55

1:13:36.37

4:17.01

5

177

Zeyad Moustafa

9

123

331

21:29.63

1:35:06.00

5:00.09

6

176

Keinon McBride

9

125

456

21:30.88

1:56:36.88

5:01.34

 
Team - Freeburg Finish Position - 14
Team Score (places): 349 Team Score (times):1:35:19.85 Ave Time:19:03.97
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

315

Craig Collier

10

57

57

18:44.84

18:44.84

0:00.00

2

320

Luke Worley

10

60

117

18:49.21

37:34.05

0:04.37

3

316

Ben Fiedler

9

64

181

18:52.68

56:26.73

0:07.84

4

317

Jared Holliday

10

73

254

19:09.47

1:15:36.20

0:24.63

5

319

Nathan Mueller

10

95

349

19:43.65

1:35:19.85

0:58.81

6

318

Owen Holliday

10

101

450

19:57.10

1:55:16.95

1:12.26

7

314

Ian Alberts

10

109

559

20:18.47

2:15:35.42

1:33.63

 
Team - Sacred Heart-Griffin Finish Position - 15
Team Score (places): 352 Team Score (times):1:35:28.39 Ave Time:19:05.68
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

592

Andrei Tarter

10

53

53

18:41.80

18:41.80

0:00.00

2

588

Matt Eberding

10

69

122

19:00.04

37:41.84

0:18.24

3

586

Michael Bracco

9

72

194

19:07.78

56:49.62

0:25.98

4

590

Jacob Pohlman

10

74

268

19:09.54

1:15:59.16

0:27.74

5

591

Billy Swift

9

84

352

19:29.23

1:35:28.39

0:47.43

6

587

Killian Davis

9

105

457

20:10.12

1:55:38.51

1:28.32

7

589

Peter Harvey

10

113

570

20:38.36

2:16:16.87

1:56.56

 
Team - Chatham (Glenwood) Finish Position - 16
Team Score (places): 360 Team Score (times):1:38:29.25 Ave Time:19:41.85
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

201

Jack Carnduff

10

18

18

17:26.79

17:26.79

0:00.00

2

205

Jacob Olson

10

29

47

17:58.90

35:25.69

0:32.11

3

207

Eli Rudin

9

45

92

18:28.62

53:54.31

1:01.83

4

204

Cody Miner

10

129

221

21:38.76

1:15:33.07

4:11.97

5

206

Aaron Peck

9

139

360

22:56.18

1:38:29.25

5:29.39

6

203

Tyler LeMasters

9

142

502

26:13.45

2:04:42.70

8:46.66

 
Team - Wood River (East Alton-W.R.) Finish Position - 17
Team Score (places): 425 Team Score (times):1:38:42.74 Ave Time:19:44.55
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

700

Matthew Shea

9

26

26

17:55.04

17:55.04

0:00.00

2

701

Brendon Springman

10

80

106

19:19.97

37:15.01

1:24.93

3

697

Zac Lafferty

10

81

187

19:23.00

56:38.01

1:27.96

4

696

Dustin Hearring

9

111

298

20:26.22

1:17:04.23

2:31.18

5

702

Chase Wallendorff

9

127

425

21:38.51

1:38:42.74

3:43.47

6

699

Jacob Mustain

9

133

558

22:10.26

2:00:53.00

4:15.22

7

698

Luke Lile

11

141

699

25:08.87

2:26:01.87

7:13.83

 
Team - Highland Finish Position - 18
Team Score (places): 451 Team Score (times):1:38:19.40 Ave Time:19:39.88
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

378

Brock Schrage

10

78

78

19:13.84

19:13.84

0:00.00

2

376

Jacob Plocher

10

82

160

19:23.94

38:37.78

0:10.10

3

375

Caleb Machuca

9

86

246

19:31.94

58:09.72

0:18.10

4

374

Ben Geppert

10

102

348

20:04.62

1:18:14.34

0:50.78

5

377

Nick Schaible

9

103

451

20:05.06

1:38:19.40

0:51.22

6

379

Seth Schwappach

9

110

561

20:23.19

1:58:42.59

1:09.35

7

373

Brett Cochran

10

112

673

20:32.22

2:19:14.81

1:18.38

 
Team - Troy (Triad) Finish Position - 19
Team Score (places): 507 Team Score (times):1:42:06.02 Ave Time:20:25.20
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

649

Adam Lawson

9

54

54

18:42.27

18:42.27

0:00.00

2

658

Zach Jung

10

93

147

19:43.54

38:25.81

1:01.27

3

657

Andrew Gillum-Polanski

10

104

251

20:07.92

58:33.73

1:25.65

4

659

Jaskson Saffel

9

126

377

21:34.47

1:20:08.20

2:52.20

5

660

Zack Winslow

9

130

507

21:57.82

1:42:06.02

3:15.55

6

656

Ryan D'Antonio

10

137

644

22:51.10

2:04:57.12

4:08.83

 
Team - Belleville (East) Finish Position - 20
Team Score (places): 550 Team Score (times):1:44:21.71 Ave Time:20:52.34
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

50

Ncholas Hill

9

71

71

19:06.81

19:06.81

0:00.00

2

51

Jackson Howell

9

94

165

19:43.59

38:50.40

0:36.78

3

48

Matthew Erb

10

122

287

21:26.68

1:00:17.08

2:19.87

4

52

Dylan Martin

9

131

418

21:57.86

1:22:14.94

2:51.05

5

54

Austin Thurman

10

132

550

22:06.77

1:44:21.71

2:59.96

 
Team - Metro-East Lutheran Finish Position - 21
Team Score (places): 568 Team Score (times):1:44:39.41 Ave Time:20:55.88
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

471

Thomas Schroader

10

83

83

19:25.57

19:25.57

0:00.00

2

466

Darion Brooks

9

98

181

19:50.75

39:16.32

0:25.18

3

468

Christian Engelbrecht

10

118

299

20:53.66

1:00:09.98

1:28.09

4

469

Jacob Jump

10

134

433

22:14.18

1:22:24.16

2:48.61

5

465

Adam Behrhorst

10

135

568

22:15.25

1:44:39.41

2:49.68

6

467

Ben Eigenbrodt

10

138

706

22:55.46

2:07:34.87

3:29.89

7

470

Ian Key

10

143

849

30:25.52

2:38:00.39

10:59.95

 
Team - Granite City Finish Position - 22
Team Score (places): 605 Team Score (times):1:47:54.30 Ave Time:21:34.86
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

352

Kariem Ali

10

96

96

19:44.49

19:44.49

0:00.00

2

356

Tyler Tindall

9

117

213

20:48.64

40:33.13

1:04.15

3

354

Isaiah Mizell

9

124

337

21:30.07

1:02:03.20

1:45.58

4

353

Jack Blomme

9

128

465

21:38.59

1:23:41.79

1:54.10

5

355

Zach Shields

9

140

605

24:12.51

1:47:54.30

4:28.02

 
Team - Bethalto (Civic Memorial) Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

93

Alex Killebrew

10

Less Than 5

 

22:23.74

22:23.74

0:00.00

 
Team - Breese (Mater Dei) Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

127

Mitchell Wilke

10

Less Than 5

 

21:09.04

21:09.04

0:00.00

2

125

Tyler Fritch

10

Less Than 5

 

24:04.42

45:13.46

2:55.38

 
Team - Columbia Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

243

Ian McCarty

10

Less Than 5

 

18:52.15

18:52.15

0:00.00

2

241

Nick Bahr

9

Less Than 5

 

20:36.34

39:28.49

1:44.19

3

242

Josh Foster

9

Less Than 5

 

22:50.98

1:02:19.47

3:58.83

4

245

Eli Smith

9

Less Than 5

 

24:59.59

1:27:19.06

6:07.44

 
Team - First Baptist Academy Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

292

David Johnson

9

Less Than 5

 

19:27.90

19:27.90

0:00.00

2

291

Paul Carter

10

Less Than 5

 

20:45.81

40:13.71

1:17.91

 
Team - Mascoutah Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

445

Patrick Thompson

9

Less Than 5

 

20:43.29

20:43.29

0:00.00

2

443

Daniel Martin

10

Less Than 5

 

20:51.69

41:34.98

0:08.40

3

444

John Paterline

9

Less Than 5

 

23:42.18

1:05:17.16

2:58.89

4

442

Ryan Davis

10

Less Than 5

 

24:59.49

1:30:16.65

4:16.20

 
Team - Mc Cluer North Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

453

Clinton Hefner

10

Less Than 5

 

18:00.30

18:00.30

0:00.00

2

452

Jacob Domingez

9

Less Than 5

 

19:13.42

37:13.72

1:13.12

 
Team - Piasa (Southwestern) Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

527

Grant Seniker

9

Less Than 5

 

21:19.19

21:19.19

0:00.00

 
Team - Roxana Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

563

David Loeffen

11

Less Than 5

 

20:28.52

20:28.52

0:00.00

2

564

Jazz Richardson

10

Less Than 5

 

24:49.68

45:18.20

4:21.16

 
Team - Waterloo Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

688

Noah Hays

10

Less Than 5

 

18:09.35

18:09.35

0:00.00

2

686

Joe Daab

10

Less Than 5

 

18:17.70

36:27.05

0:08.35

3

687

Eli Dodd

9

Less Than 5

 

18:55.89

55:22.94

0:46.54

Overall Finish List - Girls

Girls Varsity 3 Mile

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

1

1

665

Elise Marker Villa Duchesne

18:31.75

6:10/M

12

 

2

2

380

Emma Chelsvig Jacksonville

18:42.66

6:14/M

12

 

3

3

264

Lizzie Lynn Edwardsville

18:57.93

6:19/M

12

 

4

4

491

Sarah Duffy O'Fallon

19:15.31

6:25/M

11

 

5

(< 5)

613

Aly Goff Springfield

19:17.18

6:26/M

11

 

6

5

362

Jayden Shelton Highland

19:21.51

6:27/M

12

 

7

6

566

Bridget McClain Sacred Heart-Griffin

19:23.13

6:28/M

12

 

8

7

181

Demi Dixon Chatham (Glenwood)

19:23.44

6:28/M

10

 

9

8

473

Kate Bushue Mt. Vernon

19:24.61

6:28/M

10

 

10

9

83

Alex Singleton Bethalto (Civic Memorial)

19:26.58

6:29/M

11

 

11

10

265

Rachel Schoenecker Edwardsville

19:27.59

6:29/M

11

 

12

11

263

Julianna Determan Edwardsville

19:28.15

6:29/M

10

 

13

12

260

Kennison Adams Edwardsville

19:30.10

6:30/M

9

 

14

13

261

Haley Allard Edwardsville

19:36.02

6:32/M

9

 

15

14

638

Maddie Keller Troy (Triad)

19:36.88

6:32/M

9

 

16

15

662

Hannah Billings Villa Duchesne

19:37.27

6:32/M

12

 

17

16

183

Cassady Garner Chatham (Glenwood)

19:39.80

6:33/M

11

 

18

(< 5)

614

Sophia Gullo Springfield

19:39.85

6:33/M

11

 

19

17

186

Erica Rideout Chatham (Glenwood)

19:41.41

6:34/M

12

 

20

18

663

Hannah Deines Villa Duchesne

19:42.17

6:34/M

11

 

21

19

639

Abigail Richter Troy (Triad)

19:42.46

6:34/M

11

 

22

20

299

Kayla Whitworth Freeburg

19:45.64

6:35/M

9

 

23

21

57

Olivia Horton Belleville (West)

19:46.54

6:35/M

12

 

24

22

493

Hannah Nabb O'Fallon

19:49.65

6:36/M

11

 

25

23

489

Tami Cardenas O'Fallon

19:51.78

6:37/M

12

 

26

24

298

Emily Marler Freeburg

19:56.42

6:39/M

12

 

27

25

114

Sophia Lager Breese (Mater Dei)

20:02.36

6:41/M

10

 

28

26

488

Angela Buch O'Fallon

20:03.57

6:41/M

12

 

29

27

363

Sarah Beth Wiegman Highland

20:04.22

6:41/M

10

 

30

28

386

Morgan Suttles Jacksonville

20:11.72

6:44/M

9

 

31

29

492

Noelle Gilster O'Fallon

20:15.39

6:45/M

12

 

32

30

30

Sydney Hartung Belleville (East)

20:18.11

6:46/M

10

 

33

(< 5)

612

Jillian Cole Springfield

20:19.32

6:46/M

12

 

34

31

361

Taylor Prusa Highland

20:22.14

6:47/M

12

 

35

32

262

Colleen Corkery Edwardsville

20:23.38

6:48/M

11

 

36

33

31

Haley Inyart Belleville (East)

20:26.66

6:49/M

11

 

37

34

490

Caityln Clinton O'Fallon

20:28.25

6:49/M

11

 

38

35

108

Sarah Faust Breese (Mater Dei)

20:28.93

6:49/M

12

 

39

36

383

Allison Hewitt Jacksonville

20:32.86

6:51/M

12

 

40

37

156

Kaylee Fann Carbondale

20:38.61

6:53/M

10

 

41

38

187

Marissa Rios Chatham (Glenwood)

20:39.13

6:53/M

10

 

42

39

56

Sarah Dintleman Belleville (West)

20:41.25

6:54/M

11

 

43

(< 5)

674

Whitney Liefer Waterloo

20:44.35

6:55/M

11

 

44

40

711

Jada Marshall East St. Louis

20:44.85

6:55/M

10

 

45

41

295

Ashley Gilmore Freeburg

20:45.57

6:55/M

10

 

46

42

29

Sarah Gompers Belleville (East)

20:54.44

6:58/M

11

 

47

(< 5)

423

Mackenzie Dixon Mascoutah

20:55.95

6:58/M

10

 

48

43

113

Sophie Kuhl Breese (Mater Dei)

20:56.93

6:59/M

10

 

49

44

494

Annie Roberts O'Fallon

20:57.31

6:59/M

10

 

50

45

111

Melina Isaak Breese (Mater Dei)

20:57.44

6:59/M

9

 

51

46

266

Katelyn Singh Edwardsville

20:57.62

6:59/M

9

 

52

47

640

Madi Walter Troy (Triad)

20:58.59

6:59/M

9

 

53

48

528

Lexi Bordewick Quincy

20:59.03

7:00/M

12

 

54

49

159

Madeline Johnson Carbondale

21:02.24

7:01/M

12

 

55

(< 5)

288

Becca Starrett First Baptist Academy

21:02.30

7:01/M

12

 

56

50

534

Charly Wollaston Quincy

21:04.38

7:01/M

10

 

57

51

567

Meghan McClain Sacred Heart-Griffin

21:04.94

7:01/M

12

 

58

52

182

Armonty Flynn Chatham (Glenwood)

21:05.25

7:02/M

9

 

59

53

109

Abby Haag Breese (Mater Dei)

21:05.49

7:02/M

11

 

60

54

664

Nina Kaiser Villa Duchesne

21:07.18

7:02/M

11

 

61

55

112

Amy Krebs Breese (Mater Dei)

21:07.88

7:02/M

11

 

62

56

661

Anna Bax Villa Duchesne

21:08.33

7:03/M

11

 

63

57

530

Kendall Marks Quincy

21:08.92

7:03/M

9

 

64

58

294

Kristen Collier Freeburg

21:10.20

7:03/M

10

 

65

59

533

Chaney Wollaston Quincy

21:12.04

7:04/M

9

 

66

60

184

Colleen Gleason Chatham (Glenwood)

21:12.64

7:04/M

10

 

67

61

55

Milie Alejo Belleville (West)

21:15.53

7:05/M

12

 

68

62

296

Grace Grimshaw Freeburg

21:18.22

7:06/M

9

 

69

63

565

Erin Faloon Sacred Heart-Griffin

21:19.19

7:06/M

12

 

70

(< 5)

231

Ashley Myers Columbia

21:21.32

7:07/M

12

 

71

64

1

Becca Adney Alton (Sr.)

21:21.99

7:07/M

12

 

72

65

157

Mary Goodale Carbondale

21:22.85

7:07/M

10

 

73

66

337

Kori Nesbit Granite City

21:23.15

7:08/M

11

 

74

(< 5)

209

Kaitlyn Frisbee Collinsville

21:23.30

7:08/M

12

 

75

67

28

Cassady Anderson Belleville (East)

21:24.30

7:08/M

10

 

76

68

551

Kyrston Scifres Roxana

21:24.37

7:08/M

11

 

77

69

710

LaJeanae Keltee East St. Louis

21:25.92

7:08/M

11

 

78

70

33

Seleiya Wilson Belleville (East)

21:26.32

7:09/M

9

 

79

71

340

Bailey Whitehead Granite City

21:28.86

7:09/M

9

 

80

72

716

Rhonisha Rines East St. Louis

21:28.92

7:09/M

11

 

81

73

384

Jocelyn Murphy Jacksonville

21:30.01

7:10/M

9

 

82

74

158

Sam Goodale Carbondale

21:30.93

7:10/M

12

 

83

(< 5)

210

Addie Moore Collinsville

21:32.94

7:11/M

10

 

84

75

359

Courtney Hengehold Highland

21:33.64

7:11/M

10

 

85

76

160

Claire Kippenbrock Carbondale

21:37.07

7:12/M

9

 

86

77

474

Savannah Childers Mt. Vernon

21:39.90

7:13/M

9

 

87

78

549

Shalyn Edwards Roxana

21:41.62

7:14/M

10

 

88

79

382

Katelyn Halligan Jacksonville

21:41.90

7:14/M

12

 

89

80

155

Suzanna DelRio Carbondale

21:43.63

7:14/M

11

 

90

81

635

Katie Chase Troy (Triad)

21:46.00

7:15/M

9

 

91

82

454

Gretchen Engelbrecht Metro-East Lutheran

21:51.79

7:17/M

12

 

92

83

336

Alexandra McLaren Granite City

21:53.11

7:18/M

9

 

93

84

708

Precious Hudspeth East St. Louis

21:55.77

7:18/M

11