2014 Edwardsville Invitational

September 20, 2014


Endurance Race Timing http://enduranceracetiming.com

Table of Contents

Finish List - Girls - Girls Varsity 5K - Cross Country
Finish List - Girls - Girls JV 5K - Cross Country
Team Summary - Girls - Girls Varsity 5K - Cross Country
Team Summary - Girls - Girls JV 5K - Cross Country
Team Detail - Girls - Girls Varsity 5K - Cross Country
Team Detail - Girls - Girls JV 5K - Cross Country
Finish List - Boys - Boys Varsity 5K - Cross Country
Finish List - Boys - Boys JV 5K - Cross Country
Team Summary - Boys - Boys Varsity 5K - Cross Country
Team Summary - Boys - Boys JV 5K - Cross Country
Team Detail - Boys - Boys Varsity 5K - Cross Country
Team Detail - Boys - Boys JV 5K - Cross Country
Top

Overall Finish List - Boys

Boys Varsity 5K

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

1

1

325

Brydon Groves-Scott Edwardsville

16:10.07

5:13/M

12

 

2

2

333

Wes Schoenthal Edwardsville

16:17.67

5:15/M

12

 

3

3

394

Sean Conlin Ft Zumwalt East

16:24.50

5:17/M

12

 

4

4

168

Cory Landon Carlinville

16:35.42

5:21/M

11

 

5

5

782

Henry Huff Lutheran

16:37.09

5:22/M

12

 

6

6

187

Harrison Thomas Carterville

16:39.01

5:22/M

11

 

7

7

924

Arthur Chan St Charles

16:40.07

5:23/M

12

 

8

8

998

Cole Rodenberg Waterloo

16:40.55

5:23/M

12

 

9

9

923

Alfred Chan St Charles

16:41.72

5:23/M

12

 

10

10

995

Lance Mueller Waterloo

16:55.58

5:27/M

12

 

11

11

142

Atlantis Green Carbondale

17:05.40

5:31/M

10

 

12

12

334

Joe Shannon Edwardsville

17:07.10

5:31/M

12

 

13

13

166

Nolan Krepie Carlinville

17:10.50

5:32/M

11

 

14

14

332

Zain Pyarali Edwardsville

17:11.85

5:33/M

12

 

15

15

60

Brian Gichuru Belleville (West)

17:21.32

5:36/M

10

 

16

16

206

Henry Sills Champaign (Central)

17:23.16

5:36/M

11

 

17

17

1000

Will Zeisset Waterloo

17:27.59

5:38/M

12

 

18

18

144

Kylan Rottinghaus Carbondale

17:31.99

5:39/M

9

 

19

19

813

Nate Montemayor Mascoutah

17:32.98

5:39/M

10

 

20

20

956

Levi Krauss St Vincent

17:33.03

5:40/M

11

 

21

21

32

Arie Macias Alton (Sr.)

17:37.62

5:41/M

10

 

22

22

480

Ben Flowers Jerseyville

17:44.82

5:43/M

10

 

23

23

34

Evan Rathgeb Alton (Sr.)

17:45.78

5:44/M

10

 

24

24

201

Isaac Kasten Champaign (Central)

17:46.63

5:44/M

12

 

25

25

326

Hunter Hessler Edwardsville

17:52.70

5:46/M

12

 

26

26

184

Austin Knight Carterville

17:53.90

5:46/M

9

 

27

27

815

Daniel Pearson Mascoutah

17:54.70

5:46/M

11

 

28

28

207

Riley Staab Champaign (Central)

17:55.27

5:47/M

12

 

29

29

230

Alex Reed Collinsville

17:59.80

5:48/M

12

 

30

30

202

Zack MacAdam Champaign (Central)

18:01.21

5:49/M

11

 

31

31

324

Zach Gabel Edwardsville

18:02.75

5:49/M

12

 

32

32

121

Chris Stanley Cahokia

18:02.87

5:49/M

10

 

33

33

82

Ryan Gunter Bethalto (Civic Memorial)

18:04.19

5:50/M

12

 

34

34

104

Chris Mcgee Cahokia

18:08.47

5:51/M

11

 

35

35

327

Jack Lever Edwardsville

18:11.62

5:52/M

12

 

36

36

931

Simon Schappe St Charles

18:12.74

5:52/M

11

 

37

37

786

Connor Stahl Lutheran

18:14.74

5:53/M

11

 

38

38

957

John Lipe St Vincent

18:18.15

5:54/M

12

 

39

39

955

Isaac Baer St Vincent

18:18.52

5:54/M

11

 

40

40

487

Mike Roach Jerseyville

18:25.27

5:56/M

11

 

41

(> 7)

330

Dalton Masterson Edwardsville

18:29.08

5:58/M

12

 

42

41

248

Kristian Avise- Rouse Columbia

18:32.11

5:59/M

11

 

43

42

432

Hayden Smart Highland

18:32.46

5:59/M

11

 

44

43

56

Hunter Cason Belleville (West)

18:32.86

5:59/M

11

 

45

44

928

Brian Redlawsk St Charles

18:35.20

6:00/M

11

 

46

(< 5)

456

Will Brockschmidt Jacksonville

18:35.43

6:00/M

12

 

47

45

788

Cody Williams Lutheran

18:38.38

6:01/M

10

 

48

46

198

Noah Brunson Champaign (Central)

18:40.74

6:01/M

9

 

49

(< 5)

869

Brandon Myatt Piasa (Southwestern)

18:41.90

6:02/M

11

 

50

47

739

Jeremy Pinson John Burroughs

18:44.71

6:03/M

11

 

51

48

29

Sam Gentelin Alton (Sr.)

18:46.51

6:03/M

10

 

52

49

930

Wilson Rosner St Charles

18:46.83

6:03/M

10

 

53

50

169

Jason Landon Carlinville

18:47.87

6:04/M

9

 

54

(> 7)

320

Nick Aramowicz Edwardsville

18:50.57

6:05/M

11

 

55

(< 5)

212

Alec Burdel Chester

18:51.30

6:05/M

12

 

56

(> 7)

323

Connor Dunaway Edwardsville

18:53.25

6:05/M

12

 

57

(< 5)

881

Trevor Buckner Sparta

18:58.56

6:07/M

11

 

58

51

489

Mark Wendell Jerseyville

19:00.46

6:08/M

11

 

59

52

433

Trevor White Highland

19:00.57

6:08/M

12

 

60

53

738

Zane Norton John Burroughs

19:02.65

6:08/M

12

 

61

54

735

Dylan Lee John Burroughs

19:02.66

6:08/M

11

 

62

55

228

Drake Claxton Collinsville

19:02.85

6:08/M

11

 

63

56

431

Grant Riggs Highland

19:04.87

6:09/M

12

 

64

57

28

Alex Davis Alton (Sr.)

19:07.10

6:10/M

10

 

65

58

65

Josh McGinnis Belleville (West)

19:09.20

6:11/M

12

 

66

59

403

Simeon Thomas Ft Zumwalt East

19:09.77

6:11/M

12

 

67

60

812

Julian Johnson Mascoutah

19:10.36

6:11/M

11

 

68

61

200

Tom Hubbard Champaign (Central)

19:16.11

6:13/M

12

 

69

62

485

Jarrick Lumma Jerseyville

19:16.63

6:13/M

12

 

70

63

227

Jacob Bednara Collinsville

19:17.10

6:13/M

11

 

71

64

810

Jay Gray Mascoutah

19:18.46

6:14/M

12

 

72

65

400

Cameron Rodman Ft Zumwalt East

19:20.92

6:14/M

10

 

73

66

165

Charles Helton IV Carlinville

19:21.03

6:15/M

9

 

74

(< 5)

459

Alec Pilarte Jacksonville

19:21.52

6:15/M

12

 

75

67

430

Zach Plocher Highland

19:22.37

6:15/M

12

 

76

68

63

Ian Kern Belleville (West)

19:25.88

6:16/M

10

 

77

69

399

Austin Perkins Ft Zumwalt East

19:30.39

6:17/M

10

 

78

70

139

Kyle Bathgate Carbondale

19:32.49

6:18/M

12

 

79

71

395

David Gengenbacher Ft Zumwalt East

19:32.75

6:18/M

10

 

80

72

91

Frank Trost Bethalto (Civic Memorial)

19:34.39

6:19/M

11

 

81

73

959

Zach Schumer St Vincent

19:35.44

6:19/M

12

 

82

74

70

Nate Robben Belleville (West)

19:35.79

6:19/M

10

 

83

75

140

Nehemiah Brown Carbondale

19:38.17

6:20/M

11

 

84

76

398

Ben Palmer Ft Zumwalt East

19:38.34

6:20/M

10

 

85

77

393

Josh Carr Ft Zumwalt East

19:38.57

6:20/M

10

 

86

78

821

Zach Wood Mascoutah

19:45.18

6:22/M

11

 

87

79

170

Samuel Mock Carlinville

19:46.63

6:23/M

9

 

88

80

479

Ethan Cowell Jerseyville

19:47.07

6:23/M

12

 

89

81

105

Chris Raymond Cahokia

19:47.53

6:23/M

11

 

90

82

180

Joe Bybee Carterville

19:47.91

6:23/M

12

 

91

(> 7)

401

Bailey Strum Ft Zumwalt East

19:48.86

6:23/M

12

 

92

83

233

Bryce Whitehead Collinsville

19:51.64

6:24/M

12

 

93

84

254

Josh Thompson Columbia

19:52.30

6:25/M

11

 

94

85

276

Dashawn Baldwin East St. Louis

19:52.38

6:25/M

11

 

95

86

999

Blake Rusteberg Waterloo

19:53.25

6:25/M

11

 

96

87

145

Shawn Veras Carbondale

19:54.63

6:25/M

9

 

97

88

734

Liam Donovan John Burroughs

19:57.22

6:26/M

10

 

98

89

250

Andrew Hoguet Columbia

19:57.77

6:26/M

11

 

99

90

64

Ethan Lamons Belleville (West)

19:57.98

6:26/M

10

 

100

91

138

Xavier Barrera Carbondale

19:58.50

6:26/M

12

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

101

92

961

Andrew Lipe St Vincent

20:00.90

6:27/M

9

 

102

93

255

Jared Wicklein Columbia

20:05.96

6:29/M

11

 

103

(< 5)

882

Tra Edmondson Sparta

20:08.48

6:30/M

12

 

104

(< 5)

883

Dylan Heuther Sparta

20:10.04

6:30/M

12

 

105

94

784

Ben Nissing Lutheran

20:10.98

6:30/M

 

106

(< 5)

214

Tyler Knop Chester

20:11.37

6:31/M

12

 

107

95

62

Peter Hobson Belleville (West)

20:15.57

6:32/M

12

 

108

96

429

Trevor Langhauser Highland

20:15.83

6:32/M

12

 

109

97

809

Kaleb Dabbs Mascoutah

20:16.33

6:32/M

9

 

110

(> 7)

331

Andrew Nolen Edwardsville

20:16.54

6:32/M

12

 

111

98

109

Ja'mari Ward Cahokia

20:17.20

6:33/M

11

 

112

(> 7)

404

Thien Long Vu Ft Zumwalt East

20:19.11

6:33/M

12

 

113

99

814

Robert Paz Mascoutah

20:19.54

6:33/M

11

 

114

100

188

Trevor Williamson Carterville

20:23.55

6:35/M

10

 

115

101

185

Dalton Rea Carterville

20:24.47

6:35/M

11

 

116

102

927

Sam Mosher St Charles

20:26.12

6:35/M

11

 

117

103

7

Chase Bittle Althoff Catholic

20:26.36

6:35/M

9

 

118

(< 5)

213

Ted Knop Chester

20:28.67

6:36/M

12

 

119

(> 7)

58

Nick Foster Belleville (West)

20:28.99

6:36/M

11

 

120

104

290

Keonte Pearson East St. Louis

20:28.99

6:36/M

10

 

121

105

484

Nick Loepker Jerseyville

20:32.27

6:37/M

11

 

122

106

8

Danny Braunagel Althoff Catholic

20:39.94

6:40/M

9

 

123

107

231

Clay Stephens Collinsville

20:40.38

6:40/M

12

 

124

108

427

Zach Chapman Highland

20:41.40

6:40/M

12

 

125

109

960

Sam Baer St Vincent

20:43.45

6:41/M

10

 

126

110

37

Jacob Smith Alton (Sr.)

20:46.09

6:42/M

9

 

127

111

33

Tim McCarvey Alton (Sr.)

20:46.35

6:42/M

12

 

128

112

780

Joshua Fruend Lutheran

20:49.01

6:43/M

 

129

(> 7)

69

Lucas Robben Belleville (West)

20:51.57

6:44/M

9

 

130

113

251

Ian McCarty Columbia

20:54.26

6:45/M

10

 

131

(> 7)

817

Micah Ritt Mascoutah

20:56.70

6:45/M

11

 

132

114

90

Jacob Troeckler Bethalto (Civic Memorial)

20:57.92

6:45/M

12

 

133

115

740

Zach Scmidt John Burroughs

21:01.43

6:47/M

11

 

134

116

88

Jarrett Lacquement Bethalto (Civic Memorial)

21:03.85

6:47/M

11

 

135

117

30

Christian Held Alton (Sr.)

21:08.28

6:49/M

11

 

136

118

89

Weihua Li Bethalto (Civic Memorial)

21:08.73

6:49/M

11

 

137

119

478

Andrew Bryden Jerseyville

21:11.31

6:50/M

10

 

138

120

183

Aaron Goffinet Carterville

21:12.05

6:50/M

12

 

139

(> 7)

396

Carson Heumphreus Ft Zumwalt East

21:13.31

6:51/M

12

 

140

121

781

Elliot Huff Lutheran

21:13.55

6:51/M

 

141

122

111

Dekota Blackson Cahokia

21:14.74

6:51/M

9

 

142

123

81

Henson Davidson Bethalto (Civic Memorial)

21:15.52

6:51/M

12

 

143

124

933

Zach Tiesling St Charles

21:15.81

6:51/M

11

 

144

125

997

Carter Pate Waterloo

21:18.72

6:52/M

11

 

145

126

294

Detray Westbrook East St. Louis

21:20.93

6:53/M

9

 

146

(> 7)

818

Justin Rogers Mascoutah

21:21.02

6:53/M

11

 

147

127

249

Nick Bahr Columbia

21:27.57

6:55/M

9

 

148

(> 7)

392

Alex Brookshire Ft Zumwalt East

21:29.17

6:56/M

12

 

149

128

743

Nick Kime John Burroughs

21:30.19

6:56/M

9

 

150

129

958

Brett Lottes St Vincent

21:32.76

6:57/M

12

 

151

130

232

Cameron Tanzyus Collinsville

21:35.81

6:58/M

11

 

152

131

162

Grayson Armour Carlinville

21:37.02

6:58/M

9

 

153

132

120

Brandon Roberson Cahokia

21:49.51

7:02/M

10

 

154

133

87

Alex Killebrew Bethalto (Civic Memorial)

21:50.95

7:03/M

10

 

155

(> 7)

59

John Gibson Belleville (West)

21:56.09

7:05/M

12

 

156

(> 7)

68

Isreal Renteria Belleville (West)

21:56.87

7:05/M

11

 

157

(> 7)

925

Andrew Henson St Charles

22:02.91

7:06/M

12

 

158

(> 7)

67

Brendan Preston Belleville (West)

22:12.01

7:10/M

10

 

159

(> 7)

35

Brandon Rose Alton (Sr.)

22:25.01

7:14/M

12

 

160

134

9

Jarrid Braunagel Althoff Catholic

22:25.06

7:14/M

11

 

161

135

785

Shane Pittman Lutheran

22:27.09

7:15/M

11

 

162

136

284

Cortez Harris East St. Louis

22:36.11

7:17/M

11

 

163

(> 7)

71

Jake Vallandingham Belleville (West)

22:37.58

7:18/M

12

 

164

137

113

Quano Gailes Cahokia

22:41.79

7:19/M

10

 

165

138

12

Chris Dunn Althoff Catholic

22:47.46

7:21/M

11

 

166

(< 5)

458

Ryan Eckstein Jacksonville

22:49.51

7:22/M

11

 

167

(> 7)

811

Cody Hardin Mascoutah

22:57.23

7:24/M

12

 

168

(> 7)

83

Chadd Harkey Bethalto (Civic Memorial)

23:02.26

7:26/M

12

 

169

(> 7)

787

Nathan Wilhelms Lutheran

23:10.89

7:28/M

11

 

170

(> 7)

807

Josh Breckel Mascoutah

23:13.02

7:29/M

11

 

171

(> 7)

85

Andrew Ickler Bethalto (Civic Memorial)

23:22.08

7:32/M

11

 

172

139

252

Gavin Phillips Columbia

23:24.08

7:33/M

11

 

173

(> 7)

114

Shaun Grace Cahokia

23:38.77

7:37/M

10

 

174

(> 7)

54

Deshaun Brown Belleville (West)

23:42.49

7:39/M

9

 

175

140

292

Demondre Smith East St. Louis

23:48.72

7:41/M

9

 

176

(> 7)

322

John Brandenburg Edwardsville

23:49.03

7:41/M

12

 

177

(> 7)

488

Robert Speidel Jerseyville

23:49.64

7:41/M

11

 

178

(> 7)

482

Kelby Kincaide Jerseyville

23:49.76

7:41/M

12

 

179

(> 7)

932

Kenny Sipe St Charles

23:50.79

7:41/M

12

 

180

(> 7)

321

Sam Bertels Edwardsville

23:58.18

7:44/M

12

 

181

(> 7)

819

Tyler Roman Mascoutah

24:04.04

7:46/M

11

 

182

(> 7)

112

Ray'von Chambers Cahokia

24:05.96

7:46/M

10

 

183

141

14

Nick Siegel Althoff Catholic

24:09.69

7:47/M

10

 

184

(> 7)

329

Joel Magee Edwardsville

24:10.58

7:48/M

12

 

185

(> 7)

929

Josh Roglon St Charles

24:31.61

7:55/M

12

 

186

(> 7)

27

Noah Baker Alton (Sr.)

24:33.88

7:55/M

11

 

187

(< 5)

866

Tyler Dorris Piasa (Southwestern)

25:37.76

8:16/M

11

 

188

(> 7)

783

Luke Lebeau Lutheran

25:41.18

8:17/M

 

189

142

737

Adam Martin John Burroughs

25:48.50

8:19/M

11

 

190

143

164

Seth Evans Carlinville

25:48.98

8:19/M

9

 

191

(> 7)

117

Chris Mcclain Cahokia

26:06.87

8:25/M

9

 

192

(> 7)

921

John Brockschmitt St Charles

26:32.57

8:34/M

11

 

193

144

10

Camronn Clemons Althoff Catholic

27:02.33

8:43/M

10

 

194

145

11

Andrew Dori Althoff Catholic

27:08.54

8:45/M

11

 

195

(> 7)

481

Jacob Hampton Jerseyville

27:34.52

8:54/M

9

 

196

(> 7)

167

Jack Kufa Carlinville

27:53.64

9:00/M

10

 

197

(> 7)

118

James McClain Cahokia

28:29.85

9:11/M

10

 

198

(> 7)

66

Garrett McNally Belleville (West)

28:41.74

9:15/M

9

 

 
Top

Overall Finish List - Boys

 

Boys JV 5K

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

1

1

464

Jacob Moberly Jacksonville

18:30.42

5:58/M

9

 

2

2

239

Brendan Peterson Collinsville

18:42.62

6:02/M

10

 

3

3

887

Jordan Lee Sparta

18:45.15

6:03/M

10

 

4

4

349

Jacob Schoenthal Edwardsville

18:45.45

6:03/M

10

 

5

5

348

Luke Raffaelle Edwardsville

18:51.77

6:05/M

10

 

6

6

289

Kortez Matthews East St. Louis

18:55.44

6:06/M

9

 

7

7

462

Jacob Estabrook Jacksonville

18:57.73

6:07/M

10

 

8

8

463

Jacob James Jacksonville

18:59.04

6:07/M

9

 

9

9

761

Ryan Poggenpohl Litchfield

19:01.28

6:08/M

 

10

10

279

Corey Jones East St. Louis

19:13.47

6:12/M

10

 

11

11

340

Tyler Farrar Edwardsville

19:14.64

6:12/M

10

 

12

12

1013

Ty Durbin Litchfield

19:25.70

6:16/M

10

 

13

13

888

Cameron Martin Sparta

19:25.99

6:16/M

9

 

14

14

343

Sam McCormick Edwardsville

19:29.58

6:17/M

10

 

15

(< 5)

1003

Noah Hays Waterloo

19:29.70

6:17/M

10

 

16

15

461

Jacob Covell Jacksonville

19:37.22

6:20/M

9

 

17

16

241

T.J. Verning Collinsville

19:42.05

6:21/M

9

 

18

17

438

Jacob Plocher Highland

19:44.34

6:22/M

10

 

19

18

341

Will Hengehold Edwardsville

19:45.45

6:22/M

9

 

20

19

885

Drew Byington Sparta

19:53.04

6:25/M

10

 

21

(< 5)

1001

Joe Daab Waterloo

19:55.85

6:25/M

10

 

22

20

234

Will Autenrieth Collinsville

20:02.63

6:28/M

10

 

23

21

460

Sam Brockschmidt Jacksonville

20:04.59

6:28/M

9

 

24

22

346

Holden Potter Edwardsville

20:09.21

6:30/M

9

 

25

(< 5)

1002

Eli Dodd Waterloo

20:14.82

6:32/M

9

 

26

23

355

Nick Trueb Edwardsville

20:17.37

6:33/M

9

 

27

24

235

Ben Carlson Collinsville

20:21.49

6:34/M

10

 

28

25

236

Robert Frisbee Collinsville

20:28.73

6:36/M

10

 

29

26

935

Reid Bayliss St Charles

20:32.30

6:37/M

10

 

30

(> 7)

338

Kevin Cushing Edwardsville

20:34.56

6:38/M

9

 

31

27

286

Michael Hudspeth East St. Louis

20:43.71

6:41/M

10

 

32

28

293

Joshua Tolson East St. Louis

20:50.42

6:43/M

10

 

33

29

437

Caleb Machuca Highland

20:56.30

6:45/M

9

 

34

(> 7)

353

Grant Theide Edwardsville

21:01.85

6:47/M

10

 

35

(< 5)

256

Josh Foster Columbia

21:10.40

6:50/M

9

 

36

30

441

Brock Schrage Highland

21:17.81

6:52/M

10

 

37

31

435

Ben Geppert Highland

21:19.78

6:53/M

10

 

38

32

434

Brett Cochran Highland

21:32.08

6:57/M

10

 

39

33

890

Hunter Schulein Sparta

21:35.65

6:58/M

9

 

40

(> 7)

347

Logan Pursell Edwardsville

21:39.15

6:59/M

9

 

41

34

240

Jacob Sewell Collinsville

21:40.13

6:59/M

9

 

42

35

825

Patrick Thompson Mascoutah

21:40.82

6:59/M

9

 

43

(> 7)

351

Thomas Siganga Edwardsville

21:41.41

7:00/M

9

 

44

36

408

Jake Gnolfo Ft Zumwalt East

21:43.59

7:00/M

10

 

45

37

414

Keegan Wiss Ft Zumwalt East

21:46.62

7:01/M

 

46

(< 5)

149

Zeyad Moustafa Carbondale

21:49.47

7:02/M

9

 

47

38

939

Cory Harrison St Charles

21:53.73

7:04/M

 

48

39

439

Nick Schaible Highland

22:00.25

7:06/M

9

 

49

40

762

Bailey Webster Litchfield

22:00.98

7:06/M

 

50

41

465

Josh Rooney Jacksonville

22:01.90

7:06/M

10

 

51

(> 7)

336

Mathew Barton Edwardsville

22:04.00

7:07/M

10

 

52

(< 5)

41

Daniel Boyd Alton (Sr.)

22:04.57

7:07/M

9

 

53

42

467

Ethan Welch Jacksonville

22:12.84

7:10/M

9

 

54

(> 7)

337

Raleigh Brazier Edwardsville

22:14.65

7:10/M

9

 

55

(> 7)

342

Cameron Johnston Edwardsville

22:23.97

7:13/M

10

 

56

43

285

Montez Holten East St. Louis

22:24.58

7:14/M

9

 

57

44

282

Delano Anderson East St. Louis

22:35.44

7:17/M

10

 

58

(> 7)

344

Andrew Meng Edwardsville

22:36.13

7:17/M

9

 

59

(< 5)

40

Alex Basler Alton (Sr.)

22:39.30

7:18/M

10

 

60

(> 7)

345

Keaton Poole Edwardsville

22:40.64

7:19/M

10

 

61

45

287

Anthony King East St. Louis

22:49.91

7:22/M

9

 

62

(< 5)

365

Paul Carter First Baptist Academy

22:59.09

7:25/M

10

 

63

(< 5)

962

Dominic Sauer St Vincent

23:01.89

7:25/M

9

 

64

46

442

Seth Schwappach Highland

23:02.15

7:26/M

9

 

65

(< 5)

871

Grant Seniker Piasa (Southwestern)

23:16.94

7:30/M

9

 

66

(< 5)

215

Mitchell Colonel Chester

23:19.25

7:31/M

9

 

67

(< 5)

747

Liam Storen John Burroughs

23:25.37

7:33/M

9

 

68

47

823

Daniel Martin Mascoutah

23:28.92

7:34/M

10

 

69

(< 5)

146

Vern Beck Carbondale

23:31.78

7:35/M

9

 

70

(< 5)

745

Ben Langton John Burroughs

23:34.68

7:36/M

9

 

71

48

411

Joe Mertz Ft Zumwalt East

23:34.68

7:36/M

 

72

(> 7)

350

Ryan Shustrin Edwardsville

23:35.74

7:36/M

9

 

73

(> 7)

436

Devin Korte Highland

23:36.36

7:37/M

9

 

74

(< 5)

147

Jeffrey Che Carbondale

23:41.73

7:38/M

9

 

75

(< 5)

43

Nick Northway Alton (Sr.)

23:43.99

7:39/M

9

 

76

(> 7)

356

Austin Turner Edwardsville

23:57.50

7:44/M

10

 

77

(< 5)

257

Eli Smith Columbia

24:19.47

7:51/M

9

 

78

49

410

Lawrence Leckrone Ft Zumwalt East

24:26.23

7:53/M

 

79

(> 7)

466

Michael Saxer Jacksonville

24:37.63

7:56/M

9

 

80

(< 5)

742

Tre Merritt III John Burroughs

24:41.60

7:58/M

9

 

81

(> 7)

443

Archie Schwehr Highland

24:45.26

7:59/M

10

 

82

(< 5)

42

Andrew Das Alton (Sr.)

24:48.85

8:00/M

10

 

83

(< 5)

748

Ben Tompras John Burroughs

24:56.17

8:03/M

9

 

84

50

237

David Garrison Collinsville

24:56.68

8:03/M

9

 

85

51

936

Bryce Gilbert St Charles

25:00.74

8:04/M

10

 

86

52

940

Dj Johnson St Charles

25:01.69

8:04/M

9

 

87

53

1012

Doug Carlisle Litchfield

25:08.72

8:06/M

 

88

54

884

Alex Bradshaw Sparta

25:18.25

8:10/M

10

 

89

55

889

Tyler Olpolka Sparta

25:20.20

8:10/M

9

 

90

56

824

John Paterline Mascoutah

25:22.21

8:11/M

9

 

91

(> 7)

339

Myles Daugherty Edwardsville

25:38.00

8:16/M

9

 

92

57

1014

Forest Kunz Litchfield

26:22.44

8:30/M

 

93

58

941

Kyle Kitzmann St Charles

26:28.11

8:32/M

9

 

94

(> 7)

444

Jacob White Highland

26:33.40

8:34/M

10

 

95

59

412

Josh Schlegel Ft Zumwalt East

26:47.55

8:38/M

 

96

(< 5)

963

Dane Wibbenmeyer St Vincent

27:17.53

8:48/M

10

 

97

(< 5)

362

Alex Loeffler Father McGivney

27:40.14

8:55/M

9

 

98

60

407

Tyler Garner Ft Zumwalt East

27:59.36

9:02/M

 

99

61

822

Ryan Davis Mascoutah

30:09.54

9:44/M

10

 

100

62

938

Josh Harber St Charles

30:09.89

9:44/M

9

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

101

63

820

Mitchel Sanker Mascoutah

31:57.36

10:18/M

11

 

102

64

808

Crane Chan Woo Mascoutah

32:30.86

10:29/M

11

 

103

65

409

Matthew Keohane Ft Zumwalt East

33:27.51

10:47/M

9

 

104

66

945

Payton Young St Charles

33:43.72

10:53/M

9

 

105

(< 5)

361

Konnor Klette Father McGivney

36:17.53

11:42/M

9

 

Top

Team Summary Report - Boys

Boys Varsity 5K

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

Edwardsville

54

1

2

12

14

25

31

35

 

 

Top 5 Times: 1:24:39.39

 

2

Champaign (Central)

144

16

24

28

30

46

61

 

 

Top 5 Times: 1:29:47.01

 

3

St Charles

145

7

9

36

44

49

102

124

 

 

Top 5 Times: 1:28:56.56

 

4

Carlinville

212

4

13

50

66

79

131

143

 

 

Top 5 Times: 1:31:41.45

 

5

Waterloo

246

8

10

17

86

125

 

 

Top 5 Times: 1:32:15.69

 

6

Mascoutah

248

19

27

60

64

78

97

99

 

 

Top 5 Times: 1:33:41.68

 

7

Jerseyville

255

22

40

51

62

80

105

119

 

 

Top 5 Times: 1:34:14.25

 

8

Belleville (West)

258

15

43

58

68

74

90

95

 

 

Top 5 Times: 1:34:05.05

 

9

Alton (Sr.)

259

21

23

48

57

110

111

117

 

 

Top 5 Times: 1:34:03.10

 

10

Carbondale

261

11

18

70

75

87

91

 

 

Top 5 Times: 1:33:42.68

 

11

St Vincent

262

20

38

39

73

92

109

129

 

 

Top 5 Times: 1:33:46.04

 

12

Ft Zumwalt East

267

3

59

65

69

71

76

77

 

 

Top 5 Times: 1:33:58.33

 

13

Lutheran

293

5

37

45

94

112

121

135

 

 

Top 5 Times: 1:34:30.20

 

14

Highland

313

42

52

56

67

96

108

 

 

Top 5 Times: 1:36:16.10

 

15

Carterville

315

6

26

82

100

101

120

 

 

Top 5 Times: 1:35:08.84

 

16

Collinsville

337

29

55

63

83

107

130

 

 

Top 5 Times: 1:36:51.77

 

17

John Burroughs

357

47

53

54

88

115

128

142

 

 

Top 5 Times: 1:37:48.67

 

18

Cahokia

367

32

34

81

98

122

132

137

 

 

Top 5 Times: 1:37:30.81

 

19

Columbia

420

41

84

89

93

113

127

139

 

 

Top 5 Times: 1:39:22.40

 

20

Bethalto (Civic Memorial)

453

33

72

114

116

118

123

133

 

 

Top 5 Times: 1:40:49.08

 

21

East St. Louis

591

85

104

126

136

140

 

 

Top 5 Times: 1:48:07.13

 

22

Althoff Catholic

622

103

106

134

138

141

144

145

 

 

Top 5 Times: 1:50:28.51

 

Inc.

Chester

3 finishers

 

 

 

Inc.

Jacksonville

3 finishers

 

 

 

Inc.

Piasa (Southwestern)

2 finishers

 

 

 

Inc.

Sparta

3 finishers

 

 

 
Top
 

Team Summary Report - Boys

Boys JV 5K

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

Edwardsville

52

4

5

11

14

18

22

23

 

 

Top 5 Times: 1:36:06.89

 

2

Jacksonville

52

1

7

8

15

21

41

42

 

 

Top 5 Times: 1:36:09.00

 

3

Collinsville

87

2

16

20

24

25

34

50

 

 

Top 5 Times: 1:39:17.52

 

4

East St. Louis

114

6

10

27

28

43

44

45

 

 

Top 5 Times: 1:42:07.62

 

5

Sparta

122

3

13

19

33

54

55

 

 

Top 5 Times: 1:44:58.08

 

6

Highland

139

17

29

30

31

32

39

46

 

 

Top 5 Times: 1:44:50.31

 

7

Litchfield

171

9

12

40

53

57

 

 

Top 5 Times: 1:51:59.12

 

8

St Charles

225

26

38

51

52

58

62

66

 

 

Top 5 Times: 1:58:56.57

 

9

Ft Zumwalt East

229

36

37

48

49

59

60

65

 

 

Top 5 Times: 1:58:18.67

 

10

Mascoutah

262

35

47

56

61

63

64

 

 

Top 5 Times: 2:12:38.85

 

Inc.

Alton (Sr.)

4 finishers

 

 

 

Inc.

Carbondale

3 finishers

 

 

 

Inc.

Chester

1 finishers

 

 

 

Inc.

Columbia

2 finishers

 

 

 

Inc.

Father McGivney

2 finishers

 

 

 

Inc.

First Baptist Academy

1 finishers

 

 

 

Inc.

John Burroughs

4 finishers

 

 

 

Inc.

Piasa (Southwestern)

1 finishers

 

 

 

Inc.

St Vincent

2 finishers

 

 

 

Inc.

Waterloo

3 finishers

 

 

 
 
Top

Final Team Results - Boys

Boys Varsity 5K

Team - Edwardsville Finish Position - 1
Team Score (places): 54 Team Score (times):1:24:39.39 Ave Time:16:55.88
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

325

Brydon Groves-Scott

12

1

1

16:10.07

16:10.07

0:00.00

2

333

Wes Schoenthal

12

2

3

16:17.67

32:27.74

0:07.60

3

334

Joe Shannon

12

12

15

17:07.10

49:34.84

0:57.03

4

332

Zain Pyarali

12

14

29

17:11.85

1:06:46.69

1:01.78

5

326

Hunter Hessler

12

25

54

17:52.70

1:24:39.39

1:42.63

6

324

Zach Gabel

12

31

85

18:02.75

1:42:42.14

1:52.68

7

327

Jack Lever

12

35

120

18:11.62

2:00:53.76

2:01.55

8

330

Dalton Masterson

12

More Than 7

 

18:29.08

2:19:22.84

2:19.01

9

320

Nick Aramowicz

11

More Than 7

 

18:50.57

2:38:13.41

2:40.50

10

323

Connor Dunaway

12

More Than 7

 

18:53.25

2:57:06.66

2:43.18

11

331

Andrew Nolen

12

More Than 7

 

20:16.54

3:17:23.20

4:06.47

12

322

John Brandenburg

12

More Than 7

 

23:49.03

3:41:12.23

7:38.96

13

321

Sam Bertels

12

More Than 7

 

23:58.18

4:05:10.41

7:48.11

14

329

Joel Magee

12

More Than 7

 

24:10.58

4:29:20.99

8:00.51

 
Team - Champaign (Central) Finish Position - 2
Team Score (places): 144 Team Score (times):1:29:47.01 Ave Time:17:57.40
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

206

Henry Sills

11

16

16

17:23.16

17:23.16

0:00.00

2

201

Isaac Kasten

12

24

40

17:46.63

35:09.79

0:23.47

3

207

Riley Staab

12

28

68

17:55.27

53:05.06

0:32.11

4

202

Zack MacAdam

11

30

98

18:01.21

1:11:06.27

0:38.05

5

198

Noah Brunson

9

46

144

18:40.74

1:29:47.01

1:17.58

6

200

Tom Hubbard

12

61

205

19:16.11

1:49:03.12

1:52.95

 
Team - St Charles Finish Position - 3
Team Score (places): 145 Team Score (times):1:28:56.56 Ave Time:17:47.31
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

924

Arthur Chan

12

7

7

16:40.07

16:40.07

0:00.00

2

923

Alfred Chan

12

9

16

16:41.72

33:21.79

0:01.65

3

931

Simon Schappe

11

36

52

18:12.74

51:34.53

1:32.67

4

928

Brian Redlawsk

11

44

96

18:35.20

1:10:09.73

1:55.13

5

930

Wilson Rosner

10

49

145

18:46.83

1:28:56.56

2:06.76

6

927

Sam Mosher

11

102

247

20:26.12

1:49:22.68

3:46.05

7

933

Zach Tiesling

11

124

371

21:15.81

2:10:38.49

4:35.74

8

925

Andrew Henson

12

More Than 7

 

22:02.91

2:32:41.40

5:22.84

9

932

Kenny Sipe

12

More Than 7

 

23:50.79

2:56:32.19

7:10.72

10

929

Josh Roglon

12

More Than 7

 

24:31.61

3:21:03.80

7:51.54

11

921

John Brockschmitt

11

More Than 7

 

26:32.57

3:47:36.37

9:52.50

 
Team - Carlinville Finish Position - 4
Team Score (places): 212 Team Score (times):1:31:41.45 Ave Time:18:20.29
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

168

Cory Landon

11

4

4

16:35.42

16:35.42

0:00.00

2

166

Nolan Krepie

11

13

17

17:10.50

33:45.92

0:35.08

3

169

Jason Landon

9

50

67

18:47.87

52:33.79

2:12.45

4

165

Charles Helton IV

9

66

133

19:21.03

1:11:54.82

2:45.61

5

170

Samuel Mock

9

79

212

19:46.63

1:31:41.45

3:11.21

6

162

Grayson Armour

9

131

343

21:37.02

1:53:18.47

5:01.60

7

164

Seth Evans

9

143

486

25:48.98

2:19:07.45

9:13.56

8

167

Jack Kufa

10

More Than 7

 

27:53.64

2:47:01.09

11:18.22

 
Team - Waterloo Finish Position - 5
Team Score (places): 246 Team Score (times):1:32:15.69 Ave Time:18:27.14
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

998

Cole Rodenberg

12

8

8

16:40.55

16:40.55

0:00.00

2

995

Lance Mueller

12

10

18

16:55.58

33:36.13

0:15.03

3

1000

Will Zeisset

12

17

35

17:27.59

51:03.72

0:47.04

4

999

Blake Rusteberg

11

86

121

19:53.25

1:10:56.97

3:12.70

5

997

Carter Pate

11

125

246

21:18.72

1:32:15.69

4:38.17

 
Team - Mascoutah Finish Position - 6
Team Score (places): 248 Team Score (times):1:33:41.68 Ave Time:18:44.34
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

813

Nate Montemayor

10

19

19

17:32.98

17:32.98

0:00.00

2

815

Daniel Pearson

11

27

46

17:54.70

35:27.68

0:21.72

3

812

Julian Johnson

11

60

106

19:10.36

54:38.04

1:37.38

4

810

Jay Gray

12

64

170

19:18.46

1:13:56.50

1:45.48

5

821

Zach Wood

11

78

248

19:45.18

1:33:41.68

2:12.20

6

809

Kaleb Dabbs

9

97

345

20:16.33

1:53:58.01

2:43.35

7

814

Robert Paz

11

99

444

20:19.54

2:14:17.55

2:46.56

8

817

Micah Ritt

11

More Than 7

 

20:56.70

2:35:14.25

3:23.72

9

818

Justin Rogers

11

More Than 7

 

21:21.02

2:56:35.27

3:48.04

10

811

Cody Hardin

12

More Than 7

 

22:57.23

3:19:32.50

5:24.25

11

807

Josh Breckel

11

More Than 7

 

23:13.02

3:42:45.52

5:40.04

12

819

Tyler Roman

11

More Than 7

 

24:04.04

4:06:49.56

6:31.06

 
Team - Jerseyville Finish Position - 7
Team Score (places): 255 Team Score (times):1:34:14.25 Ave Time:18:50.85
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

480

Ben Flowers

10

22

22

17:44.82

17:44.82

0:00.00

2

487

Mike Roach

11

40

62

18:25.27

36:10.09

0:40.45

3

489

Mark Wendell

11

51

113

19:00.46

55:10.55

1:15.64

4

485

Jarrick Lumma

12

62

175

19:16.63

1:14:27.18

1:31.81

5

479

Ethan Cowell

12

80

255

19:47.07

1:34:14.25

2:02.25

6

484

Nick Loepker

11

105

360

20:32.27

1:54:46.52

2:47.45

7

478

Andrew Bryden

10

119

479

21:11.31

2:15:57.83

3:26.49

8

488

Robert Speidel

11

More Than 7

 

23:49.64

2:39:47.47

6:04.82

9

482

Kelby Kincaide

12

More Than 7

 

23:49.76

3:03:37.23

6:04.94

10

481

Jacob Hampton

9

More Than 7

 

27:34.52

3:31:11.75

9:49.70

 
Team - Belleville (West) Finish Position - 8
Team Score (places): 258 Team Score (times):1:34:05.05 Ave Time:18:49.01
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

60

Brian Gichuru

10

15

15

17:21.32

17:21.32

0:00.00

2

56

Hunter Cason

11

43

58

18:32.86

35:54.18

1:11.54

3

65

Josh McGinnis

12

58

116

19:09.20

55:03.38

1:47.88

4

63

Ian Kern

10

68

184

19:25.88

1:14:29.26

2:04.56

5

70

Nate Robben

10

74

258

19:35.79

1:34:05.05

2:14.47

6

64

Ethan Lamons

10

90

348

19:57.98

1:54:03.03

2:36.66

7

62

Peter Hobson

12

95

443

20:15.57

2:14:18.60

2:54.25

8

58

Nick Foster

11

More Than 7

 

20:28.99

2:34:47.59

3:07.67

9

69

Lucas Robben

9

More Than 7

 

20:51.57

2:55:39.16

3:30.25

10

59

John Gibson

12

More Than 7

 

21:56.09

3:17:35.25

4:34.77

11

68

Isreal Renteria

11

More Than 7

 

21:56.87

3:39:32.12

4:35.55

12

67

Brendan Preston

10

More Than 7

 

22:12.01

4:01:44.13

4:50.69

13

71

Jake Vallandingham

12

More Than 7

 

22:37.58

4:24:21.71

5:16.26

14

54

Deshaun Brown

9

More Than 7

 

23:42.49

4:48:04.20

6:21.17

15

66

Garrett McNally

9

More Than 7

 

28:41.74

5:16:45.94

11:20.42

 
Team - Alton (Sr.) Finish Position - 9
Team Score (places): 259 Team Score (times):1:34:03.10 Ave Time:18:48.62
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

32

Arie Macias

10

21

21

17:37.62

17:37.62

0:00.00

2

34

Evan Rathgeb

10

23

44

17:45.78

35:23.40

0:08.16

3

29

Sam Gentelin

10

48

92

18:46.51

54:09.91

1:08.89

4

28

Alex Davis

10

57

149

19:07.10

1:13:17.01

1:29.48

5

37

Jacob Smith

9

110

259

20:46.09

1:34:03.10

3:08.47

6

33

Tim McCarvey

12

111

370

20:46.35

1:54:49.45

3:08.73

7

30

Christian Held

11

117

487

21:08.28

2:15:57.73

3:30.66

8

35

Brandon Rose

12

More Than 7

 

22:25.01

2:38:22.74

4:47.39

9

27

Noah Baker

11

More Than 7

 

24:33.88

3:02:56.62

6:56.26

 
Team - Carbondale Finish Position - 10
Team Score (places): 261 Team Score (times):1:33:42.68 Ave Time:18:44.54
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

142

Atlantis Green

10

11

11

17:05.40

17:05.40

0:00.00

2

144

Kylan Rottinghaus

9

18

29

17:31.99

34:37.39

0:26.59

3

139

Kyle Bathgate

12

70

99

19:32.49

54:09.88

2:27.09

4

140

Nehemiah Brown

11

75

174

19:38.17

1:13:48.05

2:32.77

5

145

Shawn Veras

9

87

261

19:54.63

1:33:42.68

2:49.23

6

138

Xavier Barrera

12

91

352

19:58.50

1:53:41.18

2:53.10

 
Team - St Vincent Finish Position - 11
Team Score (places): 262 Team Score (times):1:33:46.04 Ave Time:18:45.21
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

956

Levi Krauss

11

20

20

17:33.03

17:33.03

0:00.00

2

957

John Lipe

12

38

58

18:18.15

35:51.18

0:45.12

3

955

Isaac Baer

11

39

97

18:18.52

54:09.70

0:45.49

4

959

Zach Schumer

12

73

170

19:35.44

1:13:45.14

2:02.41

5

961

Andrew Lipe

9

92

262

20:00.90

1:33:46.04

2:27.87

6

960

Sam Baer

10

109

371

20:43.45

1:54:29.49

3:10.42

7

958

Brett Lottes

12

129

500

21:32.76

2:16:02.25

3:59.73

 
Team - Ft Zumwalt East Finish Position - 12
Team Score (places): 267 Team Score (times):1:33:58.33 Ave Time:18:47.67
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

394

Sean Conlin

12

3

3

16:24.50

16:24.50

0:00.00

2

403

Simeon Thomas

12

59

62

19:09.77

35:34.27

2:45.27

3

400

Cameron Rodman

10

65

127

19:20.92

54:55.19

2:56.42

4

399

Austin Perkins

10

69

196

19:30.39

1:14:25.58

3:05.89

5

395

David Gengenbacher

10

71

267

19:32.75

1:33:58.33

3:08.25

6

398

Ben Palmer

10

76

343

19:38.34

1:53:36.67

3:13.84

7

393

Josh Carr

10

77

420

19:38.57

2:13:15.24

3:14.07

8

401

Bailey Strum

12

More Than 7

 

19:48.86

2:33:04.10

3:24.36

9

404

Thien Long Vu

12

More Than 7

 

20:19.11

2:53:23.21

3:54.61

10

396

Carson Heumphreus

12

More Than 7

 

21:13.31

3:14:36.52

4:48.81

11

392

Alex Brookshire

12

More Than 7

 

21:29.17

3:36:05.69

5:04.67

 
Team - Lutheran Finish Position - 13
Team Score (places): 293 Team Score (times):1:34:30.20 Ave Time:18:54.04
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

782

Henry Huff

12

5

5

16:37.09

16:37.09

0:00.00

2

786

Connor Stahl

11

37

42

18:14.74

34:51.83

1:37.65

3

788

Cody Williams

10

45

87

18:38.38

53:30.21

2:01.29

4

784

Ben Nissing

94

181

20:10.98

1:13:41.19

3:33.89

5

780

Joshua Fruend

112

293

20:49.01

1:34:30.20

4:11.92

6

781

Elliot Huff

121

414

21:13.55

1:55:43.75

4:36.46

7

785

Shane Pittman

11

135

549

22:27.09

2:18:10.84

5:50.00

8

787

Nathan Wilhelms

11

More Than 7

 

23:10.89

2:41:21.73

6:33.80

9

783

Luke Lebeau

More Than 7

 

25:41.18

3:07:02.91

9:04.09

 
Team - Highland Finish Position - 14
Team Score (places): 313 Team Score (times):1:36:16.10 Ave Time:19:15.22
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

432

Hayden Smart

11

42

42

18:32.46

18:32.46

0:00.00

2

433

Trevor White

12

52

94

19:00.57

37:33.03

0:28.11

3

431

Grant Riggs

12

56

150

19:04.87

56:37.90

0:32.41

4

430

Zach Plocher

12

67

217

19:22.37

1:16:00.27

0:49.91

5

429

Trevor Langhauser

12

96

313

20:15.83

1:36:16.10

1:43.37

6

427

Zach Chapman

12

108

421

20:41.40

1:56:57.50

2:08.94

 
Team - Carterville Finish Position - 15
Team Score (places): 315 Team Score (times):1:35:08.84 Ave Time:19:01.77
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

187

Harrison Thomas

11

6

6

16:39.01

16:39.01

0:00.00

2

184

Austin Knight

9

26

32

17:53.90

34:32.91

1:14.89

3

180

Joe Bybee

12

82

114

19:47.91

54:20.82

3:08.90

4

188

Trevor Williamson

10

100

214

20:23.55

1:14:44.37

3:44.54

5

185

Dalton Rea

11

101

315

20:24.47

1:35:08.84

3:45.46

6

183

Aaron Goffinet

12

120

435

21:12.05

1:56:20.89

4:33.04

 
Team - Collinsville Finish Position - 16
Team Score (places): 337 Team Score (times):1:36:51.77 Ave Time:19:22.35
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

230

Alex Reed

12

29

29

17:59.80

17:59.80

0:00.00

2

228

Drake Claxton

11

55

84

19:02.85

37:02.65

1:03.05

3

227

Jacob Bednara

11

63

147

19:17.10

56:19.75

1:17.30

4

233

Bryce Whitehead

12

83

230

19:51.64

1:16:11.39

1:51.84

5

231

Clay Stephens

12

107

337

20:40.38

1:36:51.77

2:40.58

6

232

Cameron Tanzyus

11

130

467

21:35.81

1:58:27.58

3:36.01

 
Team - John Burroughs Finish Position - 17
Team Score (places): 357 Team Score (times):1:37:48.67 Ave Time:19:33.73
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

739

Jeremy Pinson

11

47

47

18:44.71

18:44.71

0:00.00

2

738

Zane Norton

12

53

100

19:02.65

37:47.36

0:17.94

3

735

Dylan Lee

11

54

154

19:02.66

56:50.02

0:17.95

4

734

Liam Donovan

10

88

242

19:57.22

1:16:47.24

1:12.51

5

740

Zach Scmidt

11

115

357

21:01.43

1:37:48.67

2:16.72

6

743

Nick Kime

9

128

485

21:30.19

1:59:18.86

2:45.48

7

737

Adam Martin

11

142

627

25:48.50

2:25:07.36

7:03.79

 
Team - Cahokia Finish Position - 18
Team Score (places): 367 Team Score (times):1:37:30.81 Ave Time:19:30.16
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

121

Chris Stanley

10

32

32

18:02.87

18:02.87

0:00.00

2

104

Chris Mcgee

11

34

66

18:08.47

36:11.34

0:05.60

3

105

Chris Raymond

11

81

147

19:47.53

55:58.87

1:44.66

4

109

Ja'mari Ward

11

98

245

20:17.20

1:16:16.07

2:14.33

5

111

Dekota Blackson

9

122

367

21:14.74

1:37:30.81

3:11.87

6

120

Brandon Roberson

10

132

499

21:49.51

1:59:20.32

3:46.64

7

113

Quano Gailes

10

137

636

22:41.79

2:22:02.11

4:38.92

8

114

Shaun Grace

10

More Than 7

 

23:38.77

2:45:40.88

5:35.90

9

112

Ray'von Chambers

10

More Than 7

 

24:05.96

3:09:46.84

6:03.09

10

117

Chris Mcclain

9

More Than 7

 

26:06.87

3:35:53.71

8:04.00

11

118

James McClain

10

More Than 7

 

28:29.85

4:04:23.56

10:26.98

 
Team - Columbia Finish Position - 19
Team Score (places): 420 Team Score (times):1:39:22.40 Ave Time:19:52.48
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

248

Kristian Avise- Rouse

11

41

41

18:32.11

18:32.11

0:00.00

2

254

Josh Thompson

11

84

125

19:52.30

38:24.41

1:20.19

3

250

Andrew Hoguet

11

89

214

19:57.77

58:22.18

1:25.66

4

255

Jared Wicklein

11

93

307

20:05.96

1:18:28.14

1:33.85

5

251

Ian McCarty

10

113

420

20:54.26

1:39:22.40

2:22.15

6

249

Nick Bahr

9

127

547

21:27.57

2:00:49.97

2:55.46

7

252

Gavin Phillips

11

139

686

23:24.08

2:24:14.05

4:51.97

 
Team - Bethalto (Civic Memorial) Finish Position - 20
Team Score (places): 453 Team Score (times):1:40:49.08 Ave Time:20:09.82
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

82

Ryan Gunter

12

33

33

18:04.19

18:04.19

0:00.00

2

91

Frank Trost

11

72

105

19:34.39

37:38.58

1:30.20

3

90

Jacob Troeckler

12

114

219

20:57.92

58:36.50

2:53.73

4

88

Jarrett Lacquement

11

116

335

21:03.85

1:19:40.35

2:59.66

5

89

Weihua Li

11

118

453

21:08.73

1:40:49.08

3:04.54

6

81

Henson Davidson

12

123

576

21:15.52

2:02:04.60

3:11.33

7

87

Alex Killebrew

10

133

709

21:50.95

2:23:55.55

3:46.76

8

83

Chadd Harkey

12

More Than 7

 

23:02.26

2:46:57.81

4:58.07

9

85

Andrew Ickler

11

More Than 7

 

23:22.08

3:10:19.89

5:17.89

 
Team - East St. Louis Finish Position - 21
Team Score (places): 591 Team Score (times):1:48:07.13 Ave Time:21:37.43
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

276

Dashawn Baldwin

11

85

85

19:52.38

19:52.38

0:00.00

2

290

Keonte Pearson

10

104

189

20:28.99

40:21.37

0:36.61

3

294

Detray Westbrook

9

126

315

21:20.93

1:01:42.30

1:28.55

4

284

Cortez Harris

11

136

451

22:36.11

1:24:18.41

2:43.73

5

292

Demondre Smith

9

140

591

23:48.72

1:48:07.13

3:56.34

 
Team - Althoff Catholic Finish Position - 22
Team Score (places): 622 Team Score (times):1:50:28.51 Ave Time:22:05.70
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

7

Chase Bittle

9

103

103

20:26.36

20:26.36

0:00.00

2

8

Danny Braunagel

9

106

209

20:39.94

41:06.30

0:13.58

3

9

Jarrid Braunagel

11

134

343

22:25.06

1:03:31.36

1:58.70

4

12

Chris Dunn

11

138

481

22:47.46

1:26:18.82

2:21.10

5

14

Nick Siegel

10

141

622

24:09.69

1:50:28.51

3:43.33

6

10

Camronn Clemons

10

144

766

27:02.33

2:17:30.84

6:35.97

7

11

Andrew Dori

11

145

911

27:08.54

2:44:39.38

6:42.18

 
Team - Chester Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

212

Alec Burdel

12

Less Than 5

 

18:51.30

18:51.30

0:00.00

2

214

Tyler Knop

12

Less Than 5

 

20:11.37

39:02.67

1:20.07

3

213

Ted Knop

12

Less Than 5

 

20:28.67

59:31.34

1:37.37

 
Team - Jacksonville Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

456

Will Brockschmidt

12

Less Than 5

 

18:35.43

18:35.43

0:00.00

2

459

Alec Pilarte

12

Less Than 5

 

19:21.52

37:56.95

0:46.09

3

458

Ryan Eckstein

11

Less Than 5

 

22:49.51

1:00:46.46

4:14.08

 
Team - Piasa (Southwestern) Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

869

Brandon Myatt

11

Less Than 5

 

18:41.90

18:41.90

0:00.00

2

866

Tyler Dorris

11

Less Than 5

 

25:37.76

44:19.66

6:55.86

 
Team - Sparta Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

881

Trevor Buckner

11

Less Than 5

 

18:58.56

18:58.56

0:00.00

2

882

Tra Edmondson

12

Less Than 5

 

20:08.48

39:07.04

1:09.92

3

883

Dylan Heuther

12

Less Than 5

 

20:10.04

59:17.08

1:11.48

Top
 

Final Team Results - Boys

 

Boys JV 5K

 
 
Team - Edwardsville Finish Position - 1
Team Score (places): 52 Team Score (times):1:36:06.89 Ave Time:19:13.38
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

349

Jacob Schoenthal

10

4

4

18:45.45

18:45.45

0:00.00

2

348

Luke Raffaelle

10

5

9

18:51.77

37:37.22

0:06.32

3

340

Tyler Farrar

10

11

20

19:14.64

56:51.86

0:29.19

4

343

Sam McCormick

10

14

34

19:29.58

1:16:21.44

0:44.13

5

341

Will Hengehold

9

18

52

19:45.45

1:36:06.89

1:00.00

6

346

Holden Potter

9

22

74

20:09.21

1:56:16.10

1:23.76

7

355

Nick Trueb

9

23

97

20:17.37

2:16:33.47

1:31.92

8

338

Kevin Cushing

9

More Than 7

 

20:34.56

2:37:08.03

1:49.11

9

353

Grant Theide

10

More Than 7

 

21:01.85

2:58:09.88

2:16.40

10

347

Logan Pursell

9

More Than 7

 

21:39.15

3:19:49.03

2:53.70

11

351

Thomas Siganga

9

More Than 7

 

21:41.41

3:41:30.44

2:55.96

12

336

Mathew Barton

10

More Than 7

 

22:04.00

4:03:34.44

3:18.55

13

337

Raleigh Brazier

9

More Than 7

 

22:14.65

4:25:49.09

3:29.20

14

342

Cameron Johnston

10

More Than 7

 

22:23.97

4:48:13.06

3:38.52

15

344

Andrew Meng

9

More Than 7

 

22:36.13

5:10:49.19

3:50.68

16

345

Keaton Poole

10

More Than 7

 

22:40.64

5:33:29.83

3:55.19

17

350

Ryan Shustrin

9

More Than 7

 

23:35.74

5:57:05.57

4:50.29

18

356

Austin Turner

10

More Than 7

 

23:57.50

6:21:03.07

5:12.05

19

339

Myles Daugherty

9

More Than 7

 

25:38.00

6:46:41.07

6:52.55

 
Team - Jacksonville Finish Position - 2
Team Score (places): 52 Team Score (times):1:36:09.00 Ave Time:19:13.80
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

464

Jacob Moberly

9

1

1

18:30.42

18:30.42

0:00.00

2

462

Jacob Estabrook

10

7

8

18:57.73

37:28.15

0:27.31

3

463

Jacob James

9

8

16

18:59.04

56:27.19

0:28.62

4

461

Jacob Covell

9

15

31

19:37.22

1:16:04.41

1:06.80

5

460

Sam Brockschmidt

9

21

52

20:04.59

1:36:09.00

1:34.17

6

465

Josh Rooney

10

41

93

22:01.90

1:58:10.90

3:31.48

7

467

Ethan Welch

9

42

135

22:12.84

2:20:23.74

3:42.42

8

466

Michael Saxer

9

More Than 7

 

24:37.63

2:45:01.37

6:07.21

 
Team - Collinsville Finish Position - 3
Team Score (places): 87 Team Score (times):1:39:17.52 Ave Time:19:51.50
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

239

Brendan Peterson

10

2

2

18:42.62

18:42.62

0:00.00

2

241

T.J. Verning

9

16

18

19:42.05

38:24.67

0:59.43

3

234

Will Autenrieth

10

20

38

20:02.63

58:27.30

1:20.01

4

235

Ben Carlson

10

24

62

20:21.49

1:18:48.79

1:38.87

5

236

Robert Frisbee

10

25

87

20:28.73

1:39:17.52

1:46.11

6

240

Jacob Sewell

9

34

121

21:40.13

2:00:57.65

2:57.51

7

237

David Garrison

9

50

171

24:56.68

2:25:54.33

6:14.06

 
Team - East St. Louis Finish Position - 4
Team Score (places): 114 Team Score (times):1:42:07.62 Ave Time:20:25.52
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

289

Kortez Matthews

9

6

6

18:55.44

18:55.44

0:00.00

2

279

Corey Jones

10

10

16

19:13.47

38:08.91

0:18.03

3

286

Michael Hudspeth

10

27

43

20:43.71

58:52.62

1:48.27

4

293

Joshua Tolson

10

28

71

20:50.42

1:19:43.04

1:54.98

5

285

Montez Holten

9

43

114

22:24.58

1:42:07.62

3:29.14

6

282

Delano Anderson

10

44

158

22:35.44

2:04:43.06

3:40.00

7

287

Anthony King

9

45

203

22:49.91

2:27:32.97

3:54.47

 
Team - Sparta Finish Position - 5
Team Score (places): 122 Team Score (times):1:44:58.08 Ave Time:20:59.62
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

887

Jordan Lee

10

3

3

18:45.15

18:45.15

0:00.00

2

888

Cameron Martin

9

13

16

19:25.99

38:11.14

0:40.84

3

885

Drew Byington

10

19

35

19:53.04

58:04.18

1:07.89

4

890

Hunter Schulein

9

33

68

21:35.65

1:19:39.83

2:50.50

5

884

Alex Bradshaw

10

54

122

25:18.25

1:44:58.08

6:33.10

6

889

Tyler Olpolka

9

55

177

25:20.20

2:10:18.28

6:35.05

 
Team - Highland Finish Position - 6
Team Score (places): 139 Team Score (times):1:44:50.31 Ave Time:20:58.06
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

438

Jacob Plocher

10

17

17

19:44.34

19:44.34

0:00.00

2

437

Caleb Machuca

9

29

46

20:56.30

40:40.64

1:11.96

3

441

Brock Schrage

10

30

76

21:17.81

1:01:58.45

1:33.47

4

435

Ben Geppert

10

31

107

21:19.78

1:23:18.23

1:35.44

5

434

Brett Cochran

10

32

139

21:32.08

1:44:50.31

1:47.74

6

439

Nick Schaible

9

39

178

22:00.25

2:06:50.56

2:15.91

7

442

Seth Schwappach

9

46

224

23:02.15

2:29:52.71

3:17.81

8

436

Devin Korte

9

More Than 7

 

23:36.36

2:53:29.07

3:52.02

9

443

Archie Schwehr

10

More Than 7

 

24:45.26

3:18:14.33

5:00.92

10

444

Jacob White

10

More Than 7

 

26:33.40

3:44:47.73

6:49.06

 
Team - Litchfield Finish Position - 7
Team Score (places): 171 Team Score (times):1:51:59.12 Ave Time:22:23.82
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

761

Ryan Poggenpohl

9

9

19:01.28

19:01.28

0:00.00

2

1013

Ty Durbin

10

12

21

19:25.70

38:26.98

0:24.42

3

762

Bailey Webster

40

61

22:00.98

1:00:27.96

2:59.70

4

1012

Doug Carlisle

53

114

25:08.72

1:25:36.68

6:07.44

5

1014

Forest Kunz

57

171

26:22.44

1:51:59.12

7:21.16

 
Team - St Charles Finish Position - 8
Team Score (places): 225 Team Score (times):1:58:56.57 Ave Time:23:47.31
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

935

Reid Bayliss

10

26

26

20:32.30

20:32.30

0:00.00

2

939

Cory Harrison

38

64

21:53.73

42:26.03

1:21.43

3

936

Bryce Gilbert

10

51

115

25:00.74

1:07:26.77

4:28.44

4

940

Dj Johnson

9

52

167

25:01.69

1:32:28.46

4:29.39

5

941

Kyle Kitzmann

9

58

225

26:28.11

1:58:56.57

5:55.81

6

938

Josh Harber

9

62

287

30:09.89

2:29:06.46

9:37.59

7

945

Payton Young

9

66

353

33:43.72

3:02:50.18

13:11.42

 
Team - Ft Zumwalt East Finish Position - 9
Team Score (places): 229 Team Score (times):1:58:18.67 Ave Time:23:39.73
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

408

Jake Gnolfo

10

36

36

21:43.59

21:43.59

0:00.00

2

414

Keegan Wiss

37

73

21:46.62

43:30.21

0:03.03

3

411

Joe Mertz

48

121

23:34.68

1:07:04.89

1:51.09

4

410

Lawrence Leckrone

49

170

24:26.23

1:31:31.12

2:42.64

5

412

Josh Schlegel

59

229

26:47.55

1:58:18.67

5:03.96

6

407

Tyler Garner

60

289

27:59.36

2:26:18.03

6:15.77

7

409

Matthew Keohane

9

65

354

33:27.51

2:59:45.54

11:43.92

 
Team - Mascoutah Finish Position - 10
Team Score (places): 262 Team Score (times):2:12:38.85 Ave Time:26:31.77
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

825

Patrick Thompson

9

35

35

21:40.82

21:40.82

0:00.00

2

823

Daniel Martin

10

47

82

23:28.92

45:09.74

1:48.10

3

824

John Paterline

9

56

138

25:22.21

1:10:31.95

3:41.39

4

822

Ryan Davis

10

61

199

30:09.54

1:40:41.49

8:28.72

5

820

Mitchel Sanker

11

63

262

31:57.36

2:12:38.85

10:16.54

6

808

Crane Chan Woo

11

64

326

32:30.86

2:45:09.71

10:50.04

 
Team - Alton (Sr.) Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

41

Daniel Boyd

9

Less Than 5

 

22:04.57

22:04.57

0:00.00

2

40

Alex Basler

10

Less Than 5

 

22:39.30

44:43.87

0:34.73

3

43

Nick Northway

9

Less Than 5

 

23:43.99

1:08:27.86

1:39.42

4

42

Andrew Das

10

Less Than 5

 

24:48.85

1:33:16.71

2:44.28

 
Team - Carbondale Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

149

Zeyad Moustafa

9

Less Than 5

 

21:49.47

21:49.47

0:00.00

2

146

Vern Beck

9

Less Than 5

 

23:31.78

45:21.25

1:42.31

3

147

Jeffrey Che

9

Less Than 5

 

23:41.73

1:09:02.98

1:52.26

 
Team - Chester Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

215

Mitchell Colonel

9

Less Than 5

 

23:19.25

23:19.25

0:00.00

 
Team - Columbia Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

256

Josh Foster

9

Less Than 5

 

21:10.40

21:10.40

0:00.00

2

257

Eli Smith

9

Less Than 5

 

24:19.47

45:29.87

3:09.07

 
Team - Father McGivney Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

362

Alex Loeffler

9

Less Than 5

 

27:40.14

27:40.14

0:00.00

2

361

Konnor Klette

9

Less Than 5

 

36:17.53

1:03:57.67

8:37.39

 
Team - First Baptist Academy Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

365

Paul Carter

10

Less Than 5

 

22:59.09

22:59.09

0:00.00

 
Team - John Burroughs Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

747

Liam Storen

9

Less Than 5

 

23:25.37

23:25.37

0:00.00

2

745

Ben Langton

9

Less Than 5

 

23:34.68

47:00.05

0:09.31

3

742

Tre Merritt III

9

Less Than 5

 

24:41.60

1:11:41.65

1:16.23

4

748

Ben Tompras

9

Less Than 5

 

24:56.17

1:36:37.82

1:30.80

 
Team - Piasa (Southwestern) Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

871

Grant Seniker

9

Less Than 5

 

23:16.94

23:16.94

0:00.00

 
Team - St Vincent Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

962

Dominic Sauer

9

Less Than 5

 

23:01.89

23:01.89

0:00.00

2

963

Dane Wibbenmeyer

10

Less Than 5

 

27:17.53

50:19.42

4:15.64

 
Team - Waterloo Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1003

Noah Hays

10

Less Than 5

 

19:29.70

19:29.70

0:00.00

2

1001

Joe Daab

10

Less Than 5

 

19:55.85

39:25.55

0:26.15

3

1002

Eli Dodd

9

Less Than 5

 

20:14.82

59:40.37

0:45.12

Top

Overall Finish List - Girls

Girls Varsity 5K

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

1

1

836

Sophia Racette Nerinx Hall

18:21.31

5:55/M

12

 

2

2

445

Emma Chelsvig Jacksonville

19:41.36

6:21/M

12

 

3

3

306

Lizzie Lynn Edwardsville

19:56.29

6:26/M

12

 

4

4

830

Emma McAtee Nerinx Hall

20:02.48

6:28/M

10

 

5

5

302

Julianna Determan Edwardsville

20:15.20

6:32/M

10

 

6

6

833

Sloane Montgomery Nerinx Hall

20:22.57

6:34/M

9

 

7

7

157

Colleen Madden Carlinville

20:31.91

6:37/M

11

 

8

8

831

Kate McAtee Nerinx Hall

20:33.91

6:38/M

11

 

9

9

828

Meggie Hagerty Nerinx Hall

20:42.51

6:41/M

12

 

10

10

296

Haley Allard Edwardsville

20:47.16

6:42/M

9

 

11

11

78

Alex Singleton Bethalto (Civic Memorial)

20:50.44

6:43/M

11

 

12

12

161

Madelynn Williams Carlinville

20:56.74

6:45/M

9

 

13

13

6

Grace Rowan Althoff Catholic

20:58.26

6:46/M

12

 

14

14

420

Jayden Shelton Highland

21:00.35

6:46/M

12

 

15

(< 5)

208

Cherree Miller Chester

21:02.99

6:47/M

11

 

16

15

452

Morgan Suttles Jacksonville

21:06.20

6:48/M

9

 

17

16

837

Erin Smith Nerinx Hall

21:07.76

6:49/M

10

 

18

17

159

Jacey Roper Carlinville

21:09.69

6:49/M

11

 

19

18

492

Grace Gore John Burroughs

21:10.48

6:50/M

 

20

(< 5)

988

Whitney Liefer Waterloo

21:11.37

6:50/M

11

 

21

19

173

Megan Adams Carterville

21:12.77

6:50/M

10

 

22

(< 5)

363

Becca Starrett First Baptist Academy

21:15.49

6:51/M

12

 

23

(< 5)

48

Olivia Horton Belleville (West)

21:20.13

6:53/M

12

 

24

20

967

Hannah Deines Villa Duchesne

21:20.95

6:53/M

11

 

25

21

969

Elise Marker Villa Duchesne

21:25.92

6:55/M

12

 

26

22

295

Kennison Adams Edwardsville

21:26.88

6:55/M

9

 

27

23

874

Ashley Brenning Sparta

21:30.43

6:56/M

11

 

28

24

418

Taylor Prusa Highland

21:31.92

6:56/M

12

 

29

25

834

Maura O'Reilly Nerinx Hall

21:31.96

6:56/M

10

 

30

26

497

Abby McCay John Burroughs

21:36.17

6:58/M

10

 

31

27

449

Allison Hewitt Jacksonville

21:37.27

6:58/M

12

 

32

28

259

Precious Hudspeth East St. Louis

21:39.81

6:59/M

11

 

33

29

300

Colleen Corkery Edwardsville

21:42.71

7:00/M

11

 

34

30

1008

Lexie Throne Litchfield

21:43.39

7:00/M

 

35

31

415

Courtney Hengehold Highland

21:47.74

7:02/M

10

 

36

32

498

Sam Trzecki John Burroughs

21:49.57

7:02/M

10

 

37

(> 7)

835

Bella Racette Nerinx Hall

21:49.68

7:02/M

9

 

38

(< 5)

45

Milie Alejo Belleville (West)

21:50.49

7:03/M

12

 

39

(< 5)

217

Andrea Frerker Collinsville

21:51.99

7:03/M

10

 

40

33

174

Aurora Breeden Carterville

21:52.39

7:03/M

12

 

41

(> 7)

826

Kerry Anderson Nerinx Hall

21:53.98

7:04/M

11

 

42

34

966

Hannah Billings Villa Duchesne

21:57.16

7:05/M

12

 

43

35

770

Meredith Leigh Lutheran

21:57.38

7:05/M

 

44

(< 5)

244

Ashley Myers Columbia

21:58.21

7:05/M

12

 

45

36

1009

Briana Travis Litchfield

21:58.64

7:05/M

 

46

37

369

Amanda Green Ft Zumwalt East

21:59.84

7:05/M

12

 

47

38

974

Sarang Yoon Villa Duchesne

22:00.62

7:06/M

11

 

48

39

366

Adrianne Bruckner Ft Zumwalt East

22:06.45

7:08/M

9

 

49

40

176

Scarlett DeRouse Carterville

22:08.88

7:08/M

12

 

50

41

763

Kate Adams Lutheran

22:09.70

7:09/M

12

 

51

42

448

Katelyn Halligan Jacksonville

22:15.26

7:11/M

12

 

52

43

179

Shelby Olson Carterville

22:21.48

7:13/M

9

 

53

44

914

Camryn Green St Charles

22:21.70

7:13/M

 

54

45

3

Marie Harla Althoff Catholic

22:23.33

7:13/M

12

 

55

46

968

Nina Kaiser Villa Duchesne

22:24.63

7:14/M

11

 

56

47

901

Rachel Kitzmann St Charles

22:28.02

7:15/M

12

 

57

48

800

Hannah Whittom Mascoutah

22:28.92

7:15/M

11

 

58

49

126

Mary Goodale Carbondale

22:30.78

7:15/M

10

 

59

50

261

Jada Marshall East St. Louis

22:31.78

7:16/M

10

 

60

51

191

Faith Llewellyn Champaign (Central)

22:32.87

7:16/M

10

 

61

(< 5)

218

Kaitlyn Frisbee Collinsville

22:33.17

7:16/M

12

 

62

52

373

Hanna Oechsner Ft Zumwalt East

22:33.50

7:16/M

10

 

63

53

193

Annie Mattson Champaign (Central)

22:33.98

7:16/M

9

 

64

54

450

Jocelyn Murphy Jacksonville

22:36.98

7:17/M

9

 

65

55

129

Claire Kippenbrock Carbondale

22:44.97

7:20/M

9

 

66

56

490

Izzy Bascom-Anderson John Burroughs

22:47.05

7:21/M

10

 

67

57

1006

Alexandria Quarton Litchfield

22:47.40

7:21/M

11

 

68

(< 5)

15

Becca Adney Alton (Sr.)

22:49.37

7:22/M

12

 

69

(> 7)

832

Lucy McCanna Nerinx Hall

22:56.15

7:24/M

12

 

70

(< 5)

16

Hanah Batchler Alton (Sr.)

22:58.16

7:25/M

12

 

71

58

305

Lydia Keasey Edwardsville

22:59.43

7:25/M

11

 

72

59

773

Katie Schlie Lutheran

23:01.99

7:25/M

 

73

60

795

Sierra Mendez Mascoutah

23:04.37

7:26/M

11

 

74

61

125

Kaylee Fann Carbondale

23:04.74

7:26/M

10

 

75

62

893

Sydney Bickmeyer St Charles

23:08.19

7:28/M

11

 

76

63

175

Ashlee Childers Carterville

23:08.53

7:28/M

11

 

77

64

195

Desirae Shirley Champaign (Central)

23:09.00

7:28/M

11

 

78

(< 5)

946

Kylie Baer St Vincent

23:09.55

7:28/M

12

 

79

65

297

Brook Allen Edwardsville

23:10.22

7:28/M

11

 

80

66

124

Suzanna DelRio Carbondale

23:11.52

7:29/M

11

 

81

67

263

Nyjae McNeal East St. Louis

23:13.28

7:29/M

12

 

82

68

899

Arielle Fox St Charles

23:13.59

7:29/M

11

 

83

69

194

Hannah Shinew Champaign (Central)

23:20.56

7:32/M

11

 

84

70

372

Rebecca Maninger Ft Zumwalt East

23:23.63

7:33/M

10

 

85

71

128

Madeline Johnson Carbondale

23:23.93

7:33/M

12

 

86

72

130

Emily Russell Carbondale

23:26.94

7:34/M

11

 

87

73

192

Hope Llewellyn Champaign (Central)

23:27.45

7:34/M

10

 

88

74

750

Elli Holan Litchfield

23:30.00

7:35/M

 

89

75

916

Natalie Hyde St Charles

23:31.93

7:35/M

 

90

76

975

Sammi Zook Villa Duchesne

23:33.08

7:36/M

12

 

91

77

177

Josie Hoch Carterville

23:36.41

7:37/M

11

 

92

(> 7)

307

Shannon O'Brien Edwardsville

23:37.14

7:37/M

11

 

93

78

897

Genna Canning St Charles

23:43.94

7:39/M

12

 

94

(< 5)

947

Courtney Brown St Vincent

23:44.09

7:39/M

12

 

95

79

154

Mackenzie Harris Carlinville

23:44.37

7:39/M

9

 

96

(> 7)

839

Brianna Stanfield Nerinx Hall

23:46.20

7:40/M

11

 

97

80

1010

Brittany Uehling Litchfield

23:47.90

7:40/M

11

 

98

81

451

Katie Rammelkamp Jacksonville

23:50.70

7:41/M

12

 

99

(< 5)

221

Alana Moore Collinsville

23:52.84

7:42/M

11

 

100

82

798

Lauren Redfern Mascoutah

23:58.19

7:44/M

9

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

101

83

153

Leonie Gross Carlinville

23:59.58

7:44/M

11

 

102

84

127

Sam Goodale Carbondale

24:03.60

7:45/M

12

 

103

(> 7)

827

Jane Bufe Nerinx Hall

24:04.54

7:46/M

12

 

104

85

796

Perisa Nikpouri Mascoutah

24:10.25

7:48/M

12

 

105

(> 7)

301

Dianna Craig Edwardsville

24:11.14

7:48/M

10

 

106

86

4

Lizzie Michael Althoff Catholic

24:13.20

7:49/M

10

 

107

87

76

Haley Michel Bethalto (Civic Memorial)

24:15.43

7:49/M

12

 

108

(< 5)

857

Erin Laubscher Piasa (Southwestern)

24:17.09

7:50/M

11

 

109

(< 5)

52

Ana Sauerwein Belleville (West)

24:22.88

7:52/M

11

 

110

88

790

Melanie Cozzi Mascoutah

24:27.34

7:53/M

10

 

111

89

799

Caitlyn Stowe Mascoutah

24:28.31

7:54/M

11

 

112

90

774

Shelby Schlie Lutheran

24:28.32

7:54/M

12

 

113

91

190

Brittany Baker Champaign (Central)

24:34.33

7:55/M

12

 

114

92

768

Emily Hall Lutheran

24:38.48

7:57/M

10

 

115

93

152

Ryleigh Gibbel Carlinville

24:39.98

7:57/M

9

 

116

94

496

Rachel Martin John Burroughs

24:40.27

7:57/M

9

 

117

95

772

Madison Rector Lutheran

24:41.25

7:58/M

11

 

118

96

367

Ashley Carron Ft Zumwalt East

24:50.01

8:01/M

11

 

119

97

764

Brittney Barrett Lutheran

24:51.95

8:01/M

11

 

120

98

424

Sydney Nyquist Highland

24:53.72

8:02/M

10

 

121

(< 5)

50

Kara Luechtefeld Belleville (West)

24:56.20

8:03/M

11

 

122

99

971

Natalie Saville Villa Duchesne

24:57.69

8:03/M

11

 

123

100

446

Victoria Covell Jacksonville

24:58.02

8:03/M

11

 

124

101

155

Charlene Helton Carlinville

25:05.89

8:05/M

11

 

125

(< 5)

477

Hanna Goshorn Jerseyville

25:06.20

8:06/M

11

 

126

102

493

Sarah Kohlberg-Shuler John Burroughs

25:07.01

8:06/M

11

 

127

(> 7)

778

Lila Witte Lutheran

25:09.20

8:07/M

 

128

(< 5)

468

Robyn Johnson Jerseyville

25:15.16

8:09/M

12

 

129

103

264

Kymyenna Mitchell East St. Louis

25:15.97

8:09/M

12

 

130

(> 7)

829

Suzy Kickham Nerinx Hall

25:16.30

8:09/M

11

 

131

104

875

Bailey Craig Sparta

25:19.32

8:10/M

12

 

132

105

196

Grace Shirley Champaign (Central)

25:24.75

8:12/M

9

 

133

(> 7)

765

Maddy Dawdy Lutheran

25:25.90

8:12/M

12

 

134

(< 5)

989

Adrianna Roberts Waterloo

25:28.34

8:13/M

12

 

135

(> 7)

766

Claire Day Lutheran

25:41.50

8:17/M

12

 

136

106

1005

Hannah Nail Litchfield

25:41.71

8:17/M

12

 

137

(< 5)

246

Jessica Rachell Columbia

25:43.46

8:18/M

9

 

138

(> 7)

298

Claire Ashby Edwardsville

25:44.01

8:18/M

11

 

139

(> 7)

304

Samantha Higgerson Edwardsville

25:44.59

8:18/M

11

 

140

107

375

Hannah Vancour Ft Zumwalt East

25:48.02

8:19/M

11

 

141

108

895

Claire Brandes St Charles

25:57.37

8:22/M

12

 

142

109

877

Cetera Jackson Sparta

26:01.32

8:24/M

12

 

143

(< 5)

101

Mariya Hudson Cahokia

26:02.07

8:24/M

10

 

144

(> 7)

158

Stasia Nejmanowski Carlinville

26:07.12

8:25/M

9

 

145

110

495

Jessie Lee John Burroughs

26:07.73

8:25/M

11

 

146

111

794

Ali Meermans Mascoutah

26:08.78

8:26/M

12

 

147

112

5

Sarah Placke Althoff Catholic

26:13.64

8:27/M

12

 

148

(< 5)

92

Dejaynea Fossett Cahokia

26:15.33

8:28/M

12

 

149

(< 5)

469

Kayla Sheldon Jerseyville

26:18.99

8:29/M

11

 

150

(< 5)

93

Paris Jacobs Cahokia

26:25.58

8:31/M

11

 

151

113

272

Kelly Reese East St. Louis

26:25.65

8:31/M

10

 

152

(< 5)

19

Savanna Durr Alton (Sr.)

26:29.39

8:33/M

11

 

153

(> 7)

892

Grace Achurra St Charles

26:31.22

8:33/M

11

 

154

114

370

Kim Hayes Ft Zumwalt East

26:41.92

8:36/M

12

 

155

(> 7)

299

Molly Baker Edwardsville

26:50.73

8:39/M

12

 

156

(> 7)

156

Morgan Landon Carlinville

26:54.09

8:41/M

12

 

157

115

79

Allie Troeckler Bethalto (Civic Memorial)

26:58.10

8:42/M

10

 

158

(> 7)

973

Emma Thede Villa Duchesne

27:04.29

8:44/M

12

 

159

(> 7)

905

Alex Snyder St Charles

27:11.17

8:46/M

12

 

160

(> 7)

771

Abby Lohmeyer Lutheran

27:16.06

8:48/M

 

161

116

878

Nikki Kempfer Sparta

27:19.84

8:49/M

10

 

162

117

75

Hannah Diamond Bethalto (Civic Memorial)

27:20.63

8:49/M

9

 

163

118

872

Shelby Anderson Sparta

27:21.58

8:49/M

10

 

164

(> 7)

900

Katelyn Hyde St Charles

27:24.09

8:50/M

11

 

165

(> 7)

896

Anne Brown St Charles

27:35.42

8:54/M

11

 

166

119

1011

Tatum Wertin Litchfield

27:50.51

8:59/M

 

167

120

417

Lexie Plocher Highland

28:12.20

9:06/M

11

 

168

121

73

Rahime Aliu Bethalto (Civic Memorial)

28:13.82

9:06/M

12

 

169

(> 7)

368

Regan Dauve Ft Zumwalt East

28:15.07

9:07/M

12

 

170

(> 7)

371

Alyssa Lowes Ft Zumwalt East

28:15.27

9:07/M

11

 

171

(> 7)

903

Gabby Oellerman St Charles

28:25.19

9:10/M

11

 

172

(> 7)

151

Kamryn Bremer Carlinville

28:50.97

9:18/M

10

 

173

(> 7)

898

Sam Craig St Charles

29:18.97

9:27/M

12

 

174

(> 7)

160

Rachel Strubbe Carlinville

29:24.77

9:29/M

9

 

175

(> 7)

970

Grace Marker Villa Duchesne

29:27.27

9:30/M

11

 

176

(> 7)

749

Alexis Brandt Litchfield

29:27.42

9:30/M

 

177

(> 7)

779

Ellen Steckler Lutheran

29:37.86

9:33/M

10

 

178

(> 7)

777

Emma Tharp Lutheran

29:39.46

9:34/M

10

 

179

(> 7)

838

Carly Springer Nerinx Hall

29:42.69

9:35/M

12

 

180

122

1

Elizabeth Barnes Althoff Catholic

29:43.73

9:35/M

12

 

181

123

2

Lucy Haas Althoff Catholic

29:48.66

9:37/M

9

 

182

(< 5)

95

Christyon Pulley Cahokia

29:56.67

9:39/M

11

 

183

124

77

Lydia Peal Bethalto (Civic Memorial)

30:08.14

9:43/M

10

 

184

(< 5)

987

Courtney Elder Waterloo

30:08.37

9:43/M

12

 

185

(> 7)

972

Ellie Swanstrom Villa Duchesne

30:08.97

9:43/M

12

 

186

(> 7)

1007

Robin Randle Litchfield

30:24.42

9:48/M

 

187

(< 5)

243

Alexandria Mabus Columbia

30:53.55

9:58/M

11

 

188

(> 7)

904

Kirstie Oellerman St Charles

31:22.66

10:07/M

12

 

189

(< 5)

25

Rachel Held Alton (Sr.)

31:31.98

10:10/M

9

 

190

(< 5)

864

Galaxie Vail Piasa (Southwestern)

31:39.83

10:13/M

9

 

191

(< 5)

859

Kim Behrends Piasa (Southwestern)

32:04.53

10:21/M

10

 

192

(> 7)

902

Yasmein Mousa St Charles

33:02.28

10:39/M

12

 

193

125

873

Mickaela Becker Sparta

33:16.25

10:44/M

10

 

194

(< 5)

949

Samantha Pritchard St Vincent

34:47.17

11:13/M

11

 

 
Top

Overall Finish List - Girls

 

Girls JV 5K

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

1

1

318

Melissa Spencer Edwardsville

21:12.98

6:50/M

9

 

2

2

319

Victoria Vegher Edwardsville

21:28.68

6:55/M

10

 

3

3

310

Honor Dimick Edwardsville

21:33.56

6:57/M

9

 

4

4

317

Katelyn Singh Edwardsville

21:43.97

7:00/M

9

 

5

5

474

Kaleigh Grace Jerseyville

23:07.18

7:27/M

10

 

6

6

314

Nara Markowitz Edwardsville

23:07.33

7:27/M

10

 

7

(< 5)

211

Jessica Kattenbraker Chester

23:12.79

7:29/M

9

 

8

(< 5)

426

Breann Wernle Highland

23:48.16

7:41/M

9

 

9

(< 5)

270

JoAnn Johnson East St. Louis

23:56.34

7:43/M

9

 

10

7

131

Christina Bell Carbondale

24:02.41

7:45/M

10

 

11

(< 5)

358

Sabrina Favela Father McGivney

24:13.15

7:49/M

9

 

12

(< 5)

994

Libby Price Waterloo

24:22.37

7:52/M

10

 

13

8

848

Catherine Kraus Nerinx Hall

24:27.40

7:53/M

10

 

14

9

136

Natalie Rendleman Carbondale

24:31.21

7:55/M

10

 

15

10

981

Lauren Fox Villa Duchesne

24:43.94

7:58/M

9

 

16

11

311

Kayla Gluntz Edwardsville

24:48.13

8:00/M

9

 

17

12

391

Megan Wilmes Ft Zumwalt East

24:54.19

8:02/M

9

 

18

(< 5)

454

Maggie Doss Jacksonville

25:15.75

8:09/M

10

 

19

13

315

Grace Perry Edwardsville

25:16.72

8:09/M

10

 

20

14

854

Maggie Sullivan Nerinx Hall

25:22.10

8:11/M

9

 

21

(> 7)

312

Kara Lowry Edwardsville

25:28.48

8:13/M

9

 

22

15

855

Abby West Nerinx Hall

25:31.47

8:14/M

9

 

23

(< 5)

499

Victoria Sansone John Burroughs

25:33.63

8:15/M

9

 

24

16

985

Caroline Wattles Villa Duchesne

25:36.61

8:15/M

10

 

25

(< 5)

993

Megan Molinari Waterloo

25:37.11

8:16/M

10

 

26

17

976

Charlotte Amice Villa Duchesne

25:50.90

8:20/M

10

 

27

18

980

Emma Deines Villa Duchesne

25:54.62

8:21/M

9

 

28

19

470

Isabel Allen Jerseyville

25:57.70

8:22/M

9

 

29

20

986

Margo Wright Villa Duchesne

26:01.32

8:24/M

10

 

30

(< 5)

952

Maddie Lappe St Vincent

26:16.23

8:28/M

9

 

31

(< 5)

879

Carly Carril Sparta

26:28.95

8:32/M

9

 

32

21

842

Grace Costello Nerinx Hall

26:32.53

8:34/M

9

 

33

22

473

Megan Fraley Jerseyville

26:44.82

8:37/M

9

 

34

(< 5)

360

Megan Schilly Father McGivney

26:46.76

8:38/M

10

 

35

23

135

Sophia Pinter Carbondale

26:47.91

8:38/M

9

 

36

(< 5)

954

Shelby Schumer St Vincent

26:57.38

8:42/M

10

 

37

(< 5)

225

Addyson Horras Collinsville

27:03.12

8:44/M

9

 

38

(< 5)

500

Ella Schmidt John Burroughs

27:26.97

8:51/M

9

 

39

(< 5)

422

Brittany Cunningham Highland

27:34.60

8:54/M

9

 

40

24

476

Julia Weiner Jerseyville

27:36.32

8:54/M

9

 

41

25

134

Alessandra Pinter Carbondale

27:43.33

8:56/M

10

 

42

(< 5)

268

Tanesha Estes East St. Louis

27:45.85

8:57/M

9

 

43

(< 5)

223

Christine Frisbee Collinsville

27:52.34

8:59/M

9

 

44

(< 5)

419

Keely Rittenhouse Highland

27:52.38