Rochester InvitationalRochester, IL
4/21/2018

< Back

#9 Boys 1600 Meters Results

Finals

PL Athlete Yr. Team Time Splits Pts HPL
1 SANDERS, Otis JR Pleasant Plains 4:48.80
4:48.80
(4:48.80)
10 2 (1)
2 MELIN, Steven JR Pleasant Plains 4:49.80
4:49.80
(4:49.80)
8 2 (2)
3 HOFFERKAMP, Thomas SR Williamsville 4:55.20
4:55.20
(4:55.20)
6 2 (3)
4 NEVILLE, Jon SO Olympia 4:58.10
4:58.10
(4:58.10)
5 2 (4)
5 KISTNER, Parker SO Olympia 4:59.90
4:59.90
(4:59.90)
4 2 (5)
6 GADDIS, Isaac FR Riverton 5:00.30
5:00.30
(5:00.30)
3 2 (6)
7 MCKNEELEN, Riley SR Rochester 5:00.70
5:00.70
(5:00.70)
2 2 (7)
8 FALES, Zach FR Springfield Lutheran 5:03.92
1:07.66 1:17.78 1:22.25 1:16.24
(1:07.66) (2:25.44) (3:47.68) (5:03.92)
1 1 (1)
9 HERREN, Matt FR Rochester 5:09.50
5:09.50
(5:09.50)
  2 (8)
10 LIPPOLD, Bailey JR Carlinville 5:12.60
5:12.60
(5:12.60)
  2 (9)
11 ERXLEBEN, Dawson SO Delavan 5:14.18
1:13.82 1:21.39 1:21.61 1:17.37
(1:13.82) (2:35.21) (3:56.81) (5:14.18)
  1 (2)
12 WILSON, Evan SO Riverton 5:16.30
5:16.30
(5:16.30)
  2 (10)
13 MATHEWS, Hunter JR Auburn 5:20.60
1:14.37 1:21.54 1:25.40 1:19.30
(1:14.37) (2:35.91) (4:01.30) (5:20.60)
  1 (3)
14 CURTIS, Chase FR Pawnee 5:22.53
1:12.26 1:22.39 1:26.76 1:21.14
(1:12.26) (2:34.64) (4:01.39) (5:22.53)
  1 (4)
15 WILLIAMS, Cale SO Carlinville 5:30.79
1:13.27 1:27.77 1:24.42 1:25.35
(1:13.27) (2:41.04) (4:05.45) (5:30.79)
  1 (5)
16 DANENBERGER, Sam JR New Berlin 5:36.36
1:13.91 1:26.71 1:32.80 1:22.95
(1:13.91) (2:40.61) (4:13.41) (5:36.36)
  1 (6)
17 DOGGETT, Dakota SR Auburn 5:37.40
1:17.32 1:25.52 1:30.35 1:24.22
(1:17.32) (2:42.84) (4:13.19) (5:37.40)
  1 (7)
18 HERRON, Jack FR Gillespie 5:38.82
1:17.47 1:26.22 1:30.35 1:24.80
(1:17.47) (2:43.68) (4:14.03) (5:38.82)
  1 (8)
19 WATSON, Kallen JR New Berlin 6:04.97
1:21.29 1:35.97 1:38.17 1:29.56
(1:21.29) (2:57.25) (4:35.42) (6:04.97)
  1 (9)

Finals Section: 1

HPL Athlete Yr. Team Time Splits Pts
1 FALES, Zach FR Springfield Lutheran5:03.92
1:07.66 1:17.78 1:22.25 1:16.24
(1:07.66) (2:25.44) (3:47.68) (5:03.92)
1
2 ERXLEBEN, Dawson SO Delavan5:14.18
1:13.82 1:21.39 1:21.61 1:17.37
(1:13.82) (2:35.21) (3:56.81) (5:14.18)
 
3 MATHEWS, Hunter JR Auburn5:20.60
1:14.37 1:21.54 1:25.40 1:19.30
(1:14.37) (2:35.91) (4:01.30) (5:20.60)
 
4 CURTIS, Chase FR Pawnee5:22.53
1:12.26 1:22.39 1:26.76 1:21.14
(1:12.26) (2:34.64) (4:01.39) (5:22.53)
 
5 WILLIAMS, Cale SO Carlinville5:30.79
1:13.27 1:27.77 1:24.42 1:25.35
(1:13.27) (2:41.04) (4:05.45) (5:30.79)
 
6 DANENBERGER, Sam JR New Berlin5:36.36
1:13.91 1:26.71 1:32.80 1:22.95
(1:13.91) (2:40.61) (4:13.41) (5:36.36)
 
7 DOGGETT, Dakota SR Auburn5:37.40
1:17.32 1:25.52 1:30.35 1:24.22
(1:17.32) (2:42.84) (4:13.19) (5:37.40)
 
8 HERRON, Jack FR Gillespie5:38.82
1:17.47 1:26.22 1:30.35 1:24.80
(1:17.47) (2:43.68) (4:14.03) (5:38.82)
 
9 WATSON, Kallen JR New Berlin6:04.97
1:21.29 1:35.97 1:38.17 1:29.56
(1:21.29) (2:57.25) (4:35.42) (6:04.97)
 


Finals Section: 2

HPL Athlete Yr. Team Time Splits Pts
1 SANDERS, Otis JR Pleasant Plains4:48.80
4:48.80
(4:48.80)
10
2 MELIN, Steven JR Pleasant Plains4:49.80
4:49.80
(4:49.80)
8
3 HOFFERKAMP, Thomas SR Williamsville4:55.20
4:55.20
(4:55.20)
6
4 NEVILLE, Jon SO Olympia4:58.10
4:58.10
(4:58.10)
5
5 KISTNER, Parker SO Olympia4:59.90
4:59.90
(4:59.90)
4
6 GADDIS, Isaac FR Riverton5:00.30
5:00.30
(5:00.30)
3
7 MCKNEELEN, Riley SR Rochester5:00.70
5:00.70
(5:00.70)
2
8 HERREN, Matt FR Rochester5:09.50
5:09.50
(5:09.50)
 
9 LIPPOLD, Bailey JR Carlinville5:12.60
5:12.60
(5:12.60)
 
10 WILSON, Evan SO Riverton5:16.30
5:16.30
(5:16.30)