#3 Boys 400 Meters Start List
Section 1 of 12
Lane |
Athlete |
Yr. |
Team |
Seed |
4 |
Raedon BOWKER |
JR |
Carbondale |
NT |
5 |
Terion HALL |
SR |
Owensboro |
NT |
6 |
Zachary JONES |
SO |
Marshall County |
NT |
Section 2 of 12
Lane |
Athlete |
Yr. |
Team |
Seed |
2 |
Roger ZHENG |
JR |
Carbondale |
NT |
3 |
Garrett BALLEW |
FR |
McCracken County High |
NT |
4 |
Adam NICHOLSON |
SR |
Red Bud |
NT |
5 |
Hadley LANGSTON |
SO |
McCracken County High |
1:10.89 |
6 |
Jack SIMPSON |
JR |
Red Bud |
NT |
Section 3 of 12
Lane |
Athlete |
Yr. |
Team |
Seed |
1 |
Jared PHILLIPS |
SO |
Steeleville |
1:10.00 |
2 |
Brandon QUIGLEY |
7 |
St. Mary |
1:08.00 |
3 |
Christian COSNER |
SO |
Marshall County |
1:06.50 |
4 |
Gavin BOYLES |
JR |
Salem |
1:06.00 |
5 |
Braden HUDGINS |
FR |
Carbondale |
1:05.00 |
6 |
Isaac LABARGE |
SO |
St. Mary |
1:05.32 |
Section 4 of 12
Lane |
Athlete |
Yr. |
Team |
Seed |
1 |
Braden TATE |
SO |
Salem |
1:05.00 |
2 |
John BRINK |
SO |
Owensboro |
1:04.87 |
3 |
Chase EVANS |
SO |
Vandalia |
1:04.00 |
4 |
Ben WOLTER |
SO |
Apollo |
1:03.81 |
5 |
Tyler MOODY |
SO |
Salem |
1:03.00 |
6 |
Anthony BOWLING |
JR |
Herrin |
1:03.59 |
Section 5 of 12
Lane |
Athlete |
Yr. |
Team |
Seed |
1 |
Blake PIERCE |
JR |
Herrin |
1:02.44 |
2 |
Gavin BLAIR |
SO |
Apollo |
1:01.35 |
3 |
Ian WHETSTONE |
FR |
Monticello |
1:01.00 |
4 |
Nick SILVA |
FR |
Centralia |
1:00.54 |
5 |
Kerry HARRIS |
SO |
Sparta |
1:00.00 |
6 |
Austin WETHERINGTON |
SR |
St. Mary |
1:00.20 |
Section 6 of 12
Lane |
Athlete |
Yr. |
Team |
Seed |
1 |
Case GOLDSMITH |
FR |
Vandalia |
1:00.00 |
2 |
Holden MILLER |
FR |
Monticello |
1:00.00 |
3 |
Travis JOHNSTON |
SR |
Mt. Vernon |
59.81 |
4 |
Trace MANZI |
FR |
Evansville North |
59.56 |
5 |
Jake TURNER |
FR |
Daviess County |
59.18 |
6 |
Shawn MCMANUS |
8 |
Henderson County |
59.36 |
Section 7 of 12
Lane |
Athlete |
Yr. |
Team |
Seed |
1 |
Braxton WRIGHT |
SO |
Marion |
59.17 |
2 |
Bryce SULLIVAN |
JR |
Vandalia |
59.00 |
3 |
Justin SANDEFUR |
FR |
Apollo |
58.88 |
4 |
Jacob NASH |
SO |
Daviess County |
58.73 |
5 |
Sean MULCAHEY |
SO |
Champaign Central |
58.37 |
6 |
Cruz URIBE |
FR |
Centralia |
58.46 |
Section 8 of 12
Lane |
Athlete |
Yr. |
Team |
Seed |
1 |
Cameron BROOKS |
SO |
Sparta |
58.20 |
2 |
Joey ALFORD |
SO |
Mt. Vernon |
58.00 |
3 |
Cole REEDY |
JR |
Monticello |
58.00 |
4 |
Vealan GANDY |
FR |
Champaign Central |
58.00 |
5 |
Ben HOYER |
JR |
Champaign Central |
57.74 |
6 |
David CARLSON |
JR |
Herrin |
57.90 |
Section 9 of 12
Lane |
Athlete |
Yr. |
Team |
Seed |
1 |
Jayden NEAL |
FR |
Mascoutah |
57.70 |
2 |
Dallas SCHMIDT |
FR |
Harrisburg |
57.50 |
3 |
Max BROWN |
SR |
Marshall County |
57.40 |
4 |
Cameron HOWARD |
SR |
Olney (Richland County) |
57.00 |
5 |
Josh PATULA |
JR |
Marion |
56.80 |
6 |
Ethan WARREN |
SR |
Daviess County |
56.80 |
Section 10 of 12
Lane |
Athlete |
Yr. |
Team |
Seed |
1 |
Weston RIDING |
FR |
Mt. Vernon |
56.50 |
2 |
Jordan SMITH |
JR |
Henderson County |
56.04 |
3 |
Samuel SALINAS |
JR |
Mascoutah |
56.04 |
4 |
Austin HERIFORD |
JR |
Mascoutah |
55.49 |
5 |
Tabor KOZUSZEK |
JR |
Nashville |
54.51 |
6 |
Marquees MCCRAY |
SR |
East St. Louis |
55.00 |
Section 11 of 12
Lane |
Athlete |
Yr. |
Team |
Seed |
1 |
Bailey HORST |
SO |
Centralia |
54.29 |
2 |
Matt RUBENACKER |
SR |
Hamilton County |
54.16 |
3 |
Caden STOVER |
JR |
Hamilton County |
54.00 |
4 |
Dustin LOHMAN |
JR |
Sparta |
53.90 |
5 |
Dayveon TOWERS |
SR |
East St. Louis |
53.50 |
6 |
Andrew JOHNSON |
JR |
East St. Louis |
53.87 |
Section 12 of 12
Lane |
Athlete |
Yr. |
Team |
Seed |
1 |
Colin GIVENS |
SO |
Evansville Mater Dei |
53.00 |
2 |
Timothy SURBURG |
JR |
Marion |
52.80 |
3 |
BOBBY KAPOLNEK |
JR |
St. Thomas More |
52.09 |
4 |
Michael THOMPSON |
JR |
Lemont |
52.00 |
5 |
Nathaniel JACKSON |
SR |
Evansville North |
50.75 |
6 |
Nevin DECOSTER |
SR |
Evansville Mater Dei |
52.00 |